Lago di Braies
Wyprawy

Lago di Braies – najbardziej instagramowe miejsce we Włoszech.

Jezioro Braies położone jest w Południowym Tyrolu w Parku Narodowym Fanes-Sennes-Braies, w północnych Włoszech.

Podczas zwiedzania Dolomitów nie można pominąć Lago di Braies. 

Lago di Braies co roku przyciąga wielu turystów, którzy marzą zrobić fotkę na tle krystalicznie czystego jeziora. Lago di Braies charakteryzuje się niezwykłymi kolorami, a dokładnie szmaragdem i turkusem. Dodatkowo w jeziorze odbijają się wapienne szczyty wschodnich Dolomitów. Cechą charakterystyczną są także drewniane łódeczki, które powoli pływają po jeziorze.

Turkusowe kolory jeziora Braies

Przed rozpoczęciem zwiedzania Lago di Braies warto zapoznać się z historią jeziora. 

Gdy tylko dotrzemy do jeziora na pewno zauważymy dwa budynki. 

Pierwszy z nich to hotel Pragser Wildsee wybudowany w 1899 roku.

Hotel był miejscem niezwykłych wydarzeń podczas II Wojny Światowej. W tym miejscu byli przetrzymywani w niewoli zakładnicy SS min.: wnuk Winstona Churchilla, wnuk ministra radzieckiego Mołotowa, oraz byłego niemieckiego ministra Schacht, krewni byłych premierów francuskich i węgierskich. 

Drugi budynek to kościółek, który został wybudowany w 1904 roku – Zur Schmertzhaften Muttergottes (Matki Boskiej Bolesnej). Według historii modlił się tu arcyksiążę Ferdynand przebywający tu wraz z rodziną w 1910 roku.

Lago di Braies znajduje się na wysokości 1496 m.n.p.m. Ma długość zaledwie 1,2 km, szerokość około 400 m. Maksymalna głębokość jeziora to 36 metrów. Lago di Braies powstało poprzez osunięcie skał. Osuwiska stworzyły naturalną tamę, która zablokowała część doliny Braies. Ten naturalny zbiornik został wypełniony przez wody górskich strumieni z masywu Croda del Becco niem. Seekofel, 2810 m n.p.m.).

Lago di Braies jest miejscem idealnym dla każdej osoby. Zarówno pasjonaci fotografii oraz rodziny z dziećmi będą zachwycone. Co ważne, osoby niepełnosprawne również dadzą radę zobaczyć główne atrakcje jeziora.

Do jeziora najlepiej dojechać autem i pozostawić je na parkingu (nie będę rozpisywać się na temat cen parkingu, zmieniają się one zbyt często). 

Na spokojne zwiedzanie Lago di Braies proponuje przeznaczyć około 4 h. Wokół jeziora znajduje się bardzo wygodny szlak spacerowy. Jest on na tyle prosty, że każda osoba bez problemu sobie poradzi.

Lago di Braies

Podczas wędrówek wkoło jeziora będziemy doświadczać prawdziwego cudu natury. Niezależnie od pogody Lago di Braies prezentuje się niezwykle. Gdy już obejdziemy jezioro dookoła warto wstąpić do restauracji słynnego hotelu na kawę. 

Jeśli starczy nam czasu i pieniędzy to nad jeziorem Braies znajdziemy wypożyczalnie łódeczek, cena jednak dosyć wysoka – 30 euro za 1 h. 

Warto wspomnieć, że pogoda jest tu bardzo zmienna. Gdy dojeżdżałem do jeziora temperatura wynosiła około 26 stopni. Nad samym jeziorem natomiast spadła do około 14 stopni i cały czas padało.

Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących zwiedzania Lago di Braies:

  • jezioro Braies znajduje się zaledwie 1 h godzinę jazdy autem od głównych atrakcji Dolomitów (przełęcz Pass Giau, Cortina di Ampezzo, Tre Cime itp.)
  • zwiedzanie Lago di Braies jest bezpłatne przez cały rok
  • przy jeziorze znajdują się trzy płatne parkingi
  • jeśli chcesz spędzić wyjątkową noc to nad jeziorem znajduje się słynny hotel Pragser Wildsee
  • wypożyczenie łódeczki jest drogie (koszt około 30 euro) i jest dostępne od maja do października
  • nad Lago di Braies jest całkowity zakaz lataniem dronem
  • w okresie letnim najlepiej zarezerwować parking online, gdyż dojazd może być zamknięty
  • jeśli nie obawiasz się niskich temperatur to w Lago di Braies można się kąpać, jednak średnia temperatura wody to około 14 stopni
  • w zimie Lago di Braies jest całkowicie zamrożone
  • jeśli lubisz łowić ryby to wędkowanie jest dozwolone nad Braies