Informacje praktyczne

Wiedeń – najważniejsze informacje dotyczące podróży

Wiedeń planowanie podróży.

W tym poście dowiesz się min.:

 • czym dojechać do Wiednia,
 • jak poruszać się po Wiedniu,
 • gdzie najlepiej wynająć nocleg
 • jak wynająć rowery,
 • ile kosztują bilety do głównych zabytków,
 • informacje dla osób niepełnosprawnych – ogólne dostosowanie miasta, zabytków, oraz wskazanie najlepszych noclegów

Najlepszym sposobem aby dotrzeć do Wiednia jest podróż autobusem lub pociągiem. Do Wiednia jeździ wielu przewoźników w tym Polski Bus. Cena biletu w dwie strony – około 180 zł, czas przejazdu niecałe 10 h.

Druga opcja to własny samochód. Średni czas przejazdu z centralnej Polski do Wiednia – 8 h. Na paliwo wydamy max. 600 zł łącznie z winietą czeską oraz austriacką.


Jak poruszać się po Wiedniu?

Zabytki w Wiedniu są często bardzo oddalone od siebie. Dlatego też nie ma najmniejszego sensu zwiedzania stolicy Austrii tylko na piechotę. Metro w Wiedniu jest dobrze rozwinięte, oraz w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Bardzo często kursuje i co najważniejsze zatrzymuje się przy najważniejszych zabytkach i atrakcjach.

Jeśli lubimy ruch świetnym pomysłem jest wynajęcie rowerów. Przy każdym głównym zabytku znajdują się miejsca skąd można wypożyczyć rower. Takich miejsc w Wiedniu jest aż 120, natomiast ścieżek rowerowych ponad 1200 km.


W której dzielnicy wynająć nocleg?

Wiedeń niestety nie jest tanim miastem, jednak znalezienie spania w przyzwoitej cenie nie powinno stanowić problemu. Moim zdaniem tańszą dzielnicą jest Leopoldstadt, szczególnie w okolicach ulicy Taborstrasse. Ja będąc w Wiedniu 4 noce za 6 – osobowy apartament zapłaciłem 2100 zł (87,5 zł od osoby za dzień) – Vienna Stay Apartments Tabor 1020


Jak wynająć rowery?

Aby wypożyczyć rowery mamy trzy możliwości.

Pierwsza z nich najłatwiejsza za pomocą karty kredytowej, rejestrujemy się na stronie https://www.citybikewien.at/en/, następnie wystarczy włożyć naszą kartę do czytnika przy stacji rowerowej i wpisać dane podane podczas rejestracji.

Druga opcja to założenie karty tzw. Citybike Tourist Card przy stacji kolejowej w punkcie The RadSTATION (Am Hauptbahnhof 1). W tym miejscu należy wypełnić krótki formularz oraz dać nasz dowód do zeskanowania. Następnie otrzymamy kartę za którą musimy wyłożyć niewielki depozyt, który zostanie nam zwrócony podczas oddawania karty. Proces wypożyczenia roweru potem jest podobny.

Ostania możliwość wypożyczenia roweru – gdy posiadamy kartę debetową austriackiego banku, wtedy wypożyczenie wygląda identycznie jak w przypadku karty kredytowej.

Pierwsza godzina jest za darmo, jeśli odczekamy 15 min to znów możemy się cieszyć darmową jazdą. Warto również zapamiętać, że jeśli przekroczymy Dunaj (np. zwiedzając Donau-CITY), nie uświadczymy stacji rowerowej.


Ceny głównych zabytków:

 • Pałac Schonbrunn – 17,5 euro
 • Palmiarnia 5 euro
 • Albertina – 12,90 euro
 • Belweder – w zależności od wybranej opcji od 7 euro do 29 euro
 • Biblioteka Narodowa (Prunksal) – 7 euro
 • Wieża Donauturm – 7,90 euro

Informacje dla osób niepełnosprawnych.

Ogólne dostosowanie Wiednia do potrzeb osób niepełnosprawnych jest bardzo dobre. Chodniki są równe, wszędzie są obniżenia. Również transport publiczny jest w pełni dostosowany, całość stacji metra jest dostosowana, zarówno autobusy jak i tramwaje są niskopodłogowe . Odnośnie restauracji czy kawiarni sprawa także jest dobra (ogródki są na poziomie zero) jednak do środka nie wszędzie są podjazdy. Ze znalezieniem toalety nie powinniśmy mieć problemu, wystarczy wejść do hotelu lub jednej z tzw sieciówek jak Starbacks itp.

Dostosowanie zabytków do osób niepełnosprawnych w Wiedniu.

Wszystkie zabytki są całkowicie dostosowane, każdy zabytek czy atrakcja jest przyjazna osobom poruszającym się na wózku. Niezależnie czy poruszamy się na małym wózku czy trochę większym zawsze uda nam wejść i zwiedzić.

Noclegi dla osób niepełnosprawnych w Wiedniu.

Znalezienie dostosowanego noclegu w stolicy Austrii nie stanowi żadnego problemu. Zarówno szukając mieszkania na popularnej stronie airbnb czy booking.com znajdziemy wiele ofert przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Ja będąc w Wiedniu znalazłem niedrogi apartament, który był świetnie dostosowany (jeden z lepszych w jakich mieszkałem podczas moich podróży po europie). Polecam go wszystkim, bardzo duża winda, oddzielny prysznic i toaleta – Vienna Stay Apartments Tabor 1020

Jeśli chcesz przeczytać o zabytkach i atrakcjach Wiednia to zapraszam do wpisu co zobaczyć w Wiedniu.