Wyprawy

Apulia najciekawsze miejsca. Zwiedzanie białych perełek południowych Włoch.

Apulia region położony w płd-wsch Włoszech, od Półwyspu Gargano na północy po Morze Jońskie na płd. Ze wszystkich regionów administracyjnych Włoch Apulia posiada najdłuższą linię brzegową – 784 km. 

Podczas zwiedzania Apulii natrafimy na architekturę, która nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie. Chodzi oczywiście o słynne domki trulli, których pochodzenie nie jest znane do dnia dzisiejszego. Dzięki długiej linii brzegowej Apulia oferuje również różnorodne plaże, zarówno piaszczyste jak i żwirowe.

Kiedy zwiedzać Apulie?

Aby zobaczyć 100 % piękna tego regionu najlepiej wybrać miesiące tj. kwiecień, maj, czerwiec oraz wrzesień. W tym czasie promienie słoneczne cudownie oświetlają białe miasteczka do późnych godzin wieczornych. Również ilość dni deszczowych jest niewielka, a temperatury są odpowiednie do zwiedzania Apulii dla większości osób.

Zwiedzanie Apulii należy do najłatwiejszych w całych Włoszech. Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta i dojeżdża do wszystkich miasteczek.  

Jeśli będziemy korzystać z własnego auta również nie powinniśmy mieć problemów. Drogi dojazdowe do miast są zdecydowanie łatwiejsze do pokonania w porównaniu chociażby do dróg toskańskich. Znalezienie miejsca parkingowego nie stanowi żadnego problemu, również korki rzadko występują.

W poście tym na pewno nie uda mi się opisać wszystkich pięknych miejsc, jednak postaram się przedstawić 10 najciekawszych miasteczek w Apulii.

Locorotondo prawdopodobnie jedno z najładniejszych miast w Apulii.

Położone  zaledwie 10 km od słynnego Alberobello. Miasteczko to wybrałem jako baze wypadową do zwiedzania Apulii. Był to optymalny wybór ponieważ Locorotondo to kwintesencja apulijskich miasteczek. Nie jest ono oblegane i wieczne zatłoczone przez turystów jak chociażby pobliskie Alberobello.

Locorotondo znajduje się na niewielkim wzniesieniu wśród gajów oliwnych. Zabytkowa część miasta stanowi wąska zabudowa perfekcyjnie zadbanych kamienic z białą fasadą, przyozdobionych kwiatami oraz piękną kolorową ceramiką.

Locorotondo uliczka

W Locorotondo znajdziemy to co najważniejsze w Apulii, czyli domki trulli, widok na dolinę Valle d’Itria oraz cudowną starówkę w kształcie okręgu (stąd nazwa miasteczka, rotondo oznacza okrągłe), szczególnie kolisty kształt zabytkowej części miasta jest widoczny z dalszej perspektywy.

Gdy przekroczymy główną bramą miejską tzw. Porta Napoli powoli zaczniemy odczuwać klimat białych miasteczek. Cała zabudowa starówki wygląda niezwykle, wszystko jest idealnie zadbane, czyste i śnieżnobiałe. Połączenie bieli, kolorowych dodatków oraz wpadającego słońca poprzez wąskie uliczki robi naprawdę niesamowite wrażenie. Wieczorem Locorotondo jest efektownie podświetlone, wtedy też otwierają się świetne restauracje ukryte w zabytkowych kamienicach. Będąc w Locorotondo koniecznie zaopatrzmy się w wino o tej samie nazwie co miasto (DOC). Dla miłośników pizzy proponuje ciekawą trattorię przy ulicy Via Aprile 23 tzw. Pizzera Casa Pinto.

Polecam wszystkim wybranie Locorotondo jako bazy wypadowej do zwiedzania reszty regionu. Tak jak pisałem wcześniej większość turystów omija tą piękną miejscowość odrazu jadąc do Alberobello. Nie bez przyczyny Locorotondo zostało wpisane na listę najpiękniejszych miasteczek włoskich – I borghi piu belli d’Italia.

Alberobello najbardziej rozpoznawalne miejsce w Apulii.

Apulia najciekawsze miejsca, domki trulii
domki trulli

W miasteczku tym znajdziemy największą ilość charakterystycznych domków trulli (około 1500 budowli). Dzięki tak dobrze zachowanej starówce Alberobello w 1996 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co zobaczyc w Alberobello?

Główna ulica miasta to Largo Martelotta gdzie znajduje się deptak z kawiarniami i restauracjami. Aby zobaczyć niezliczoną ilość trulli należy skręcić w ulicą Via Monte S. Michele. Znajduje się ona w dzielnicy Rione Monti. 

Idąc cały czas do góry będziemy mijać malutkie domki trulli, w których sprzedawcy oferują pamiątki, wina oraz wyroby regionalne. W niektórych domkach znajdują się także tzw. bed & breakfast (nocleg w takim miejscu jest niesamowitym przeżyciem).

domki Trulli w Alberobello
Trulli
dzielnica Rione Moniti w Alberobello.

Jeśli będziemy chcieli zamieszkać w jednym z domków trulli to lepiej poszukajmy takiego noclegu w innej miejscowości, niestety Alberobello jest okropnie zatłoczone, typowo turystyczne oraz drogie.

Do Alberobello warto wpaść maksymalnie na trzy godziny, przejść się bajkową dzielnicą Rione Monti, zrobić zdjęcia tej ciekawej i niespotykanej zabudowie.

Ostuni kolejna perełka Apulli z widokiem na morze.

Położone wysoko – 218 m.n.p.m., otoczone dookoła murami, zabudową przypomina trochę śnieżnobiałe Locorotondo. Cechą charakterystyczną Ostuni oprócz białej zabudowy to ulice, które pną się do góry, kończąc się nagle tarasem widokowym na Adriatyk.

Główny plac nazywa się Piazza della Liberta, nie wyróżnia się on niczym szczególnym na tle innych, jednak wystarczy skręcić w ulicę Via Catedrale aby zobaczyć całe piękno Ostuni.

Ostuni Piazza della Liberta
Piazza della Liberta

Ulica ta jest kręta, prowadzi cały czas do góry oferując po drodze niezliczone ilości sklepów z oliwami (Ostuni słynie z produkcji oliwy), winami oraz pamiątkami. Również i tu znajdziemy dobre kawiarnie, trattorie oraz ciekawe miejsca do fotografowania.

ulica w Ostuni Via Catedrale
Via Catedrale
kamienica w Ostunii
Ostuni sklep z oliwą

Gdy dojdziemy do najwyższego punktu w mieście miniemy katedrę Santa Maria Assunta wybudowaną w latach 1435-1495. W pobliżu znajduje się również piękna brama – Arco Scoppa.

Ostuni zwiedzanie, brama Scoppa

Polignano al Mare miasto tajemniczych grot i jaskiń.

Wybudowane na skalnych klifach, nadmorskie miasteczko oferujące niesamowite widoki. Właśnie w tym miejscu zobaczymy z wysokości 24 metrów lazurowe morze. Polignano a Mare to miasto, które oferuje również niezliczoną ilość tarasów widokowych, romantycznych plaż ukrytych w klifach oraz świetnych restauracji, w tym słynna znajdująca się w skale tzw. Grotta Palazzese.

Zabudowa na klifach w Polignano a Mare
Apulia najciekawsze miejsca, plaża w Polignano a Mare

Po przyjedzie do miasta na pewno każdy zauważy charakterystyczne napisy na murach. Są to tzw. cytaty powstałe z inicjatywy mieszkańca Polignano a Mare.

Cytaty powstałe na murach w Polignano a Mare

Przechadzając się po uliczkach starówki natrafimy także na różnych handlarzy oferujących wyroby nie tylko z Apuli. W Polignano a Mare znajduje się most Lama Monachile, który w dawnych czasach był głównym szlakiem handlowym, łączącym Rzym z portem w Brindsi. W tej chwili służy jedynie jako miejsce do obserwowania pięknych zachodów słońca.

Monopoli idealne miejsce na krótki wypoczynek

Portowe miasto znajduje się w pobliżu Polignano a Mare. Dzięki dobremu położeniu, może służyć jak baza wypadowa do zwiedzania Apulii. Większość ciekawych miejscowości jest oddalonych maksymalnie 40 km.

W pierwszej chwili Monopoli może się wydawać nudne. Nie znajdziemy tu tak ciekawych miejsc jak w poprzedniej miejscowości, jednak w końcu będziemy mogli odpocząć od zaliczania kolejnych tzw. punktów „must see”. Monopoli jest idealnym miejscem jeśli chcemy spędzić czas z dala od natłoku turystów oraz poczuć autentyczny klimat południowego portowego miasteczka.

Jeśli planujesz wpaść tylko na kilka godzin to przygodę z miastem najlepiej rozpocznij od starego portu. Cumują tu charakterystyczne niebieskie łódeczki, które codziennie wyruszają na połów ośmiornic. Podczas krótkiego zwiedzania miasta warto usiąść w sercu miasta na Piazza Giuseppe Garibaldi, który znajduje się w pobliżu portu. Na placu tym znajdziemy ciekawe restauracje ze świeżymi owocami morza, które dostarczane są codziennie od miejscowych rybaków.

Gdy Monopoli wybierzesz jako bazę wypadową do zwiedzania Apulii na pewno nie pożałujesz. Miasto oferuje wszystko do krótkiego odpoczynku, wiele piaszczystych plaż, ścieżki rowerowe, nadmorski deptak. Co najważniejsze popijając poranne espresso nie będziemy zadeptywani przez grupy turystów.


Martina Franca miasto barokowych zabytków

Wjeżdżając do miasta możemy być rozczarowani. W końcu Martina Franca to duża miejscowość, dlatego też nie można liczyć na ciekawą zabudowę od razu po przekroczeniu granic miasta.

Jednak wystarczy dojść do murów, które otaczają najstarszą część miasta aby zobaczyć piękną architekturą barokową. Jedną z ładniejszych budowli jest bazylika św. Marcina, w pobliżu niej znajduje się także romańsko-gotycka dzwonnica. Na uwagę zasługują również kamienice, które wyglądem różnią się od tradycyjnej białej, apulijskiej zabudowy.

Martina Franca zwiedzanie głównego placu
główny plac
Martina Franca zwiedzanie barokowych budowli
Martina Franca kolorowe parasole wiszące nad ulicą
Martina Franca zwiedzanie dznnicy
dzwonnica

Martina Franca oprócz barokowych zabytków słynie również z organizowanego letniego festiwalu operowego – Festival della Valle d’Itria.

Cisternino sielska atmosfera i widok na doline Val d’ Itria

Cisternino położone w pobliżu Locorotondo, jest kolejnym miejscem, którego nie można pominąć podczas podróży po Apulii.

Dlaczego akurat Cisternino umieściłem w swoim poście opisującym najładniejsze miasteczka Apulii. Panuje tu świetna atmosfera, mieszkańcy są naprawdę sympatyczni oraz restauracje oferują ciekawe jedzenie, podane w bardzo oryginalny sposób.

Cisternino zwiedzanie uliczek przyozdobionych kwiatami

Po przyjedzie do miasta zostałem niezwykle miło przywitany przez grono seniorów przesiadujących na głównym placu, którzy obserwowali zachód słońca. Próbowali oni opowiedzieć historię miasta, wskazać najlepsze trattorie oraz polecali pobliskie miasteczka do zwiedzania. Rozmowa niestety była trudna, gdyż nie znam dobrze włoskiego, jednak przy pomocy aplikacji na telefonie jakoś się dogadaliśmy.

Cisternino nie jest miejscowością z kolejnymi zabytkami i miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć. Miasteczko to po Locorotondo oraz Monopoli jest miejscem gdzie na pewno odpoczniemy razem z mieszkańcami, będąc tu nie zauważyłem biegnących grup turystycznych co chwile robiących niezliczoną ilość zdjęć. Z ciekawych restauracji poleciłbym na pewno trattorie Terra Madre znajdującą się przy ulicy Corso Umberto 100. Przesympatyczna obsługa, która dokładnie opowie nam ze szczegółami o każdym daniu, regionie skąd pochodzi mięso itp.

Giovinazzo

Położone w pobliżu Bari, jest bardzo małym miasteczkiem portowym o charakterystycznej zabudowie z piaskowca. Przebywanie w Giovinazzo bardzo uspokaja, nikt tu się nie spieszy, nie ma również turystów. Oprócz malutkiego portu w miasteczku znajduje się promenada wzdłuż morza, a obok niej mury obronne.

Noci niezadbane Locorotondo

Lekko uśpione miasteczko, również wiele wąskich uliczek, jednak już nie tak zadbanych jak w Locorotondo czy Alberobello. Warto na chwile wstąpić, aby zobaczyć również biedniejsze miejsca w Apulii. Podczas mojego pobytu natrafiłem na wesele, które niesamowicie ożywiło to ciche miasteczko.

Ceglie Messapica

Na zakończenie pobytu w Apuli polecam wszystkim odwiedzenie miasteczka słynnego z wyśmienitych restauracji.

Samo miasto jest bardzo podobne do większości apulijskich, jednak ilość bardzo dobrych restauracji poukrywanych w kamienicach zadecydowało o umieszczeniu Ceglie Messapica w moim zestawieniu najciekawszych miasteczek Apulii.

W końcu nie w każdym miasteczku znajdziemy tak bogatą ofertę kuchni apulijskiej. Miejsce to jest również bardzo autentyczne, knajpki często są prowadzone przez starsze małżeństwa, dla których gotowanie jest pasją, a nie tylko sposobem na zarobek.

W mieście tym również przeważającą ilość stanowią miejscowi, którzy pod wieczór powoli zaczynają zapełniać ich ulubione restauracje. W żadnym innym mieście nie spotkałem także tyle młodzieży oraz dzieci bawiących się na placykach.

Podsumowując jeśli chcesz naprawdę dobrze zjeść pojedź do Ceglie Messapica.Jeśli przebywacie dłużej w pięknej Apulii, warto zwiedzić niesamowitą miejscowość Materę położoną niedaleko Locorotondo (niecałe 1,5 h jazdy autem).

Znajduje się ona już w regionie Basilicata, jednak wiele osób decyduje się na zwiedzanie jej podczas pobytu w Apulii. Poniżej link co zobaczyć w Materze, Craco oraz w Guardia Perticara.