most elzbiety
Informacje praktyczne

Przydatne informacje – Budapeszt

Planowanie podróży – Budapeszt.

Aby dotrzeć do Budapesztu mamy trzy możliwości:

 • Własny samochód – koszt paliwa około 550 zł (jeśli jedziemy z centralnej Polski), ceny winiety słowackiej oraz węgierskiej 120 zł.
 • Samolot tanich linii lotniczych Wizzair – gdy nie mamy sztywno ustalonego urlopu bilety można kupić już za mniej niż 200 zł w dwie strony od osoby. Trzeba jednak pamiętać, że Wizz Air lata do Budapesztu tylko z lotniska Chopina w Warszawie.
 • Autokar – cena biletu około 315 złotych, autobus wyjeżdża z różnych miast w Polsce, niestety długość podróży wynosi średnio 15 godzin.

Ja będąc dwa razy w Budapeszcie zawsze wybierałem opcję pierwszą. Niezależnie z jakiej części Polski jedziemy odległość jest odpowiednia aby ją pokonać bezpiecznie w jeden dzień (średnia odległość z różnych miast Polski do Budapesztu to 1050 km.)

Jak poruszać się po Budapeszcie?

Nieważne jaką formę dotarcia do Budapesztu wybierzemy najlepiej zwiedzać miasto piechotą wspierając się Uberem – alternatywa dla taxi. Na pewno nie warto korzystać z taksówek są one dwukrotnie wyższe od cen Ubera. Wszystkie zabytki w Budapeszcie są bardzo blisko siebie, dla większości osób nie powinno stanowić problemu zwiedzanie piechotą, jednak często gdy brakuje nam czasu warto wezwać kierowcę za pomocą aplikacji w telefonie Uber. Przykładowy przejazd z Góry Gellerta do głównej ulicy Budapesztu Vaci Utca o godzinie 11:15 w nocy to zaledwie 18 złotych.

Gdzie spać w Budapeszcie?

Noclegi w Budapeszcie nie są drogie, zazwyczaj korzystam ze strony AirBnb, gdzie można znaleźć zarówno pokój do wynajęcia jak również cały apartament. Ja będąc tydzień w Budapeszcie w czerwcu zapłaciłem niecałe 800 zł za czteroosobowy apartament, który znajdował się w pobliżu ulicy Vaci Utca (https://www.airbnb.pl/rooms/11511251?s=51). Odnośnie wynajmowania za pomocą portalu Airbnb zapraszam do oddzielnego artykułu pod tytułem korzystanie z Airbnb. Podczas szukania noclegu najlepiej wynająć mieszkanie po stronie Pesztu w okolicach np. Wielkiej Synagogi Żydowskiej lub niedaleko ulicy Vaci Utca. Znalezienie w tych okolicach niedrogiego mieszkania nie stanowi problemu o każdej porze roku.

Ceny biletów do poszczególnych zabytków Budapesztu.

 • Parlament:
  – dorośli, obywatele UE – 2200 HUF = 33 zł
  – uczniowie UE 6-24 lat – 1200 HUF = 18 zł
  – dorośli spoza UE – 5400 HUF = 81 zł
  – uczniowie spoza UE – 2800 HUF = 42 zł
  – dzieci do lat 6 – wstęp darmowy
 • Bazylika świętego Stefana – wstęp wolny dla wszystkich, wjazd na kopułę 460 HUF = 7 zł
 • Kolejka zębata Budavari Siklo – 1500 HUF = 22,5 zł w dwie strony w jedną stronę 900 HUF = 13,5 zł
 • Kościół świętego Macieja – 2000 HUF = 30 zł, osoba niepełnosprawna wraz z osobą towarzyszącą wstęp darmowy
 • Wielka Synagoga Żydowska – 3000 HUF = 45 zł, osoba niepełnosprawna wstęp darmowy, osoba mu towarzysząca 500 HUF = 7,5 zł

Informacje dla osób niepełnosprawnych.

Wybranie transportu do Budapesztu jest oczywiście sprawą indywidualną jednak moim zdaniem dla osoby niepełnosprawnej najlepiej wypada podróż własnym samochodem. Z miejscami parkingowymi w Budapeszcie nie ma najmniejszego problemu, jest ich bardzo dużo. Przed wycieczką najlepiej pozwiedzać miasto za pomocą Google Street View, ja w ten sposób zawsze znajduje miejsca parkingowe dla osoby niepełnosprawnej. Jeśli jednak nie chcemy jechać autem to lepiej już wybrać szybką podróż samolotem niż wielogodzinną jazdę autobusem. Nie każdy autobus jest dostosowany do osoby niepełnosprawnej, również trudno jest podczas przystanków wysiadać i wsiadać z powrotem do autobusu.


Budapeszt jako miasto zabytkowe, jest przyjazne osobom poruszającym się na wózkach. Chodniki są bardzo równe, w głównych miejscach zawsze są obniżenia. Zdarzają się jednak wpadki z bardzo wysokim progiem, np. przy przejściu dla pieszych obok Mostu Łańcuchowego jednak takich miejsc jest niewiele. Wszystkie tzw. ogródki przy restauracjach są na poziomie zeroWiększość lini metra w Budapeszcie nie jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych, jednak autobusy są niskopodłogowe.


Podczas szukania noclegu dla osoby niepełnosprawnej w Budapeszcie nie wystarczy informacja o znajdującej się windzie w budynku. Zawsze należy poprosić osobę wynajmującą o podanie wymiarów windy, a także o sposobie otwierania drzwi. W Budapeszcie jest bardzo dużo starych wind gdzie np. winda jest duża ale ma podwójne drzwi, które jedne z nich się otwierają do środka (raz trafiłem na taką windę, zmieściłem się na milimetry). Kolejnym pytaniem jakie trzeba zadać  jest to czy do windy nie prowadzi np. pare schodków (sytuacje takie zdarzają się nawet w hotelach – winda jest ale trzeba wejść po schodach do niej). Sytuacja odnośnie ilości toalet publicznych jest bardzo dobra, istnieje wiele tzw. wc w formie budki gdzie się wrzuca parę forintów, Budapeszt jest jednym z niewielu miast europejskich w którym nie miałem problemu z szybkim znalezieniem toalety.


Dostosowanie zabytków Budapesztu do osób niepełnosprawnych.

Wszystkie wymienione prze zemnie zabytki są dostosowane, z wyjątkiem wjazdu na 96 metrową kopułę w Bazylice św. Stefana oraz wejście na mury Baszty Rybackiej jest niemożliwe z racji wielu schodów i wąskich alejek. Tak jak wcześniej pisałem najlepszy sposób na zwiedzanie pięknego Budapesztu jest forma spaceru wokół starych kamienic i wielu mostów. W przypadku dotarcia do takich miejsc jak Wzgórze Zamkowe można wybrać dostosowaną kolej zębatą Siklo, lub odbić na lewo od niej do góry gdzie znajduje się winda. Podczas zwiedzania Góry Gellerta najlepiej zamówić kierowcę za pomocą aplikacji w telefonie Uber. Zawsze przed potwierdzeniem przyjazdu trzeba spojrzeć na cenę czy nas zadowala oraz na markę auta, w końcu nie każdy wózek inwalidzki zmieści się do każdego pojazdu.


Jeśli masz jakieś pytania dotyczące podróży napisz do mnie, zawsze postaram się jak najszybciej odpisać.