Rotterdam co zobaczyć
Rotterdam co zobaczyć.
Rotterdam podobnie jak Warszawa został bardzo zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie rządzący zamiast odbudowywać miasto na wzór poprzedniej architektury zdecydowali się na innowacyjne i śmiałe projekty architektoniczne oraz postawili sobie za cel rozbudowę portu.
Rotterdam wyróżnia się bardzo na tle innych holenderskich miast nowoczesną zabudową. Swoje siedziby mają tu najbardziej rozpoznawalne pracownie architektoniczne świata — OMA oraz MVRDV. Na pewno nie znajdziemy w Rotterdamie wielu zabytków, jednak poznamy ciekawe modernistyczne budowle, których trudno szukać w większości miast europejskich.
Główne atrakcje Rotterdamu:
wieża widokowa Euromast –
z wysokości 186 metrów zobaczyć można dokładnie panoramę miasta oraz najładniejsze budynki Rotterdamu w tym słynny most Erasmusburg, a także tereny zielony tj.. Het Park. Cechą charakterystyczną wieży jest obracającą się platforma Euroscoop, na pierwszym poziome tzw. „gnieździe kruka” znajduje się restauracja. Bilet normalny kosztuje około 9 euro.
Markthal –
wielka hala targowa o bardzo oryginalnej bryle w kształcie podkowy. Znajduje się w zabytkowej dzielnicy Laurenskwartier w centrum Rotterdamu. Wszystkie ściany wewnętrzne oraz sufit został wykonany przy pomocy programu studia Pixar (niesamowite kolorowe grafiki przedstawiające owoce, warzywa, owady itp.). Hala została zaprojektowana przez słynnych holenderskich projektantów z grupy MVRDV.
Całą halę targową otacza 228 mieszkań (w tym 102 mieszkania pod wynajem oraz 126 mieszkania własnościowe). Z każdego apartamentu rozciąga się (podobno) piękny widok na rzekę Moza, a także kościół.
Spacer po nabrzeżu
Most Erasmbusburg –
stalowy most łączący południową i północną część Rotterdamu. Jego długość to 802 metry, w płd. części jest zwodzony na odcinku 89 metrów aby największe statki mogły bez problemu przepływać.
Most Willemsburg –
Wantowy most drogowy, którego cechą charakterystyczną jest kolor na jaki został pomalowany – czerwony. Bo obu stronach mostu prowadzą dwa pasy dla samochodów oraz ścieżki rowerowe.
Ratusz miejski –
Wybudowany w latach 1914 – 1920 jest jedną z niewielu budowli, która przetrwała bombardowanie podczas II wojny światowej. Budynek został zaprojektowany wokół dużego dziedzińca, w ratuszu znajduje się dzwonnica o wysokości 71 metrów.
dla najmłodszych Zoo Diergaarde Blijdorp
Jedno z najstarszych zoo na terenie Holandii (istnieje ponad 150 lat). Na terenie zwierzyńca oprócz licznych okazów zwierząt, znajduje się również oceanarium z przeszklonym tunelem wodnym. Wstęp to wydatek około 22 euro, jeśli bilet kupimy za pomocą strony internetowej zapłacimy mniej.
rejs statkiem –
statek dopływa do głównego portu, gdzie zobaczyć można największe kontenerowce
W centrum Rotterdamu warto przyjrzeć się nowoczesnej zabudowie, zobaczyć jak można ciekawie zaprojektować poszczególne budynki zarówno mieszkalne jak i użyteczności publicznej.
Cube Houses – krzywe domki
Zostały zaprojektowane w 1984 roku przez holenderskiego architekta Pieta Bloma znajdują się w starym porcie. Domki są bardzo niskie, ściany są nachylone pod kątem 54,7 stopni. Mieszkanie w tego typu pomieszczeniach nie należy chyba do najwygodniejszych, jednak jeden z domków został przerobiony na hostel. Ze 100 metrowej powierzchni ponad 1/4 jest bezużyteczna (trochę głupie).