Wyprawy

Lazurowe Wybrzeże oraz Kanion Du Verdon

Lazurowe wybrzeże to obszar rozciągający się od Marsylii do granicy z Włochami. Najbardziej znane miasta riwiery francuskiej to min.: Nicea, Cannes, Saint Tropez oraz księstwo Monako gdzie rozgrywają się słynne wyścigi Formuły 1. Rocznie region ten odwiedza ponad 10 mln. turystów.

Kanion Du Verdon to natomiast miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć przebywając na Lazurowym Wybrzeżu. Kanion ten leży na terenie Prowansji, jest to prawdopodobnie najładniejszy z europejskich kanionów.

W tym poście dowiesz się jak najlepiej wykorzystać czas podczas pobytu w stolicy Lazurowego Wybrzeża – Nicei.

Nicea jest wyjątkowo prostym miastem jeśli chodzi o zwiedzanie. Nie ma tutaj zabytków klasy światowej tj. chociażby we Florencji czy w Wiedniu. Zamiast muzeów Nicea oferuje fantastyczne widoki, wspaniałą kuchnią oraz dostęp do wielu atrakcji. Miasto to również leży w idealnej lokalizacji aby zwiedzić najważniejsze miejsca Lazurowego Wybrzeża. Moim zdaniem aby na spokojnie zwiedzić główne atrakcje Lazurowego Wybrzeża oraz Kanion Du Verdon trzeba poświęcić na to minimum 5 pełnych dni.

Oto moja lista najciekawszych atrakcji w Nicei:

  1. PROMENADA ANGLIKÓW
  2. PLAC MASSENA
  3. WZGÓRZE ZAMKOWE
  4. STARE MIASTO
  5. STARY PORT
  6. DZIELNICA CIMEZ
  7. PARK PHOENIX
  8. PLAC GARIBALDIEGO

PROMENADA ANGLIKÓW

Promenada Anglików
Promenada Anglików

czyli nadmorski bulwar, który ciągnie się od lotniska do wzgórza zamkowego. Jego długość to 7 km, tu znajdują się ekskluzywne hotele w tym jeden z najdroższych tzw. La Negresco (mieszkał w nim Michael Jackson). Promenada jest idealnym miejscem do spacerowania i relaksowanie się pięknym widokiem na morze. Często organizowane są tu imprezy sportowe, wystawy itp, podczas mojego pobytu odbywał się maraton rowerowy.

PLAC MASSENA 

Plac Massena
Plac Massena
Promenada Paillon
Promenada Paillon

jest to główny plac w Nicei, przecina go piękna promenada Paillon, cechą charakterystyczną placu jest to, że płytki ułożone są na nim we wzór szachownicy. Promenada jest otoczona zielenią, znajduje się tu również Fontanna Słońca z rzeźbami symbolizującymi planety. Z placu Massena dojdziemy do najważniejszych miejsc w Nicei: Promenady Anglików, ulicy handlowej Avenue Jean Médecin, Placu Garibaldiego, Starego Miasta oraz Wzgórza Zamkowego. Wzdłuż Promenady Paillon ciągnie się jedyna linia tramwajowa T1, za pomocą której dotrzemy do Placu Garibaldiego. Po drugiej stronie Placu Massena jest kolejna fontanna oddana do użytku w 2014 tzw. „Lustro Wody” – (Miroir d’eau). Wieczorem jest pięknie podświetlona, w czasie dnia jest tłumnie oblegana przez dzieci. Warto pamiętać, że chodzenie w stroju kąpielowym po promenadzie Paillon jest karane mandatem.

WZGÓRZE ZAMKOWE

Wzgórze Zamkowe
Wzgórze Zamkowe
Zabytkowy Cmentarz na Wzgórzu Zamkowym
Zabytkowy Cmentarz na Wzgórzu Zamkowym

jest kolejnym miejscem, które nie sposób pominąć podczas zwiedzania stolicy Lazurowego Wybrzeża. Wzgórze to góruje nad Niceą (92 m.n.p.m.), stąd pochodzi większość zdjęć na Zatokę Aniołów. Najłatwiejszym sposobem dotarcia na wzgórze jest oczywiście dojazd windą, dla aktywnych osób pozostają schody tuż przy Promenadzie Anglików. Gdy już będziemy na górze koniecznie usiądźmy i zrelaksujmy się niesamowitym widokiem. W tym miejscu warto również zrobić zdjęcia, zarówno podczas dnia jak i w nocy. Na Wzgórzu Zamkowym jest jeszcze parę rzeczy wartych zobaczenia min.: sztuczny wodospad zbudowany pod koniec XIX wieku., dwa zabytkowe cmentarze, Wieża Bellanda (tu znajduje się Muzeum Morskie).

STARE MIASTO

Stare miasto
Stare miasto

leży pod Wzgórzem Zamkowym, na południu graniczy z Promenadą Anglików, zwiedzanie tzw. starej Nicei najlepiej rozpocząć od Placu Massena. Skręcając w lewo z placu od razu dotrzemy do głównej ulicy starego miasta  Saint-François de Paule. Tu znajduje się Nicejska Opera oraz słynna wytwórnia czekoladek Maison Auer (w tym miejscu zakupy robiła królowa angielska Wiktoria). Idąc dalej prosto dojdziemy do szerokiej ulicy  Cours Saleya, za dnia znajduje się tu duży targ z jedzeniem i kwiatami, wieczorem miejsce to przechodzi całkowitą zmianę – zamienia się w kompleks restauracji pod gołym niebem. Polecam bardzo wszystkim to miejsce, szczególnie nocą gdy restauracje i puby tętnią życiem. Na Cours Saleya zobaczyć można również Pałac Książąt, gdzie w 2011 roku został podpisany Traktat Nicejski. W pobliżu pałacu znajduje się kaplica Miłosierdzia – barokowy kościół, pięknie zdobiony wewnątrz. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest plac Rossetti wraz z katedrą św. Reparaty.

Aby poczuć klimat starego miasta Nicei, warto pochodzić jeszcze po różnych wąskich uliczkach gdzie natrafić można na lokalną kuchnie oraz przeróżne stargany z przyprawami, winami i owocami.

STARY PORT

zwany Port Lympia, otacza Wzgórze Zamkowe. Stąd pływają promy na Korsykę i Sardynię, również mniejsze statki wycieczkowe organizują rejsy do innych miast Lazurowego Wybrzeża np. Saint-Tropez. Dookoła portu znajduje się wiele restauracji, kawiarni,  w tym miejscu na pewno można znaleźć dobrą restauracje oferującą owoce morza. Ciekawym miejscem w porcie jest oddany do użytku w 2015 roku parking :), został on wybudowany pod wodą a jego sufit jest zbudowany ze szkła. Stojąc na nim można się przestraszyć ponieważ parking ma wiele poziomów (jest bardzo głęboki).

DZIELNICA CIMEZ

Dzielnica Cimez - hotel Regina
Dzielnica Cimez – hotel Regina
muzeum Matisse'a
muzeum Matisse’a

znajduje się na północ od centrum Nicei, prowadzi do niej szeroki bulwar „Boulevard de Cimez” gdzie kursują autobusy  linii 15 i 22. Trzeba pamiętać, że dzielnica ta leży na wzniesieniu dlatego warto wybrać autobus aby dostać się tam. Główną atrakcją dzielnicy oprócz wielu okazałych willi jest hotel Excesiolr Regina wybudowany w 1897 roku by uczcić przyjazd królowej angielskiej Wiktorii.  Jeśli skręcimy w lewo odrazu dojdziemy do dużego parku gdzie znajduje się wiele wartych uwagi obiektów min.: antyczny amfiteatr, muzeum archeologiczne, muzeum Matisse’a. Oprócz wymienionych powyżej zabytków i atrakcji w dzielnicy Cimez jest jeszcze klasztor z IX wieku założony przez mnichów z Saint-Pond.

PARK PHOENIX

Park Phoenix
Park Phoenix

jest miejscem, które koniecznie musimy zobaczyć przebywając w Nicei. Został on wybudowany w 1990 roku, jego powierzchnia to aż 7 hektarów, znajduje się obok lotniska. W parku tym zarówno starsi jak i młodsi turyści znajdą atrakcje dla siebie. Wejście do parku kosztuje zaledwie 3 euro, a do zobaczenia jest naprawdę wiele rzeczy min.: muzeum sztuki azjatyckiej, zoo, szklarnia z ogrodem tropikalnym, mini oceanarium. Park Phoenix oferuje aplikacje na smartfony ułatwiającą zwiedzanie zarówno na system android jak i ios. Aby dostać się do parku wystarczy wsiąść w autobus linii 9,10,23 lub po prostu wynająć rower.

PLAC GARIBALDIEGO

Cafe de Turin - Nicea
Cafe de Turin – Nicea

jest drugim najważniejszym placem po Placu Massena. Został wybudowany w 1773 roku jako miejsce powitania króla Sardynii i dziś jest on najstarszym placem w Nicei. Warto pamiętać, że Nicea w tamtym okresie należała do Włoch. Plac Garibaldiego jest tak samo jak Plac Massena dobrym punktem orientacyjnym, stąd dojedziemy do starego portu, starego miasta oraz do Muzeum Sztuki Nowoczesnej MAMAC. Również i ten plac przecina linia tramwajowa T1, w tym miejscu znajduje się bardzo dobra wiekowa kawiarnia serwująca owoce morza na zimno tzw. Cafe de Turin.


Kolejnym miejscem jakie warto zwiedzić podczas pobytu w Nicei jest tzw. Wielki Kanion Du Verdon (Grand Canyon du Verdon).

 Most Pont Artuby
Most Pont Artuby

Znajduje się on na terenie Prowansji, jednak od Nicei to zaledwie dwie godziny jazdy autem. Kanion ten został wyżłobiony w wapiennych jurajskich skałach przez niewielką rzekę Verdon. Jest drugim najgłębszym kanionem w Europie, w najgłębszym miejscu mierzy on aż 700 metrów, na dnie jest szeroki od 6 metrów do 100 metrów. Górne krawędzie są odległe od siebie od 200 do 1500 metrów. Dookoła kanionu została wybudowana droga z wieloma punktami widokowymi. Również nad rzeką i kanionem przerzucone są mosty mające ułatwić zwiedzanie tego pięknego miejsca.

Comps-sur-Artuby
Comps-sur-Artuby

Podróż do kanionu najlepiej rozpocząć od miasteczka Comps-sur-Artuby.

W tym miejscu warto zrobić krótki odpoczynek, siadając w malutkiej knajpce oferującej francuskie kanapki.

droga D71 do Kanion du Verdon
droga D71 do Kanion du Verdon

Dalej kierując się drogą D71 będziemy mieć po prawej stronie kanion, po drodze jest trochę punktów widokowych gdzie można zrobić fantastyczne zdjęcia. 

Kanion du Verdon
Kanion du Verdon
Lac de Sainte-Croix
Lac de Sainte-Croix

Jadąc dalej dojeżdżamy do jeziora Lac de Sainte-Croix gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny (kajaki, łódki, rowery wodne itp.) Warto chociaż dwie godziny popływać po jeziorze w stronę kanionu, kolory skał, jeziora są cudowne.

Lac de Sainte-Croix
Lac de Sainte-Croix

Kolejny etap podróży to tzw. „odcinek specjalny” (Route des Crêtes), jest on najtrudniejszy do przejechania jednak oferuje najlepsze widoki. Aby dojechać do niego trzeba się kierować trasą D952 w kierunku Castellane. Wracając do Nicei najlepiej ustawić gps na Grasse, a stamtąd dopiero na Niceę.

Jeśli lubimy sporty ekstremalne typu skoki na bungee, lub chcielibyśmy przepłynąć cały kanion kajakiem to w miejscowości Castellane jest dużo firm oferujących tego typu atrakcje. Będąc na wakacjach w Nicei na pewno nie odpuśćmy zwiedzenia Wielkiego Kanionu Du Verdon, ponieważ jest on prawdopodobnie najładniejszym kanionem na starym kontynencie.


Księstwo Monako

Nieduże państwo-miasto gdzie mieszka niecałe 37 tysięcy osób z czego tylko 9 tyś. to rodowici mieszkańcy. Po Watykanie jest najmniejszym niezależnym państwem w europie. Książe Albert II obecnie sprawuje władze, mieszkając w pałacu przy starym mieście.

Monako

Monako jest najbardziej znane z wyścigów Grand Prix Formuły 1, które odbywają się na słynnym torze w Monte Carlo. Na zwiedzenie Monako proponuje przeznaczyć jeden dzień.

Do Monako z Nicei najlepiej dojechać regionalnym pociągiem, podróż trwa zaledwie 20 minut (trzeba uważać żeby nie przegapić przystanku, ja tak się zagadałem w pociągu, że wysiadłem we Włoszech.) Gdy już wysiądziemy z pociągu dobrym pomysłem jest kierowanie się w stronę wind (Monako ma świetnie rozwiniętą sieć wind, dzięki którym można dostać się do głównych miejsc). Tak duża ilość wind występujących  w księstwie na pewno jest związana z górzystym ukształtowaniem terenu.

Monte Carlo Casino
Monte Carlo Casino

Zwiedzanie rozpocząć najlepiej od najsłynniejszego kasyna na świecie, które znajduje się w dzielnicy Monte Carlo. Kasyno to powstało w 1863 roku, a jego inicjatorem był Karol III Grimaldi, książe Monako.  W tym miejscu warto zwiedzić plac dookoła oraz wejść do środka kasyna. Jeśli lubimy luksusowe auta to pod kasynem stoją same najdroższe samochody.

Monte Carlo Casino
Monte Carlo Casino
Monte Carlo
Monte Carlo

Schodząc niżej dojdziemy do plaży mijając po drodze drogie sklepy oraz Ogród Japoński. Kolejnym punktem dnia jest port Herkules gdzie warto odpocząć w jednej z restauracji z owocami morza podziwiając olbrzymie jachty. Z portu do starego miasta odległość jest już nieduża, trzeba jednak pokonać strome wzniesienie aby dostać się tam. Gdy już będziemy na górze zobaczymy piękny widok na Monako, tu również znajduje pałac książąt, Oceanarium oraz katedra. Z ciekawostek – koszt jednego metra 2 nieruchomości zlokalizowanej przy ulicy Avenue Princess Grace w dzielnicy Monte Carlo to aż 73 000 funtów.

Monte Carlo
Monte Carlo

Ostatni dzień pobytu w Nicei  warto poświęcić na zwiedzenie trzech miast: Antibes, Cannes, Saint-Tropez. Znajdują się one wzdłuż pięknej nadmorskiej trasy koło Masywu Esterel.

Antibes leży pomiędzy Niceą a miejscowością Cannes. Jest to bardzo stare historyczne miasto, została ono założone w V w.p.n.e. przez Greków. Dzięki ciekawemu położeniu Antibes zapewnia widoki jednocześnie na góry, lazurowe wybrzeże oraz Niceę. W pobliżu jest dostępnych aż 48 plaż parę portów jachtowych oraz muzeum Picassa.

Antibes
Antibes
Antibes
Antibes
Antibes
Antibes
Antibes
Antibes

Antibes jako zabytkowe miasto oferuje piękne wąski uliczki ze starymi kamienicami, w tym miejscu można zrobić także zakupy na tzw. Marche Provencal. Jest to rynek prowansalski ze świeżymi rybami, owocami morza, warzywami oraz lokalnymi produktami. Będąc w Antibes warto przejść się wzdłuż murów w kierunku portu – „Przystań Miliarderów” gdzie cumują luksusowe jachty. Dla bardziej sprawnych ruchowo pozostaje piesza wędrówka wokół półwyspu Cap d’ Antibes.

Cannes czyli miasto znane wszystkim ze względu na odbywający się co roku festiwal filmowy.

Kiedy przyjedziemy do miasta zorientujemy się, że brakuje mu uroku i klimatu jaki panował w poprzednich miastach. Jednak warto chociaż na godzinę (szczególnie wieczorem) wstąpić do Cannes aby przejść się promenadą wzdłuż plaży (w Cannes plaża w przeciwieństwie do innych miejscowości jest piaszczysta, szeroka i długa), by zobaczyć pędzące luksusowe auta oraz słynny budynek Pałacu Filmowego. Moim zdaniem nie ma tu nic więcej do zobaczenia, podobno miasto to wygląda zupełnie inaczej podczas festiwalu filmowego.

Ostatnie trzecie miasto to Saint-Tropez.

Na pewno każdy o nim słyszał dzięki filmowi o żandarmie, którą odegrał słynny Luis de Funes. Samo miasteczko jest bardzo małe, jednak ma ono swój urok dzięki kolorowym kamieniczkom znajdującym się tuż przy morzu. Będąc w Saint-Tropez koniecznie zróbmy zdjęcie przed posterunkiem żandarma ( Avenue Général Leclerc – w tym miejscu znajduje się Muzeum Żandarmerii i Kina, natomiast budynek na przeciwko to właśnie ten słynny posterunek). Ja podczas mojego pobytu zwiedziłem jeszcze malutki port oraz plaże Pampellone, gdzie kręcono odcinki z Luisem de Finesem.

Saint-Tropez
Saint-Tropez
Saint-Tropez
Saint-Tropez