torun-co-warto-zobaczyc-ratusz
Wyprawy

Co warto zobaczyć w Toruniu.Odkryj ciekawe miejsca Torunia.

Sprawdź co warto zobaczyć w Toruniu, mieście które nie doznało zniszczeń podczas II Wojny Światowej. Poznaj autentyczne i nienaruszone zabytki klasy 0.

Toruń położony nad rzeką Wisłą, styka się z trzema historycznymi krainami. Od północy z Ziemią Chełmińską, południa z Kujawami od wschodu natomiast z Doliną Drwęcy i Ziemią Dobrzyńską. Często jest nazywany „Krakowem Północy” ze względu na niezliczoną ilość unikalnych zabytków.

W 2017 roku Toruń był jednym z najchętniej odwiedzanych miast Polski, liczba turystów wyniosła ponad 2,5 mln.

Oprócz zwiedzania poszczególnych zabytków Toruń oferuje również wiele atrakcji, zarówno dla starszych osób jak i dzieci.

Zwiedzanie Torunia w weekend jest wykonalne, ponieważ większość zabytków jest zlokalizowana w ścisłym centrum. Aby zobaczyć najważniejsze kościoły, budynki oraz ciekawe miejsca Torunia nie musimy korzystać z komunikacji miejskiej. Wszędzie bez problemu dojdziemy na piechotę, jeśli lubimy jazdę na rowerze możemy skorzystać z wielu ścieżek rowerowych. Obecnie w Toruniu znajduje się ponad 108 km różnej infrastruktury rowerowej. Dzięki wypożyczalni rowerów Torvelo zwiedzimy Toruń praktycznie za darmo. Od niedawna w Toruniu znajdziemy również hulajnogi elektryczne firm tj. Blinkee.city. oraz Logo Sharing.

Gdzie zaparkować za darmo w Toruniu?

W Toruniu oprócz płatnych miejsc parkingowych znajdziemy również darmowy parking przy ulicy Skrzyńskiego. Miasto zadbało także o osoby niepełnosprawne, w samym centrum znajduje się 79 miejsc dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Poniżej mapa z dokładną rozpiską gdzie zaparkować auto.

Gdzie spać w Toruniu?

Toruń jako miasto zabytkowe posiada bardzo bogatą ofertę noclegową. W centrum znajdują się zarówno tanie Hostele jak Green Hostel, jak i apartamenty oraz Hotele 4 gwiazdkowe – Copernicus Hotel. Szukając noclegu niekoniecznie bierzmy pod uwagę lokalizację w ścisłym centrum. Tak jak pisałem wcześniej odległości między poszczególnymi zabytkami są niewielkie, dlatego też warto wynająć taniej np. apartament po południowej stronie Wisły, gdzie znajduje się punk widokowy oraz Zamek Dybowski. Polecam wszystkim apartament obok zabytkowego Parku Tysiąclecia Millenium Park Apartment.

Toruń co zobaczyć dzień pierwszy.

Zwiedzanie Torunia najlepiej rozpocząć od ulicy Aleja Solidarności gdzie znajduje się Centrum Kulturalno -Kongresowe Jordanki. Obiekt został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa, budynek dzięki swojej wielofunkcyjności może organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Warto wspomnieć, że CKK Jordanki otrzymało wiele nagród i wyróżnień w tym nagroda w kategorii „Najlepszy projekt kulturalny” World Architecture Festival w Barcelonie. Wybierając się do Torunia, warto wcześniej sprawdzić repertuar CKK Jordanki, oprócz koncertów znanych artystów jak Sting, natrafić możemy na takie perełki jak Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego.

Kierując się na południe Aleją Solidarności dojdziemy do ulicy Podmurnej, przy której znajduje się zabytkowa okrągła Baszta obronna „Koci Łeb”.

Ta historyczna budowla, służyła Toruniowi już w średniowieczu. Niestety nie wszystkie baszty przetrwały do dnia dzisiejszego. Aby zobaczyć pozostałe baszty czyli Krzywą Wieżę, Gołębnik, Żuraw, Wartownia oraz Monstrancja najlepiej zwiedzanie Torunia kontynuować ulicą Podmurną w kierunku Bulwaru Filadelfijskiego. Najczęściej fotografowaną oraz najciekawszą basztą jest słynna Krzywa Wieża znajdująca się przy ulicy Pod Krzywą Wieżą 1, swą nazwę zawdzięcza zapewne odchyleniu od pionu, które wynosi aż 1,46 m.

Krzywa Wieża Toruń

Podczas zwiedzania murów miejskich nie można pominąć pozostałości po Zamku Krzyżackim.

Torun ruiny Zamku Krzyzackiego

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc na starym mieście jest prawdopodobnie ulica Ciasna, szczególnie odcinek między ulicą Mostową i Podmurną.

Co zobaczyć w ścisłym centrum Torunia.

Gotycki Ratusz położony po środku Rynku Staromiejskiego, przed nim stoi słynny pomnik Mikołaja Kopernika.

Ratusz jest jednym z najlepszych przykładów architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Właśnie w tym miejscu przez wieki toczyło się życie publiczne, polityczne miasta oraz koncentrował się tu handel. Gmach ten przez krótki okres służył za rezydencję królów Polski. Dlatego też zwiedzając tą piękna budowle natrafimy na Salę Królewską, która znajduje się na pierwszym piętrze. Obecnie w Ratuszu znajduje się Muzeum Okręgowe, w którym znajdziemy wiele wystaw, piękne sale w tym wcześniej wspomnianą Salę Królewską oraz Salę Mieszczańską.

Kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania Torunia to wejście na Wieżę Ratuszową.

Gdy wejdziemy po wielu krętych schodach zobaczymy całą zabudowę Średniowiecznego Zespołu miejskiego Torunia. Wysoka na 40 m jest najstarszą wieżą tego typu w środkowej i wschodniej Europie, koszt biletu to 15 zl, ulgowy 10 zł.

Po wyjściu z Wieży Ratuszowej warto zrobić odpoczynek w jednej z wielu restauracji znajdujących się dookoła Ratusza. Na głównej ulicy Torunia Szeroka, również znajdziemy dobre restauracje oraz kawiarnie. Wśród najchętniej odwiedzanych restauracji w Toruniu jest Manekin, długie kolejki przed wejściem są częstym widokiem. Manekin oferuje naleśniki w wielu odmianach. Ja jednak nie rozumiem fenomenu tej słynnej naleśnikarni, dlatego też pod koniec postu opiszę moje ulubione restauracje, oferujące jedzenie staropolskie, a także browar regionalny. W końcu naleśniki z Manekina możemy zjeść w wielu zabytkowych miastach Polski (Manekin znajduje się w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Opolu).

Na zakończenie pierwszego dnia pobytu w Toruniu proponuje wycieczkę rowerami miejskimi w stronę Bydgoskiego Przedmieścia.

Bydgoskie Przedmieście od zawsze było miejscem eleganckim, prestiżowym gdzie zamieszkiwały elity (Witkacy, Przybyszewski). Niestety w czasie PRLU piękne kamienice zabrano właścicielom, następnie zostały one przydzielone przypadkowym osobom. Taka polityka doprowadziła do wielu zaniedbań, bardzo duża część kamienic, ogólna infrastruktura osiedla podupadła. Na szczęście obecnie kamienice są sprzedawane prywatnym inwestorom dzięki czemu dzielnica odzyskuje dawny blask.

Podczas przejażdżki po Bydgoskim Przedmieściu dojedziemy do Parku Miejskiego, skąd najlepiej kierować się w stronę Bulwaru Filadelfijskiego. Wieczorem natomiast koniecznie odwiedźmy południową stronę Torunia, gdzie znajduje się Punkt Widokowy (ulubione miejsce fotografów) oraz Zamek Dybowski. Toruń widziany po zmroku z Punktu Widokowego wygląda niesamowicie. Cała zabytkowa zabudowa, mury miejskie są pięknie podświetlone. Z żadnego innego miejsca w Toruniu nie zrobimy tak wspaniałych zdjęć.

toruńska panorama widziana z punktu widokowego
Toruń po zmroku

Co warto zobaczyć w Toruniu dzień drugi.

Drugi dzień pobytu najlepiej przeznaczyć na odwiedzeniu muzeów toruńskich. Ważna informacja w środę większość muzeów toruńskich zwiedzimy za darmo. Na pewno nie zdążymy zobaczyć wszystkich opisanych prze zemnie, jednak warto wybrać chociaż 3 z nich. Ten dzień poświęćmy również na zwiedzaniu toruńskich kościołów oraz fotografowaniu zabytkowych kamienic.

Toruń co warto zobaczyć toruńskie kamienice
kościół Ducha Świętego
toruńska katedra Św. Janów
Rynek Nowomiejski

Dom Kopernika.

Przy ulicy Kopernika 15/17 znajdziemy dwie zabytkowe kamienice, które w XV wieku należały do rodziny Koperników. Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym muzeum oferuje wspaniały przekaz historyczny wzbogacony o nowe technologie (aplikacja na smartfony, audio przewodnik, rozszerzona rzeczywistość oraz kino 4d).

Na tej samej ulicy warto wstąpić jeszcze do dwóch miejsc. Pierwsze z nich to Manufaktura Kawy, ciekawa aranżacja wnętrza, duży wybór kawy co najważniejsze kawa przyrządzana jest przez pasjonatów. Drugie miejsce to sklep ze słynnymi toruńskimi piernikami i różnymi smakołykami tzw. Iga Sarzyńska ”Wzrusza Toruń”, pierniki i czekolada. Przemiła obsługa, ręcznie robione słodycze idealne na prezent.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Każdy pasjonata podróży powinien zobaczyć wspaniałe eksponaty z odległych miejsc świata. To właśnie w Toruniu urodził się jeden z najsłynniejszych polskich podróżników, na pewno każdy kojarzy niezwykłe podróże Tony Halika wraz żoną Elżbietą Dzikowską. Muzeum znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej 9/11.

Żywe Muzeum Piernika

Idealne miejsce jeśli podróżujemy z dziećmi. Interaktywne muzeum przedstawiające historię oraz proces produkcji pierników. Znajduje się zaledwie 150 m od Pomnika Mikołaja Kopernika przy ulic Rabiańskiej 9.

Centrum Sztuki Współczesnej

Prawdopodobnie jedno z najciekawszych muzeów w Toruniu. CSW organizuje wystawy oraz zajęcia kulturalne dla każdej grupy wiekowej. Niestety podczas zwiedzania Torunia, nie zawsze natrafić możemy akurat na wystawę która będzie nam odpowiadać, dlatego przed przyjazdem warto sprawdzić aktualne wystawy. W CSW odbywały się min. World Press Photo, wystawa Mariny Abramovic oraz prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Kolejne miejsce przyjazne dzieciom. Obiekt oferuje aż 6 pięter do zwiedzania, każde z nich przedstawia różne wystawy połączone z zajęciami interaktywnymi. Na pewno każdemu dziecku spodoba się piętro drugie przedstawiające rzekę, tamy itp.

Na Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, należy przeznaczyć minimum 3h, dlatego też nie jestem przekonany do końca czy będąc zaledwie 2 dni w Toruniu warto zwiedzać tak duży obiekt.

Gdzie zjeść w Toruniu. Moje ulubione restauracje oraz kawiarnie.

Szeroka No. 9 położona na głównej ulicy Torunia. Profesjonalna obsługa kelnerska (rzadko spotykane w Toruniu), świetne jedzenie polskie oraz europejskie. Niestety ceny bardzo wysokie.

Gospoda pod Modrym Fartuchem znajduje się na Rynku Nowomiejskim w zabytkowym budynku. Budynek ten powstał w 1458 roku, często jest pomijany przez turystów odwiedzających Toruń. Szkoda bo rzadko możemy jeść świętną golonkę popijając piwem w takim ciekawym miejscu. W końcu tu gościły takie osobistości jak Kazimierz IV Jagiellończyk, Jan Olbracht czy Napoleon Bonaparte. W menu znajdziemy dania tj. golonka, żeberka, kaczka, śledź. Gospoda oferuje bardzo duży wybór piw kratowych oraz rzemieślniczych.

Jan Olbracht Browar Staromiejski kolejne miejsce, którego nie można pominąć będąc w Toruniu. Świetny wystrój, piwo wyrabiane na miejscu plus polska kuchnia. Jedyny minus to obsługa która czasami potrafi zepsuć klimat miejsca.

Mistrz i Małgorzata położona na ulicy Szewskiej gdzie dominują kebaby. W tym miejscu posmakujemy kuchni głównie wschodnioeuropejskiej tj. tatarskie czebureki, pielmieni czy zupy solanki. Oprócz świetnego jedzenia lokal oferuje niepowtarzalny wystrój, szczególnie sala biblioteczna.

Cofee and Whisky House jest miejscem idealnym na chwilę odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu Torunia. W menu zarówno duży wybór kaw oraz alkoholi. Ciekawe wnętrze, świetna obsługa, miejsce idealne dla każdego.

Manufaktura kawy znajduje się obok Domu Kopernika, w tym miejscu napijemy się kawy przyrządzanej przez pasjonatów. Kawa na wynos już od 6 zł.

Na zakończenie postu jeszcze kilka zdjęć pięknego Torunia.

Toruń Szeroka
co warto zobaczyć w Toruniu, sklep z piernikami