zwiedzanie Cassis
Wyprawy

Cassis zwiedzanie. Poznaj portowe miasteczko Prowansji.

„Kto widział Paryż, a nie widział Cassis ten nic nie widział”. Takimi słowami Cassis próbuje przyciągać turystów do siebie. Cassis zwiedzanie, odkryj atrakcje miasteczka.

Cassis było moim najlepszym odkryciem wśród nadmorskich miasteczek we Francji. Znajduje się w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe zaledwie 30 km. od Marsyli. Miejscowość ta jest otoczona białymi wapiennymi skałami, które liczą 120 mln lat. Skały te to słynne fiordy śródziemnomorskie tzw. Calanques. Niezwykłe formacje skalne przyczyniły się do wzrostu popularności Cassis. Sama miejscowość nie posiada tzw. „starej” części miasta, nie znajdziemy tu zabytkowej architektury,  jednak malutki port, kolorowe kamienice oraz niezwykły krajobraz nadaje miastu niepowtarzalny klimat.

Cassis zwiedzanie. Co robić?

Cassis to wymarzone miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Niezależnie czy lubimy piesze wędrówki, rejsy łodzią, a może wspinaczkę po urwiskach skalnych. Miejscowość ta jest niezwykle przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Większość restauracji,  kawiarni oraz sklepów posiada rampy. W samym centrum, obok portu znajdziemy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, również dojście na malutką plaże jest w pełni dostosowane, przy plaży znajduje się publiczna toaleta dla ON.

Rejsy łodzią w stronę Calanques.

W porcie co chwilę odpływają stateczki, które płyną w kierunku najciekawszych fiordów. Do wyboru mamy rejsy trwające od 45 minut do 2 h. Ja nie polecam krótkiej trasy, w końcu tak ciekawy krajobraz jak Calanques jest głównym punktem wycieczki. Dla bardziej wymagających osób firmy przewozowe przygotowały wycieczki mniejszą łodzią, na której będziemy mieć możliwość skorzystania z przystanków na żądanie (możemy wtedy wyjść na plaże ukrytą między skałami, lub po prostu wskoczyć do wody).

Widok na morze Calanques

Calanques Cassis

Ceny może nie są najniższe, jednak nie codziennie widzimy takie cuda natury. Cennik poniżej:

  • 3 fiordy – 16 euro, rejs trwa zaledwie 45 min
  • 5 fiordów – 19,5 euro, czas trwania wycieczki to już 65 min
  • 8 fiordów – 23 euro, 90 min rejsu
  • 9 fiordów – 23 euro, 2 h relaksu dla naszych oczu

fiordy-calanques

Osoby niepełnosprawne nie płacą za bilet, istnieją również niewielkie zniżki dla dzieci. Wejście na stateczki nie jest dostosowane, jednak załoga statku bez problemu pomoże pokonać cztery schody prowadzące na pokład.

Calanques

Jeśli umiemy pływać kajakiem, to bez problemu wynajmiemy kajak w porcie. Ceny zaczynają się od 15 euro za godzinę do 45 euro za 7 h (kajak jednoosobowy). Szczegółowy cennik oraz opis http://cassis-kayak.com/tarifs/

Piesze wędrówki po Parku Narodowym – Parc National des Calanques.

Cassis oraz okolice to również bardzo ciekawe tereny do spacerów, wśród lasów sosnowych oraz skał. Większość tras jest trudna do przejścia, jednak istnieją proste ścieżki gdzie każdy powinien sobie poradzić. Jedną z najłatwiejszych jest na pewno trasa do Calanque Port Pin.

Podczas spacerów po parku narodowym możemy natrafić min. na największe europejskie jaszczurki perłowe. 

Trzeba pamiętać, że nie dojedziemy autem do większości Calanques.

Najwyższym klifem we Francji i jednym z najwyższych w Europie jest Cap Canaille. Ten wspaniały klif odrazu zobaczyłem po przybyciu do Cassis. Siedząc w porcie o zachodzie słońca klif ten wyglądał naprawdę niesamowicie. Sam klif ma kolor ochrowy, w połączeniu z promieniami słonecznymi tworzy niepowtarzalny widok. Wysokość Cap Canaille to 394 m.n.p.m., bez problemu dostaniemy się na jego szczyt autem drogą Route de Cretes (D141).

Cassis zwiedzanie

Przebywając w Cassis, oprócz wycieczek pieszych oraz rejsów łodzią odpoczniemy również na pięknej plaży w otoczeniu cudownego klifu Cap Canaille.

plaża w Cassis

Gdy tylko zgłodniejemy czekać będzie na nas pod wieczór niezliczona ilość wspaniałych restauracji oferujących świetne jedzenie, w szczególności świeże owoce morza. Odwiedziłem wiele restauracji w Cassis i zawsze jedzenie smakowało wyśmienicie. W szczególności polecam restauracje Le Canaille Brasserie Restaurant Coquillages Et Crustacés.

owoce morza Cassis

Miasteczko szczególnie od strony portu wspaniale się prezentuje. Malutkie łódeczki rybackie oraz kolorowe kamienice, a w oddali Cap Canaille.

Gdy będziemy zwiedzać Cassis nie zapomnijmy kupić słynnego napoju Creme de Cassis, czyli likieru wytwarzanego z czarnych porzeczek. We Francji służy on do przygotowywania tzw. aperitifów.

Creme de Cassis 

Cassis to także fajna baza wypadowa do zwiedzania Prowansji. Idealne połączenie wakacji, z rana odpoczynek na plaży, a po południu wycieczka do malutkich miasteczek Prowansji. W kolejnych postach przedstawię najładniejsze miejsca Prowansji.

Gdzie spać w Cassis?

nocleg w Cassis

Cassis posiada bardzo bogatą ofertę noclegową, od kempingów po hotele oraz apartamenty. Ja polecam wszystkim wspaniały apartament na wzniesieniu z niesamowitym widokiem na miasto. Mieszkanie położone w luksusowej dzielnicy Cassis, ogród przy którym wieczorne spędzanie kolacji było prawdziwą przyjemnością. Link do mieszkania na Airbnb – T2 Cassis.