zwiedzanie Paryża w 3 dni
Wyprawy

Zwiedzanie Paryża w 3 dni. Poznaj Paryż z mojego punktu widzenia. Odkryj ciekawe miejsca Paryża.

Zwiedzanie Paryża w 3 dni.

Przekonaj się, że Paryż to nie tylko Wieża Eiffla oraz Katedra Notre – Dame.

Poznaj romantyczne oraz ciekawe miejsca Paryża, których nie można pominąć będąc zaledwie 3 dni w Paryżu.


Zwiedzanie Paryża w 3 dni jest wykonalne, jednak musimy sobie zadać pytanie co nas najbardziej interesuje. Muzea, atrakcje a może odkrywanie pięknych zakątków Paryża.

Miasto to ma tak wiele do zaoferowania, że niestety wiele atrakcji i zabytków trzeba pominąć aby zwiedzanie Paryża było przyjemnością, a nie zamieniło się w koszmar. 

Tani nocleg w Paryżu. 

Tak jest to możliwe i to w samym centrum w pobliżu wieży Eiffla, Pól Marsowych oraz Pałacu Inwalidów. Polecam wszystkim nocleg przy ulicy Rue Surcouf 25 w domu księży Pallotynów  W szczycie sezonu płaciłem 110 euro za noc. W pełni wyposażone dwupokojowe mieszkanie z kuchnią oraz łazienką. Co najważniejsze w budynku jest winda, a spacer do Wieży Eiffla zajmuje max 15 min. Telefon do księży +33 140626912.

Poruszanie się po Paryżu. 

Nie jestem zwolennikiem zwiedzania dużych miast za pomocą komunikacji miejskiej. Niestety komunikacja miejska w sezonie jest strasznie zatłoczona, poruszanie się nią podczas upalnych dni nie jest przyjemne. Dlatego też podczas mojego pobytu, Paryż zwiedzałem za pomocą świetnie rozwiniętego systemu rowerów miejskich Velib oraz hulajnogi różnych firm typu Bird, Hive itp. 

Poznaj mój plan zwiedzania Paryża w 3 dni. Odkryj ciekawe dzielnice, miejsca których na pewno nie można pominąć aby odkryć piękno i magię paryża.


Co zobaczyć w Paryżu. Dzień Pierwszy.

Zwiedzanie Paryża rozpoczynamy od wynajęcia rowerów Velib lub hulajnogi (oddzielny post jak wynająć rower w Paryżu). Następnie kierujemy się w stronę Pałacu Inwalidów (Les Invalides), położonego na lewym brzegu Sekwany. Początki tego olbrzymiego kompleksu budynków to rok 1670, kiedy Ludwik XIV postanowił wybudować szpital i dom dla inwalidów powojennych. Na pewno na każdej osobie wrażenie zrobi pozłacana kopuła. Będąc tylko 3 dni w Paryżu nie warto wchodzić do środka i zwiedzać rozległego kompleksu budynków.

Pałac Inwalidów Paryż

Jedziemy dalej w kierunku Muzeum d Orsay. Na zwiedzenia zbiorów sztuki francuskiej z lat 1848-1918 proponuje przeznaczyć około 2,5 h.  

Po zwiedzeniu muzeum dalej jedziemy wzdłuż Sekwany ścieżką rowerową zmierzając do głównego punktu dnia czyli:

Dzielnicy Le Marais, wyspy Saint-Louis oraz wyspy Ile da La Cité.

Tutaj znajdziemy nie tylko najbardziej znany zabytek Paryża (Katedra Notre Dam) ale również wiele pięknych uliczek, oryginalnych restauracji paryskich oraz dzielnicę żydowską z prawdopodobnie najlepszym falafelem.

Czas zrobić odpoczynek na kawę oraz lunch. W uroczym miejscu przy Rue de la Bucherie znajduje się kawiarnia Shakespeare and Company Cafe obok najbardziej znanej anglojęzycznej księgarni w Paryżu Shakespeare and Company. Jeśli trafimy na odpowiedni moment nie będziemy musieli stać w kolejce aby wejść do środka tej jedynej w swoim rodzaju księgarni (zazwyczaj kolejki są bardzo duże).

shakespeare-and-company
Shakespeare and Company księgarnia

katedra Notre Dame

Zanim wejdziemy do środka relaksujmy się wspaniałą kawą oraz przekąskami jakie oferuje kawiarnia (pyszne wegańskie makarony, ciasta z sezonowymi owocami itp). Oprócz świetnego klimatu oraz smacznej kawy, kawiarnia oferuje również fenomenalny widok. Za drzewami w pobliżu Square René Viviani wyłaniają się dwie masywne wieże Katedry Notre Dam.

kawiarnia ParyżShakespeare and Company księgarnia

Kolejne miejsce do którego będziemy zmierzać to wyspa Ile da La Cité. Najbliższy most prowadzący na wyspę to most Pont au Double, który otwiera drogę do malowniczej dzielnicy Le Marais. Z mostu idealnie widać Katedrę Notre Dam, która uległa mocnemu zniszczeniu podczas pożaru jaki wybuchł w kwietniu 2019 roku. Niestety zwiedzanie zabytku jest niemożliwe, podczas mojego pobytu wokół katedry odbywało się wiele głośnych prac budowlanych.

Kościół Saint Severin
Kościół Saint Severin

Sekwana Paryż

Ostatni punkt dnia to dzielnica Le Marais oraz okolice Centrum Pompidou.

Dochodząc do niezwykłej budowli Pompidou możemy mieć mieszane uczucia. Z zewnątrz budynek bardzo wyróżnia się na tle zabudowań. Architekci odpowiedzialni za projekt, postanowili elementy tj. rury, instalacje elektryczne itp. nie ukrywać wewnątrz ścian tylko uwidocznić je na zewnątrz budynku.

Centrum Pompidou Paryż

Dzięki takiemu zabiegowi udało się zmaksymalizować powierzchnie wnętrza oraz nadać budynkowi awangardowy styl. Z zewnątrz budynek jest opleciony kilometrami rur w różnych kolorach. Dookoła również znajdują się oszklone korytarze z ruchomymi schodami.Pompidou

Obecnie Centrum Pompidou zajmuje powierzchnie 100 000 mkw, przeznaczonej dla sztuki współczesnej i nowoczesnej. Z ciekawostek na dachu Pompidou znajduje się taras widokowy, z którego zobaczymy Wieżę Eiffla oraz wzgórze Montmartre.wnętrze Pompidou

Na przeciwko Pompidou znajduje się szklana fontanna imienia rosyjskiego kompozytora Igora Strawińskiego. Warto w tym miejscu na chwilę odpocząć spoglądając na ruchome elementy fontanny oraz liczne murale.

okolice Pompidou

fontanna Strawińskiego
fontanna Strawińskiego

Plac Strawińskiego

Dzielnica le Marais – historia.

Początki dzielnicy to okres XVI – XVII w., kiedy arystokracja budowała swoje okazałe posiadłości. Był to czas rozkwitu dzielnicy, który nie trwał zbyt długo. Już pod koniec XVII wieku siedziba królów Francji została przeniesiona do Luwru, a wiele pałacy i siedziby arystokracji zaczęły podupadać.

Puntem zwrotnym w ożywieniu dzielnicy było sprowadzenie się po II Wojnie Światowej wielu artystów min. Pablo Picasso. W latach 60 ówczesny prezydent postanowił rozpocząć rewitalizację dzielnicy. W ten sposób powstała jedna z ładniejszych dzielnic Paryża, z zadbanymi alejami, kawiarniami oraz dzielnicą żydowską. Co najważniejsze ruch samochodowy w dzielnicy Le Marais został ograniczony do minimum, dlatego też przechadzki wąskimi uliczkami są prawdziwą przyjemnością.

Zwiedzanie dzielnicy Le Marais.

Nasz spacer rozpoczynamy od placu Place de Vosges, przy którym mieszkał Victor Hugo. Plac ten jest najstarszym placem Paryża, o kształcie kwadratu o boku 104 m. Wszystko tu jest idealnie zadbane, wysokość poszczególnych kamienic otaczających plac jest tej samej wysokości.

Plac Wogezów

Kierujemy się teraz w głąb dzielnicy Le Marais, dokładnie do części zamieszkałej od wielu lat przez społeczność żydowską (w okresie międzywojennym przywędrowali w to miejsce tworząc tzw. sub-dzielnicę). Przy ulicy Rue des Rosiers (ulica róż) znajdziemy wiele koszernych sklepów, typowe żydowskie jedzenie. To co na pierwszy rzut oka odróżnia dzielnicę żydowską od reszty Paryża, to czyste ulice oraz prawie całkowity brak samochodów.

fallafel Paryż piekarnia Paryż dzielnica żydowska Paryż

Spacerując wąskimi zadbanymi uliczkami natkniemy się często na stare piekarnie, niektóre istnieją od 1946 roku. W tym miejscu warto również wstąpić do restauracji L’As du Fallafel. Tłumy ludzi przed wejściem mogą Was odstraszać, jednak warto poczekać na wolne miejsce. Przemiła obsługa oraz świetny fallafel za 6 euro wynagradza długie czekanie w kolejce.

L'as du Fallafel Paryż


Zwiedzanie Paryża w 3 dni – dzień drugi.

Kolejny dzień naszego pobytu w Paryżu warto poświęcić na główną atrakcję Paryża – Wieżę Eiffla.

Drugą część dnia przeznaczymy na zwiedzaniu historycznej dzielnicy Paryża Montmartre.


Wieża Eiffla, najbardziej rozpoznawalny obiekt architektoniczny na świecie. Została ona wybudowana w 1889 roku z okazji Wielkiej Wystawi Światowej, która miała upamiętniać 100 rocznicę Rewolucji Francuskiej.

widok z Wieży Eiffla na Pola Marsowe
widok z Wieży Eiffla na Pola Marsowe
widok na Palais de Chailot oraz Sekwanę
widok na Palais de Chailot oraz Sekwanę
w oddali widoczna pozłacana kopuła Pałacu Inwalidów
w oddali widoczna pozłacana kopuła Pałacu Inwalidów

Ile metrów ma Wieża Eiffla?

Wysokość Wieży Eiffla to 324 m, wspaniały widok możemy podziwiać z trzech platform. Pierwsza na wysokości zaledwie 57 metrów, możliwe wejście tylko po schodach. Druga platforma, która jest głównym punktem widokowym ma wysokość 115 m, trzecia natomiast jest wysoka na 276 m.

Niestety aby zobaczyć genialny widok na cały Paryż, musimy przeznaczyć na tą przyjemność minimum 3 h. Niezależnie od pory dnia, ilość turystów jest ogromna. Aby ominąć kolejką do kasy lepiej kupić wcześniej bilety na stronie internetowej.

Ważna informacja dla osób niepełnosprawnych, atrakcja jest dostosowana, również ON mają bardzo dużą zniżkę. Za bilet zapłaciłem zaledwie 4 euro.

Widok z Wieży Eiffla jest naprawdę niepowtarzalny, jednak ogrom turytów psuje całą przyjemność. Podczas mojego pobytu w lipcu oczekiwanie w kolejce na windę było koszmarem. Upał, brak jakiejkolwiek wentylacji, ścisk, nie tak wyobrażałem sobie wjazd na jeden z najbardziej znanych budynków architektonicznych na świecie. Widok wynagradza długą podróż na górę, jednak niesmak długiego czekania w ukropie pozostanie.

Będąc na Wieży Eiffla, zobaczymy nasz kolejny punkt dnia czyli Wzgórze Montmartre.

Obok Wieży Eiffla najlepiej wynająć rowery i ścieżką rowerową dotrzeć do kolejki linowej, która zawiezie nas na sam szczyt, obok Bazyli Sacre-Coeur.

Po drodze będziemy mijać Pola Elizejskie oraz Łuk Triumfalny.

Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny został wybudowany na zakończeniu Pól Elizejskich ,dla uczczenia osób, które walczyły i poległy za Francje w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny

Wracając ze wzgórza natrafimy na Plac Pigalle oraz Moulin Rouge.

Montmartre położone jest na wzgórzu, w północnej części Paryża. Najłatwiejszym sposobem aby dotrzeć do tej malowniczej dzielnicy jest wybór kolejki linowo-terenowej (kolej ta jest całkowicie dostosowana dla osób niepełnosprawnych, znajduje się na Place Suzanne Valadon).

Kolejka linowo-terenowa Monmartre

Dla aktywnych osób pozostaje spacer krętymi uliczkami, poprzecinanymi co chwile schodami.

Montmartre co zobaczyć?

Po dotarciu kolejką na szczyt naszym oczom ukaże się piękna bazylika Sacre-Coeur, a przed nią setki osób siedzących na schodach.

Bazylika Sacre-Coeur
Bazylika Sacre-Coeur

Rozpoczynamy zwiedzanie bazyliki (wejście dla osób niepełnosprawnych znajduje się z tyłu bazyliki, należy nacisnąć dzwonek, przyjdzie obsługa, która poprowadzi nas wieloma korytarzami i windami do serca bazyliki).

Budowa bazyliki Sacre-Coeur została rozpoczęta w 1876 roku i trwała prawie 40 lat. Pomysł na wybudowanie bazyliki mieli dwaj przemysłowcy, którzy postanowili sobie, że jeśli Paryż pozostanie nietknięty po wojnie francusko-pruskiej to zrobią wszystko aby powstała Bazylika ku czci Serca Jezusowego.

Bazylika Sacre-Coeur
Bazylika Sacre-Coeur
wnętrze bazylik Sacre-Coeur
wnętrze bazylik Sacre-Coeur

Gdy już zwiedzimy wnętrze bazyliki najlepiej kierować się do najciekawszego miejsca w Montmartre czyli Placu Malarzy (Place du Tertre).

Właśnie tu dawniej przesiadywali i malowali najsłynniejsi malarze, Pablo Picasso, Degas czy wspaniała malarko-graficzka Suzanne Valadon. Cały plac ma niesamowity urok, obecnie znajdziemy tu sporo malarzy, którzy z chęcią namalują twój portret lub karykaturę. Dookoła placu oprócz wielu malarzy natrafimy na niezliczoną ilość typowych kawiarni oraz restauracji paryskich.

Place du Tertre
Place du Tertre
Place du Tertre
Place du Tertre
Plac Malarzy - karykatury
Plac Malarzy – karykatury
wspaniałe lody na Placu Malarzy
wspaniałe lody na Placu Malarzy

Warto usiąść w jednej z kawiarni i czekać na nadchodzący zachód słońca, moim zdaniem Paryż najlepiej wygląda właśnie ze wzgórza Montmartre, również wąskie brukowane uliczki podświetlone żółtymi latarniami wyglądają cudownie po zachodzie słońca.

jedna z wielu kawiarni w Montmartre
jedna z wielu kawiarni w Montmartre

w drodze do Bazylik Sacre-Coeur

Montmartre to również dzielnica poniżej pięknej bazyliki Sacre-Coeur. Gdy będziemy wracać koniecznie wybierzmy ścieżkę rowerową, która poprowadzi nas do słynnego kabaretu Moulin Rouge.

Moulin Rouge
Moulin Rouge

Ja nie wchodziłem do środka tylko zrobiłem pamiątkowe zdjęcie przed. Niestety okolice Placu Pigalle nie do końca przypadły mi do gustu. Widok pijaczków, ćpunów na ławkach chyba nie jest zbyt ciekawy. Plac Pigalle trochę mi się skojarzył z dzielnicą czerwonych latarni w Amsterdamie, duża ilośc sex shopów, marnej jakości bary oraz brud.

Na zakończenie naszego dnia jedziemy cały czas ścieżką rowerową do Place du Trocadero. Nie ma chyba lepszego miejsca aby zobaczyć piękno Wieży Eiffla oraz Pól Marsowych. Z tego miejsca będziemy patrzeć z góry na Pola Marsowe. Naprawdę widok jest fenomenalny, można siedzieć i siedzieć długi czas relaksując się widokiem i klimatem jaki panuje w tym miejscu.

Plac Trocadero
Plac Trocadero widok na Wieżę Eiffla
Wieża Eiffla
Wieża Eiffla

Zwiedzanie Paryża w 3 dni – dzień trzeci.

Ostatni dzień pobytu w Paryżu przeznaczymy na zwiedzaniu ogromnego muzeum Luwru. Po południu natomiast pożegnamy Paryż przy pomocy rejsu łodzią.

Luwr piramida
Luwr piramida

Zwiedzanie Luwru należy dobrze zaplanować. Trzeba zapoznać się dokładnie ze zbiorami, które zostały podzielone na 8 działów.

Luwr oferuje tak bardzo bogate zbiory, że zobaczenie wszystkiego jest niewykonalne. Niestety z powodu dużej popularności, Luwr nie zwiedza się zbyt przyjemnie. Natłok turystów jest przesadny, zwiedzanie jest męczące, jednak warto zobaczyć te bogate zbiory jakie oferuje Luwr (niezliczona ilość turystów jest zmorą ostatnich lat znanych i cenionych muzeów, niezależnie jakie muzeum zwiedzałem czy to we Włoszech, Austrii czy Londynie to zawsze za duża ilośc turystów przeszkadzała w spokojnym podziwianiu sztuki).

Krótka historia Luwru.

Sam budynek swoje początki ma w XII wieku kiedy został wybudowany na potrzeby zamku warownego. Dopiero w XIV wieku Luwr pełnił funkcje rezydencji królewskiej. Jednak największą przemianę przeszedł w XVI wieku, wtedy Franciszek I przekształcił go w olbrzymi renesansowy pałac.

Tak jak pisałem zbiory są podzielone na 8 działów, które przedstawiają się następująco:

  • Starożytny Egipt
  • Starożytna Grecja i Rzym
  • Starożytny Bliski Wschód
  • Sztuka Islamu
  • Rzeźba
  • Malarstwo
  • Rzemiosło artystyczne
  • Rysunek i Grafika

Jeśli planujemy przeznaczyć na Luwr około połowy dnia, to wybierzmy maksymalnie dwa lub trzy działy, aby zwiedzanie było powolne i treściwe. Nie zróbmy z tego marnej gonitwy jak po hali targowej z wywieszonymi eksponatami. Ja wybrałem oczywiście malarstwo oraz rysunek i grafikę.

Luwr
Luwr widziany w nocnym obiektywie

Do muzeum wchodzimy przez szklaną piramidę, która została wybudowana w latach 80-tych. Na pewno każdy ją kojarzy z słynnego filmu  Kod da Vinci z Tomem Hanksem. Obiekt ten, jest również miejscem gdzie ludzie robią sobie zdjęcia w różnych ujęciach i pozach.

Nie będę opisywać zbiorów jakie widziałem, jednak z najbardziej znanych obrazów do których wszyscy biegną to obraz Mona Lisy oraz obraz Leonarda da Vinci.

Rejs łodzią po Sekwanie

Na zakończenie zwiedzania Paryża proponuje spokojny rejs łodzią po Sekwanie. W końcu każde miasto z perspektywy rzeki wygląda kompletnie inaczej, na pewno ciekawie. Statki odpływają w okolicy Wieży Eiffla, statek płynie w kierunku dwóch wysp na których położona jest Katedra Notre Dame.

Sekwana łodzie
Sekwana łodzie

Pod wieczór najlepiej ostatecznie iść na Pole Marsowe i odpoczywać na trawie spoglądając na pięknie podświetloną Wieżę Eiffla (jeśli macie dużo gotówki to Paryż widziany w nocy z Wieży Eiffla również wygląda fenomenalnie).

Jak widzicie zwiedzanie Paryża w 3 dni jest wykonalne, jednak taka podróż wymaga odpowiedniego planu oraz rezygnacji ze zwiedzania niektórych miejsc.


Przed wyjazdem wiele osób mówiło, jak to tam jest niebezpiecznie, okropnie i brudno. Ja zwiedzając Paryż czułem się bardzo bezpiecznie, wiele dzielnic było wyjątkowo czystych, również poruszanie się po Paryżu z punku ON oceniam bardzo dobrze (za wyjątkiem metra, które nie jest dostosowane). Z ciekawostek jeszcze, we Francji ludzie przechodzą ulicę na czerwonym świetle, jeśli ktoś stoi to odrazu wiadomo, że jest turystą.