Praga Stary Rynek
Wyprawy

Praga co zobaczyć w 2 dni

Praga dzięki niezliczonej liczbie atrakcji oraz zabytków jest uważana za jedno z najbardziej ciekawych miast Europy środkowej. Rocznie miasto to odwiedza ponad 4 mln. turystów (głównie Anglicy, Niemcy).

Tak duża popularność na pewno związana jest z niskimi kosztami pobytu w porównaniu z Europą zachodnią oraz z tym, że podczas II wojny światowej Praga nie uległa dużym zniszczeniom (takie miejsca zwiedza się najlepiej).

Zwiedzanie Pragi w zaledwie dwa dni jest wykonalne jednak będziemy musieli się liczyć z bardzo szybkim tempem zwiedzania.

Praga o każdej porze roku jest tłumnie oblegana przez turystów, a ciekawych miejsc i zabytków ma naprawdę wiele do zaoferowania.

Poniżej przedstawiam plan zwiedzania Pragi podzielony na dwa dni.


Główne zabytki oraz atrakcje Pragi dzień pierwszy: 

I. Rynek Starego Miasta wraz z Ratuszem Staromiejskim

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dookoła znajdują się wspaniałe odrestaurowane kamienice z restauracjami, pubami i sklepami. W centralnej części rynku stoi pomnik duchownego reformatora religijnego Jana Husa, na rynku punktem obowiązkowym jest Ratusz Staromiejski. Na wieżę ratusza możemy wejść po schodach lub wjechać windą, z niej rozpościera się najlepszy widok na cały rynek z czerwonymi dachami kamienic. Kiedy wyjdziemy z Ratusza zauważymy duży zegar tzw. Orloj, pochodzi on z XV wieku. Jest to jeden z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie, co godzinę możemy oglądać tzw. „występy” figur znajdujących się na nim.

Po drugiej stronie Rynku Staromiejskiego dojdziemy do Kościoła Marii Panny przed Tynem. Gdy spojrzymy na niego odrazu co nam się rzuci w oczy to dwie bliźniacze wieże, kościół ten był budowany prawie 100 lat. Następnie warto kierować się na słynną ulicę Karlova (tu znajdziemy pełno kawiarni, pubów itp), która poprowadzi nas do Mostu Karola.

Praga Stary Rynek
Praga Stary Rynek
Praga Stare Miasto
Praga Stare Miasto
Widok z Ratusza Praga
Widok z Ratusza Praga
Zegar Astronomiczny Orloj
Zegar Astronomiczny Orloj
Praga Stare Miasto
Praga Stare Miasto

Praga stare miasto

II. Most Karola

Most ten łączy dzielnice Mala Strana i Stare Miasto, jest to najczęściej odwiedzany zabytek w Pradze. Budowa tego kamiennego mostu została rozpoczęta w 1357 roku. W tej chwili jest on najlepiej zachowanym kamiennym mostem na świecie o takiej rozpiętości przęseł. Jeśli chcemy spokojnie się przejść i pooglądać most to należy to zrobić wcześnie rano, niestety w czasie dnia jest on strasznie zapchany przez turystów. Po bokach mostu znajdują się gotyckie figury świętych, które go strzegą. Po drugiej stronie mostu znajduję się ulica Na Kampe (zalicza się do dzielnicy Mala Strana), bardzo klimatyczna uliczka z wieloma sklepikami, kawiarniami oraz restauracjami.

Praga Most Karola

Widok na Wełtawę z Mostu Karola
Widok na Wełtawę z Mostu Karola

Most Karola w Pradze

III. Zamek na Hradczanach

Jest to olbrzymi kompleks zamkowy rozciągający się aż na 45 hektarach powierzchni. Od 1918 roku jest siedzibą prezydenta Czech, znajduje się na szczycie dużego wzgórza. Zamek ten nie jest typowym zamkiem, ponieważ jego budowa została zaplanowana bardziej w poziomej przestrzeni niż w pionowej. Jedną z bardziej charakterystycznych budowli kompleksu zamkowego jest katedra św. Wita, warto wejść na samą górę wieży dzwonniczej, stamtąd zobaczymy wspaniały widok na Stare Miasto. Podczas zwiedzania pięknego zamku na Hradczanach nie możemy przegapić spaceru po tzw. Złotej Uliczce (od 16:00 zwiedzanie jest darmowe). Na ulicy tej wybudowane są malutkie kolorowe domki, w tej chwili znajdziemy w nich sklepiki z pamiątkami. W domkach tych na początku mieszkali strażnicy zamku, następnie natomiast były zamieszkiwane przez złotników, którzy pracowali dla skarbca zamku. W 1912 w domku nr 22 Franz Kafka tworzył swoje dzieła.

Gdy już poznamy dokładnie cały kompleks zamkowy, warto cofnąć się w stronę Wełtawy. Z bulwarów odpływa wiele statków wycieczkowych, na zakończenie dnia długi rejs statkiem jest naprawdę dobrym pomysłem. Ja np. wybrałem 2,5h. rejs dużym statkiem, na pokładzie do dyspozycji gości było darmowe jedzenie oraz muzyka na żywo. Podczas zachodu słońca Praga od strony rzeki wygląda niesamowicie.

Hradczany
Hradczany
widok z Wełtawy na Most Karola
widok z Wełtawy na Most Karola

Główne zabytki oraz atrakcje Pragi dzień drugi:

I. Mala Strana

Bardzo urokliwa dzielnica znajdująca się po drugiej stronie Mostu Karola. Jest ona trochę mniej zapchana przez turystów niż stare Miasto, oferuje wiele ciekawych budowli oraz fajnych uliczek. W tym miejscu warto powoli pospacerować przyglądając się zadbanym kamienicom, tutaj też znajdziemy dużo dobrych restauracji oraz pubów. Do listy głównych zabytków Mala Strana zaliczyłbym Kościół Marii Panny Zwycięskiej, Kościół św. Mikołaja oraz Klasztor na Strachowie. W dzielnicy tej znajduje się również słynna ściana Johna Lennona, nie jest to oczywiście miejsce obowiązkowe do zwiedzania jednak jak już zwiedzamy dzielnice to warto zrobić foto :).


II. Wzgórze Petrin

Znajduje się 327 m.n.p.m. oferuje wspaniałe tereny do spacerów po kolorowych ogrodach i parkach oraz genialny punkt widokowy na całą Pragę. Sposobów dotarcia na sam szczyt jest wiele min.:

  • wjazd kolejką linowo-terenową (stacja znajduje się przy Moście Legii)
  • jeśli mamy dużo czasu i sił to warto wybrać spacer po malowniczych uliczkach prowadzących na wzgórze. Spacer najlepiej rozpocząć od Klasztoru na Strahovie na Mala Strana.

Będąc na wzgórzu nie pomińmy takich atrakcji jak wieża widokowa na Petrinie oraz Labirynt Luster. Wieża widokowa została wybudowana w 1891 roku na wzór wieży Eiffla. Ma ona wysokość 60 metrów, na górę możemy wejść po 299 schodach lub wjechać windą. Stamtąd zobaczyć można całą Pragę, obiekt na górze jest oszklony. Labirynt luster natomiast to głównie atrakcja dla dzieci, jednak nawet starsze osoby spędzą tu miłe chwile (szczególnie gdy spojrzą na swoją zniekształconą twarz w lustrze).

Wieża Petrińska
Wieża Petrińska
Wieża Petrińska
Wieża Petrińska
Widok z Wieży Petrińskiej
Widok z Wieży Petrińskiej

III. Wyszehrad

Wzgórze położone na prawym brzegu Wełtawy, miejsce to jest dużo mniej oblegane przez turystów niż np. słynne Hradczany. Spacerując wzdłuż murów obronnych zobaczyć można piękny widok na płynącą w dole Wełtawę z wieloma statkami. W przeszłości znajdował się tu zamek, który w X wieku był drugą obok Hradczan siedzibą czeskich władców. Niestety został on spalony przez Husytów, w tej chwili głównymi zabytkami Wyszehradu są:

  • Kościół św. Piotra i Pawła
  • Cmentarz Wyszehradzki
  • Rotunda św. Marcina

Praga oczywiście oferuje dużo więcej zabytków oraz atrakcji jednak będąc zaledwie dwa dni nie warto na siłę zwiedzać wszystkiego. Poniżej przedstawiam mapkę z wyszczególnionymi zabytkami.

[wpgmza id=”7″]