Informacje praktyczne

Wynajem rowerów w Paryżu. Poznaj paryski system Velib.

Każde duże miasto lubię zwiedzać przy pomocy darmowych rowerów publicznych. W poście tym dowiesz się jak wynająć rower w Paryżu. Przedstawię paryski system rowerów Velib oraz opisze alternatywne formy zwiedzania za pomocą hulajnogi różnych firm.

Jak już pisałem wiele razy w postach wolę zwiedzać duże miasta za pomocą rowerów, niż kisić się podczas upalnych dni w metrze. Zwiedzając Paryż wybrałem świetnie rozwinięty system rowerów miejskich Velib (można nimi jeździć za darmo na pewnych warunkach). Czasami również skorzystałem z hulajnogi firmy Bird oraz Hive.wynajem roweru w Paryżu

Wynajem rowerów w Paryżu –  miejski system Velib?

1. w pierwszej kolejności musimy ściągnąć aplikacje na telefon, ios  lub android (nie będę opisywać metody bez telefonu, chyba nikt tak już nie wynajmuje),

2. po ściągnięciu aplikacji należy się zarejestrować, dodać kartę debetową lub kredytową,

3. następnie trzeba doładować nasze konto odpowiednią ilością pieniędzy,

4. podchodzimy do roweru i podajemy numer, który jest widoczny w aplikacji,

5. rower jest już odblokowany, usłyszymy charakterystyczny dźwięk

6. 30 min jazdy jest darmowe, jeśli oddamy rower w tym czasie to nic nie zapłacimy

7. kolejne 30 min kosztuje 1 euro

8. aplikacja pokazuje również mapę z najbliższymi stacjami


Od niedawna system Velib oferuje także rowery elektryczne, mają one charakterystyczny znaczek gniazdka elektrycznego. Niestety opłata jest pobierana co 30 minut, więc nie ma możliwości darmowego zwiedzania miasta.

rower elektryczny velib 

Doładowanie konta – musimy wybrać w aplikacji pakiet. Do wyboru są dwa dla okazjonalnych lub stałych użytkowników.

wynajem rowerów w Paryżu

Ja będąc tylko trzy dni w Paryżu wybrałem pakiet dla okazjonalnych użytkowników. Na naszej karcie musi się znajdować minimum 300 euro, jest ono wymagane jako depozyt, który będzie pobrany wyłącznie w przypadku gdy nie oddamy roweru.

Jak widać wypożyczenie roweru jest niezwykle proste i intuicyjne. System Velib bardzo przypomina mi warszawski system rowerów publicznych Veturilo.

Ciekawym sposobem aby szybko się przemieszczać po mieście jest skorzystanie z hulajnogi.

wypożyczenie hulajnogi
źródło. theverge.com

W ostatnim czasie bardzo popularny środek transportu w wielu miastach. Wypożyczenie hulajnogi jest jeszcze szybsze, wystarczy ściągnąć aplikacje ze sklepu ios lub android podać dane karty debetowej lub kredytowej oraz email. Następnie skanujemy kod znajdujący się na kierownicy. Niestety jazda hulajnogą jest płatna od pierwszych sekund, jednak dużym plusem jest to, że możemy ją odstawić w byle jakim miejscu. Nie musimy szukać stacji jak w przypadku rowerów Velib.

W Paryżu korzystałem zarówno z firmy Bird oraz Hive.

Aplikacja jest bardzo intuicyjna, na mapie pokazuje hulajnogi znajdujące się w pobliżu oraz stopień ich naładowania. Pamiętajmy aby po odstawieniu hulajnogi zrobić zdjęcie, które zostanie przesłane do systemu danej firmy. Pomoże ono w lokalizacji danej hulajnogi.