Wyprawy

Laigueglia – malownicze miasto regionu Liguria

Laigueglia leży w rejonie Liguria nad morzem śródziemnym w prowincji Savona, liczy zaledwie 1789 mieszkańców. Miejscowość tą odwiedziłem, gdy jechałem do Francji. Chciałem się zatrzymać w małej wiosce bez natłoku turystów – i oto znalazłem wspaniałe miejsce.

Laigueglia jest tak mała, że całą można obejść w niecałe 30 minut. Jednak każdy placyk i małe ulice są na tyle piękne, że człowiek ma ochotę spędzić tam długie chwile. Laigueglia została wpisane na listę najpiękniejszych włoskich miasteczek, nie ma się co dziwić, miejscowość wygląda naprawdę uroczo. Szczególnie wieczorem, gdy wszystko jest efektownie podświetlone, a kolorowe kamienice odbijają się w morzu.

Wioska ta zachowała, jako jedna z niewielu, dawny włoski charakter, czyli tzw. wąskie uliczki, przez które kierowcy jeżdżą  jak szaleni w poobijanych autach, a pranie suszy się na ceglanych fasadach. W Laiguegli znajduje się także piękny stary kościółek, który góruje nad miejscowością. W nocy wygląda on przepięknie, szczególnie jeśli patrzymy na niego z portu.

Warto podkreślić, że miejscowość ta jest przyjazna osobom niepełnosprawnym. Do większości restauracyjek osoba poruszająca się na wózku spokojnie wjedzie, również sklepiki z pamiątkami nie mają wysokich progów czy schodów.Liguria zwiedzanie

Cały urok miejscowości to głównie małe zakamarki ze starymi kamienicami i pięknymi placami. W tym miejscu naprawdę można odpocząć. W Laiguegli na pewno nie spotkamy wielu turystów z innych krajów. Jest tu tak miło i spokojnie, że nawet ogródki letnie nie są zamykane na noc (czasami w nocy siedziałem sobie w ogródku przy zamkniętej restauracji). 

Ceny w lokalach są bardzo niskie, a jedzenie wyśmienite . Szczególnie pizza wyrabiana przez  starsze małżeństwo oraz owoce morza, które codziennie są dostarczane przez rybaków.

W Laiguegli znajduje się malutka piaszczysta plaża, gdzie można wynająć parasole i leżaki.

Jadąc do Francji zwiedziłem jeszcze trochę innych miejscowości włoskich tj. San Remo, Allasio itp. , jednak tylko Laigueglia jest miastem godnym polecenia. Szczególnie jeśli  chcemy odpocząć z dala od tłumów turystów oraz zasmakować życia w starej rybackiej wiosce. Podczas mojego pobytu nocleg znalazłem w jednej ze starych kamienic na parterze, natomiast parking udało mi się znaleźć za darmo – było wolne miejsce dla osób niepełnosprawnych.