Bergamo
Wyprawy

Bergamo i okolice co zwiedzić, gdzie pojechać?

Bergamo miasto położone w najbogatszym oraz najlepiej rozwiniętym gospodarczo regionie Włoch – Lombardii. Znajduje się zaledwie 50 km  od Mediolanu. Zazwyczaj każda osoba kojarzy to miasto z lotniskiem Orio al Serio gdzie lądują tanie linie lotnicze, dla większości osób Bergamo jest wyłącznie stacją przesiadkową do Mediolanu.

Planując wycieczkę do Mediolanu nie pomińmy tego pięknego miejsca, bo właśnie tu zasmakujemy prawdziwego włoskiego klimatu małych miasteczek. Również Bergamo jest idealnym miejscem aby zwiedzić pobliskie miejscowości regionu Lombardii oraz cudowne jeziora. Co najważniejsze pobyt w Bergamo nie będzie zbyt kosztowny dzięki tanim liniom lotniczym oraz niskim cenom jakie występują w trattoriach.

Wjeżdżając do  Bergamo odrazu zauważymy, że jest ono podzielone na dwie części, stara tzw. Citta’ Alta otoczona murami weneckimi, która góruje nad nową częścią tzw. Citta Bassa.

Nocleg w Bergamo polecam wynająć w dolnej części miasta, szczególnie przy ulicy Via Sant’ Alessandro (https://www.airbnb.pl/rooms/17507175).

Przy ulicy tej znajdziemy wiele dobrych trattorii, winiarni, piekarni oraz sklepów. Co najważniejsze ulica ta łączy się bezpośrednio ze starym miastem, idąc cały czas w górę dochodzimy do bramy Porta San Giacomo.Główne zabytki oraz ciekawe miejsca w dolnej części miasta Bergamo – Citta Bassa.

Najważniejszym placem w tej części miasta jest Piazza Matteotti, znajdujący się przy Viale Papa Giovanni XXIII oraz Viale Roma. W okolicy placu znajduje się min:

Porto Nuovo

Bergamo Porta Nuovo
Bergamo Porta Nuovo

w tłumaczeniu nowa brama, wybudowana została w 1853 roku. Jest to tzw. brama wjazdowa do miasta, po bokach stoją dwa budynki w stylu neoklasycznym. Stojąc przed bramą idealnie można uchwycić na fotografii położenie starego miasta Bergamo.

kościół Santa Maria Immacolata  –

Santa Maria Immacolata
Santa Maria Immacolata

XIX wieczna świątynia, jej moumentalny wygląd w dużej mierze określa charakter architektoniczny placu. Na szczycie znajduje się złota figurka będąca kopią z katedry mediolańskiej – La Madonniny.

Torre dei Caduti –

Wieża Poległych
Wieża Poległych

czyli Wieża Poległych wybudowana aby oddać hołd poległym mieszkańcom, którzy uczestniczyli w I Wojnie Światowej.

Jeśli nasz nocleg będzie się znajdować w dolnej części Bergamo, to polecam również spacery w okolicach ulicy Via Sant’ Alessandro, szczególnie odwiedzenie pizzerii Bella Napoli

Pizzeria Bella Napoli Bergamo

 oraz trattorii Il Coccio.


Główne zabytki oraz ciekawe miejsca w górnej części miasta Bergamo – Citta Alta.

Aby dostać się do górnej części Bergamo położonej na wzgórzu mamy dwie możliwości.

Funicolare Citta Alta
Funicolare Citta Alta
Funicolare Citta Alta
Funicolare Citta Alta

Pierwsza z nich to podróż zabytkową kolejką linowo – terenową, która została wybudowana w 1887 roku (znajduje się przy ulicy Via Vittorio Emanuele II 62). Kolejka tzw. Funicolare zapewnia szybki transport na górę, warto podkreślić, że jest ona całkowicie dostosowana dla osób niepełnosprawnych.

Druga opcja to spacer ulicą Via Sant’ Alessandro, prowadzącą do bramy Porta San Giacomo. Trasa jest dosyć stroma, jednak nikomu nie powinna sprawić problemu.

trasa do Citta Alta
trasa do Citta Alta

Gdy już dotrzemy na górę kierujmy się ulicą Via S. Giacomo, która jest wyłączona z ruchu samochodowego. Stare miasto Bergamo jest piękne, niezwykle zadbane, wszystkie kamienice są odrestaurowane. Znajdziemy tu wiele ładnych budowli, placyków oraz niezliczoną ilość trattorii oferujących świetne jedzenie w przyzwoitych cenach. Również jeśli lubimy jazdę na rowerze warto objechać mury okalające stare miasto Bergamo.

Pierwszym placem, do którego dojdziemy od ulicy Via S. Giacomo to Piazza Mercato delle Scarpe. W tym miejscu stacje ma również kolejka Funicolare.

Idąc dalej reprezantacyjną ulicą Via Gambita dotrzemy do głównego placu Piazza Vecchia wybudowanego w XV wieku. Najładniejsze budowle znajdujące się na placu to na pewno:

Fontanna Contarini 

Fontanna Contarini 
Fontanna Contarini

Palazzo Nuovo

Palazzo Nuovo
Palazzo Nuovo

Palazo della Ragione

PALAZO DELLA RAGIONE 
PALAZO DELLA RAGIONE

Torre Civica

TORRE CIVICA
TORRE CIVICA

Kolejny plac znajdujący się za loggią to Piazza Duomo.

Na placu tym nie znajdziemy kawiarni oraz restauracji, jednak właśnie tu zobaczymy prawdopodobnie najładniejsze zabytki Bergamo.

Bazylika Santa Maria Maggiore
Bazylika Santa Maria Maggiore
Bazylika Santa Maria Maggiorie
Bazylika Santa Maria Maggiorie

Pierwszy z nich to Bazylika Santa Maria Maggiore (Basilica di Santa Maria Maggiore). Dwa Czerwone Lwy zdobią wejście do bazyliki. Samo wnętrze bazyliki jest ładniejsze niż głównej katedry. Ściany są pokryte niesamowitą ilością fresków, we wnętrzu również znajdziemy ciekawe rzeźby oraz wiele złotych elementów.

Po lewej stronie od Bazyliki znajduje się Katedra Św. Aleksandra. Wnętrze katedry jest bardzo surowe, na mnie nie zrobiło szczególnego wrażenia.

Kaplica Colleoni (Cappella Colleoni) – została wybudowana w latach 1470 – 1476. Jej fasada zrobiona z różnokolorowego marmuru, jest przykładem pięknej architektury włoskiego renesansu. Do kaplicy można wejść we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków.

Kaplica Colleoni
Kaplica Colleoni
Baptysterium
Baptysterium

Kolejnym miejscem, do którego warto się wybrać podczas zwiedzania Bergamo jest druga kolejka, która zawiezie nas na samą górą – Wzgórze San Vigilio. Jednak zanim dojdziemy do kolejki miniemy jeden z ładniejszych placów Bergamo tzw. Piazza Nouva. Oprócz cytadeli znajdziemy na placu dwie bardzo dobre trattorie. Jedna przy samej bramie otwarta jest cały dzień, druga natomiast oferuje jedzenie dopiero od godziny 19:00.

Wzgórze San Vigilio

Aby dostać się na wzgórze wystarczy dojść do kolejki linowej przechodząc przez jedną z czterech bram prowadzących do starego miasta tzw. Brama Św. Aleksandra.

Gdy już wjedziemy kolejką na sam szczyt zobaczymy piękny widok na całe miasto Bergamo. Tu również znajdują się ruiny zamku Castello di San Vigilio oraz fantastyczna restauracja Ristorante Baretto di San Vigillio oferująca nie tylko wyśmienite jedzenie ale cudny widok na panoramę miasta.

Funicolare San Vigilio
Funicolare San Vigilio
Funicolare San Vigilio
Funicolare San Vigilio
droga prowadząca do zamku
 Ristorante Baretto di San Vigilio
Ristorante Baretto di San Vigilio
widok ze wzgórza San Vigilio
widok ze wzgórza San Vigilio
widok ze wzgórza San Vigilio
widok ze wzgórza San Vigilio

Będąc na wzgórzu koniecznie pospacerujmy po tym romantycznym miejscu, jeśli starczy nam czasu to zamiast powrotu kolejką do Citta Alta zejdźmy powoli piechotą.


Jeśli przebywamy w Bergamo więcej niż tylko dwa dni, warto wynająć auto aby zwiedzić pobliskie miasta oraz jeziora tj. Como oraz Garda.

Pierwszym miastem, które polecam zwiedzić podczas pobytu w Bergamo jest słynny Mediolan, położony zaledwie 50 km od Bergamo. Poniżej link gdzie znajdziecie dokładny plan zwiedzania miasta w jeden dzień

Co zobaczyć w Mediolanie w jeden dzień?

Bergamo i okolice co zwiedzić – Jezioro Como oraz Garda


Jezioro Como.

Jeden dzień warto poświęcić na zwiedzenie chociaż dwóch miasteczek pięknego jeziora Como.

Varenna.

Varenna
Varenna

Stare miasteczko założone przez rybaków, we wschodniej części wybrzeża jeziora Como.

Po przyjeździe do miasta od razu co rzuca się w oczy to kolorowe budynki, które przylegają do błękitnego jeziora, nad jeziorem natomiast zobaczymy ośnieżone góry. Widok jest naprawdę niesamowity, można powiedzieć, że zabudowa przypomina trochę miasteczka liguryjskie szczególnie te z Cinque Terre.

Varenna
Varenna

Varenna to bardzo mała miejscowość, główny deptak położony jest przy samym jeziorze, prowadzi on do placu Piazza San Giorgio. Ta krótka ścieżka jest bardzo malownicza, udekorowana wieloma kwiatami.

sklep z lawendą - Varenna
sklep z lawendą – Varenna
zabytkowa łódź rybacka Varenna
zabytkowa łódź rybacka Varenna

Na placu San Giorgio góruje kościół Św. Jerzego. Wybudowany został w XIII wieku przedstawia on styl romański oraz gotycki. Sam plac jest idealnie zadbany, szczególnie ciekawie prezentują się drzewa, które są perfekcyjnie poprzycinane.

Piazza San Giorgio
Piazza San Giorgio

Będąc w Varenna koniecznie skorzystajmy z promu, który płynie do kolejnej pięknej miejscowości – Bellagio.

prom jezioro Como
prom jezioro Como

Bellagio położone jest w środkowej części jeziora Como, na wysuniętym w głąb jeziora cyplu. Miasto to jest typowym luksusowym kurortem. Znajduje się tu wiele drogich willi oraz hoteli. Samo miasteczko to praktycznie dwie równoległe ulice oraz przystań obsługująca większość promów jeziora Como.

Bellagio jest bardzo ładnym zadbanym miasteczkiem, jednak ceny w restauracjach oraz typowy charakter snobistycznego kurortu nie do końca przypadł mi do gustu.

Bellagio
Bellagio

Powrót autem natomiast do Bergamo z Bellagio na pewno każdemu się spodoba. Kręta droga prowadząca wzdłuż jeziora jest naprawdę piękna, szczególnie pod wieczór kiedy małe miasteczka są podświetlone oraz tętnią życiem.

Ostatnie miejsce jakie udało mi się zobaczyć podczas pobytu w Bergamo to miasteczko Riva del Garda położone nad najczystszym oraz największym jeziorem Włoch – Garda. Miasto to należy do regionu Trydent – Górna Adyga. 

Riva del Garda

"<yoastmark

Miasto to jest bardzo charakterystyczne dzięki temu, że znajduje się niedaleko granicy ze Szwajcarią oraz Austrią. Wpływy tych państw są widoczne w każdym miejscu.

Każdy detal Riva del Garda jest bardzo zadbany, zaczynając od witryn sklepowych, a kończąc na eleganckim i czystym kamieniu, którym są wyłożone chodniki.

Miejscowość ta jest niezwykle kolorowa, wszystkie sklepy oraz restauracje prezentują się idealnie. Riva del Garda to również raj dla rowerzystów, znajdziemy tu wiele tras wzdłuż jeziora. Co ciekawe miejscowość ta jest bardzo przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Przy kawiarniach, restauracjach oraz sklepach bardzo często znajdują się rampy.


Co zobaczyć w Riva del Garda będąc jeden dzień.

Piazza III Novembre razem z nabrzeżem.

Jest to główny plac miasta gdzie cumują statki wycieczkowe i nie tylko. Tu również znajdziemy drogie hotele, wiele kawiarni oraz restauracji.

Jest to idealnie miejsce aby posiedzieć chwilę przy lampce wina lub kawie, widok z placu na jezioro oraz góry jest naprawdę cudowny. Sam plac jak i jego otoczenie jest bardzo malownicze.

Piazza III Novembre
Piazza III Novembre

"<yoastmark

Piazza III Novembre
Piazza III Novembre

"<yoastmark

Zamek Scaligerich

zamek Scaligerich
zamek Scaligerich

Spacer po uliczkach starówki Riva del Garda.

Zwiedzając starówkę Riva del garda, natrafimy na wiele pięknych wąskich uliczek. Starówka miasta oferuje niezliczoną ilość sklepów z ciekawymi wyrobami włoskimi zaczynając od makaronów, a kończąc na wspaniałych winach.

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

kościół Santa Maria Assunta
kościół Santa Maria Assunta
trattoria
trattoria

Jeśli starczy nam czasu to polecam spacer traktem spacerowym Via Giancarlo Maroni, który ciągnie się przy jeziorze.

Z restauracji odwiedzonych w Riva del Garda polecam Bella Napoli (bardzo dobre owoce morza oraz ciekawa, odpowiednio przyprawiona pizza).