Mobike wynajem rowerów
Informacje praktyczne,  Lifestyle

Wynajem roweru na przykładzie Mobike – chińskiego start-upu. 

Podczas moich podróży, szczególnie do dużych miast jak Mediolan, zazwyczaj wynajmuje rower aby dokładnie zwiedzić miasto. Poznawanie nowego miejsca przy pomocy roweru jest zarówno tańszym jak i ciekawszym pomysłem, aniżeli korzystanie z komunikacji miejskiej.

Większość metropolii po naszej zachodniej granicy ma bardzo dobrze rozwinięte ścieżki rowerowe. Przykładem może być nawet tak zabytkowe miasto jak Wiedeń, który posiada ich obecnie ponad 1200 km.

Istnieje wiele firm oferujących wynajem rowerów, jednak w dzisiejszym poście chciałbym przedstawić firme MoBike.

MoBike czyli chiński system bezstacyjnego roweru publicznego.

Przed wyjazdem do Mediolanu zapoznałem się dokładnie z ofertą trzech firm, które oferują wypożyczanie roweru (BikeMi, Ofo oraz Mobike). Po dokładniej analizie wybrałem firmę Mobike.

Poznajmy historie o tym niezwykłym start-upie, który w 2018 został sprzedany za 2,7 mld dolarów.

Początki firmy to rok 2015, kiedy to Hu Weiwei oraz Wang Xiaofeng w Pekinie wymyślili bezstacyjny system wypożyczania rowerów o nazwie MoBike. W przypadku chińskich start-upów zazwyczaj mają one potężne finansowanie. Nie inaczej było z MoBike, które od samego początku sponsorowali tacy gracze internetowi jak Alibaba czy Tencent.

W zaledwie trzy lata Beijing Mobike Technology „rozsiał” swoje rowery po całym świece. Obecnie rowery Mobike możemy wypożyczyć w tak znanych miastach jak Mediolan, Barcelona, Londyn czy Nowy Jork.

wynajem roweru Mobike mapa
źródło

Na czym polega fenomen, rowerów MoBike?

Główną różnicą pomiędzy standardowym wynajmem rowerów, które są obsługiwane poprzez poszczególne miasta jest fakt, że rowery Mobike nie potrzebują stacji do parkowania ich w wyznaczonych punktach. Zostawiamy rower w miejscu jakie nam odpowiada w danej chwili.

Druga różnica to cena za przejazd, jest ona zazwyczaj dużo niższa w porównaniu do tzw. miejskich wypożyczalni. Również aplikacja na smartfony jest niezwykle intuicyjna, dostępna jest zarówno na system ios oraz android. Podczas pierwszego kontaktu z aplikacją nie miałem najmniejszego problemu aby wynająć rower przy jej użyciu.  

Wiele razy gdy korzystałem ze standardowych wypożyczalni rowerów miałem kłopot z zaparkowaniem. Dojeżdżałem w miejsce docelowe, gdzie czekała na mnie niemiła niespodzianka. Cała stacja rowerowa była zajęta, w takiej sytuacji niestety trzeba było jechać do kolejnej lub po prostu czekać jak się zwolni miejsce.

W przypadku systemu MoBike, nasz rower blokujemy i zostawiamy w miejscu aby nie był przeszkodą w ruchu miejskim.


Nie mówie oczywiście, że rowery Mobike nie mają wad, jednak wymyślony system bezstacyjnego parkowania roweru jak dla mnie jest strzałem w dziesiątke.

Jak wypożyczyć rower firmy Mobike?

Aby wynająć rower w pierwszej kolejności należy pobrać aplikacje na nasz smartfon. Firma Mobike oferuje prosty i funkcjonalny program, który jest dostępny na system IOS oraz ANDROID. W ostatnim czasie możemy również korzystać z aplikacji przy pomocy zegarka Apple Watch.

Podczas pierwszego uruchomienia program poprosi nas o podanie numeru telefonu w celu weryfikacji konta. Wszystkie rowery mają wbudowany lokalizator gps, dlatego też odrazu zobaczymy mapę z dostępnymi rowerami w najbliższej okolicy.

W celu wypożyczenia roweru musimy zasilić jeszcze nasze konto. Kwota doładowania zaczyna się od 5 euro, następnie 10, 20 lub 50 euro. Aplikacja Mobike przyjmuje zarówno kartę debetową jak i kredytową. Dzięki kodom QR umieszczonym na rowerze odblokowanie roweru jest banalne. Wystarczy zeskanować kod w celu zwolnienia blokady, pamiętajmy aby włączyć bluetooth w naszym telefonie.

Za pomocą aplikacji dowiemy się ile straciliśmy kalorii podczas przejażdżki, jaki dystans pokonaliśmy oraz jak dużo zostało zaoszczędzone emisji dwutlenku węgla.

Jak zaparkować rower?

Pamiętajmy żeby przestrzegać zasad podczas użytkowania rowerów. Nie wolno ich parkować w zamkniętych przestrzeniach typu parkingi, parki. Również nigdy nie używajmy własnej blokady rowerowej, a także parkujmy rower w takim miejscu aby nie był on przeszkodą dla nikogo. 

Zaparkowanie roweru odbywa się poprzez zamknięcie blokady na tylnym kole, usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Aplikacja pobierze pieniądze z naszego konta, przedstawiając dokładne dane o przebytej podróży. 

Jakie wady ma MoBike?

Podstawowy problem to znalezienie roweru. Oczywiście widzimy je na mapce, jednak często stoją one w absurdalnych miejscach. Gdy chcieliśmy skorzystać z MoBike podczas zwiedzania różnych miast, natrafiliśmy na kolejny problem, stał tylko jeden rower a drugi był oddalony np o 1 km.

Rowery Mobike, zostały tak skonstruowane aby przetrwały jak najdłużej, dlatego jazda na nich nie należy do przyjemnych, szczególnie jeśli planujemy odbyć bardzo długą trasę.

Do krótkich przejazdów po mieście rowery nadają się idealnie, zamiast kisić się w autobusie miejskim lepiej wsiąść na Mobike i zwiedzać miasto na świeżym powietrzu.

Będąc w Mediolanie tylko jeden dzień ani razu nie korzystaliśmy z komunikacji miejskiej, tylko poznawaliśmy miasto za pomocą chińskich rowerów Mobike.