Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
Wyprawy

Walencja co zobaczyć

Walencja jest położona w środkowo-wschodniej części Hiszpanii, nad morzem śródziemnym (350 km od Barcelony). Najlepszym sposobem aby dotrzeć do Walencji jest wybór tanich lini lotniczych Ryanair (bezpośredni lot z lotniska Warszawa Modlin).

Ja podczas mojej podróży wynająłem auto odrazu po przylocie w firmie Cicar. Na wynajęcie auta zdecydowałem się ponieważ w Walencji miałem spędzić prawie dwa tygodnie.


Przez tak długi okres spokojnie można zwiedzić Walencje jak i okoliczne miejscowości, a nawet odpocząć na pięknych i szerokich plażach. Już w pierwszym dniu pobytu zorientowałem się, że Walencja jest dużo tańszym miastem do zwiedzania w porównaniu chociażby do słynnej Barcelony. Poniżej postaram się przedstawić najciekawsze zabytki i atrakcje Walencji.


W mieście tym znajduje się naprawdę wiele wspaniałych placów, zarówno tych dużych jak i malutkich schowanych pomiędzy budynkami.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od największego placu –

Plaza de l’Ajuntament

czyli plac ratuszowy, jak sama nazwa wskazuje znajduje się tu Ratusz Walencji. Został on wybudowany w stylu barokowym, na przeciwko niego stoi piękny budynek poczty. W tym miejscu znajdziemy również wiele modernistycznych budynków oraz fontannę.

Idąc dalej w kierunku Placu de la Reina nie można pominąć pięknego Pałacu tzw. Palacio del Marqués de Dos Aguas, gdzie przechowywane są niesamowite zbiory ceramiki. Jeśli jesteśmy trochę dłużej w Walencji warto wejść aby zobaczyć ponad 5 tyś. eksponatów z różnych okresów. Sam budynek z zewnątrz również jest bardzo ciekawy, stanowi on idealny przykład hiszpańskiego stylu rokoko. Po bokach wejścia do muzeum można zobaczyć figury Herkulesa, a także dzbany, na dachu natomiast znajduje się rzeźba matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Palacio del Marqués de Dos Aguas
Palacio del Marqués de Dos Aguas

Plaza de la Reina – 

na placu tym znajduje się według mnie najładniejsza budowla Walencji Katedra Santa Maria zwana jako La Seu. Obiekt ten został wybudowany w miejscu dawnego meczetu, główny styl architektoniczny jaki reprezentuje to gotyk w wersji katalońsko-śródziemnomorskiej. We wnętrzu katedry znaleźć można kielich Świętego Graala, który był używany przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Charakterystyczną częścią katedry jest ośmioboczna dzwonnica Miguelete o wysokości ponad 50 metrów. Można oczywiście na nią wejść po 207 schodach, skąd zobaczymy panoramę na miasto. Katedra Santa Maria jest ciekawie położona, ponieważ znajduje się ona na dwóch placach (Placa de la Reina oraz Placa de la Verge.)

Plaza de la Reina Valencia
Plaza de la Reina Valencia
Plaza de la Reina Valencia
Plaza de la Reina Valencia

Plaza de la Virgen –

tzw. plac katedralny, jest miejscem gdzie na pewno odpoczniemy od hałasu miasta. W centralnym punkcie placu stoi fontanna, przedstawiająca Neptuna w otoczeniu ośmiu nagich kobiet. Na placu tym również zobaczymy katedrę Santa Maria, z północnej perspektywy (o zmroku kiedy plac jest podświetlony katedra wygląda niesamowicie). Plac ten otacza także Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych (Virgen de los Desamparados).

Plaza de la Virgen Valencia
Plaza de la Virgen Valencia
Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych (Virgen de los Desamparados)
Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych (Virgen de los Desamparados)

Plaza Redonda

jest kolejnym bardzo ciekawym placem, jednak ten plac jest bardzo malutki. Powstał on w 1840 roku i był głównie wykorzystywany do handlu. Cel handlowy placu pozostał do dzisiaj, po środku placyku stoi fontanna, a dookoła znajduje się wiele sklepów z pamiątkami i typowymi wyrobami z Walencji. Co niedziele odbywa się tu targ gdzie zakupów dokonuje się na zasadzie barterowej.



W Walencji znajduje się również jedno z największych targowisk w Europie – tzw Mercado Central.

Budowa zabytkowego targu została ukończona w 1928 roku. Łączna powierzchnia to aż 8160 m2, znaleźć tu można wszystko co tylko zapragniemy do jedzenia. Targ ten oferuje min.: wiele rodzajów owoców, warzyw, świeże owoce morza, ryby, a także różne gatunki mięsa. Bez problemu kupimy tu różnokolorowe oliwki, ciekawe gatunki serów czy np. oliwy smakowe. Co najważniejsze spora część produktów pochodzi z małych gospodarstw agroturystycznych (jest okazja do spróbowania typowo lokalnego jedzenia). Naprawdę warto zrobić tu zakupy, różnorodność oferowanych produktów zachęca do wypróbowania rzeczy, których do tej pory nie jedliśmy. Ja bardzo często robiłem tu zakupy zarówno na śniadania jak i kolacje (np. owoce morza plus typowa hiszpańska szynka tzw. serrano). Targowisko jest czynne od 8:00 do 14:30, najlepiej przyjść na zakupy z rana kiedy nie ma natłoku ludzi.

Mercado Central Valencia
Mercado Central Valencia
Mercado Central Valencia
Mercado Central Valencia
Mercado Central Valencia
Mercado Central Valencia

Ogrody Turii – Jardin del Turia

Codziennie idąc do ścisłego centrum Walencji z naszego apartamentu przechodziliśmy przez gigantyczny deptak tzw Ogrody Turii. Ogrody te powstały w dawnym korycie rzeki Turii (władze Walencji postanowiły przesunąć koryto rzeki, ponieważ rzeka ta często wylewała). Przedsięwzięcie to było niezwykle udanym pomysłem, dzięki przesunięciu koryta rzeki powstał olbrzymi zagospodarowany teren o długości 11 km i powierzchni 110 ha. Co najważniejsze Ogrody Turii są wyłączone z ruchu samochodowego, a także położoną są dużo niżej niż przylegające ulice. Dzięki takiemu położeniu, miejsce to jest bardzo ciche, również znaleźć tu można wiele ciekawych atrakcji min:

 • boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej itp,
 • place zabaw
 • skateparki
 • liczne tereny zielone zamieszkiwane przez różne gatunki zwierząt
 • alejki dla rowerzystów, biegaczy
 • olbrzymi Guliwer z powieści Jonathana Swifta

Na początku Ogrodów Turii znajduje się piękny Bioparc, na końcu natomiast bliżej morza znajdziemy Miasteczko Sztuki i Nauki. Moim zdaniem Ogrody Turii są jednym z lepszych przykładów zagospodarowania rezerw terenowych miasta. Miejsce to jest przeznaczone zarówno dla dzieci, osób chcących uprawiać sporty, wypoczywać a także ludzi którzy chcą zaspokoić swoje potrzeby kulturalne.

Jardin del turia - Ogrody Turii
Jardin del turia – Ogrody Turii

Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

Jest to bardzo ciekawy zespół budowli zaprojektowany przez hiszpańskich architektów – Santiago Calatrava oraz Felixa Candela. Kompleks ten znajduje się w korycie rzeki Turii, blisko morza. Na zwiedzenie całego miasteczka proponuje przeznaczyć cały dzień, w końcu całkowita powierzchnia to aż 350 tyś. m2. Miasteczko Sztuki i Nauki składa się z :

 • Planetarium (L’Hemisfèric) – oprócz planetarium znajduje się tu kino wyświetlające filmy w formacie IMAX oraz odbywają się tu pokazy laserowe.
 • Oceanarium (L’Oceanogràfic) – olbrzymi budynek skupiający 13 ekosystemów gdzie znajduje się 500 gatunków zwierząt wodnych Jest to największe oceanarium w Europie, powierzchnia to aż 110 tysięcy m2, będąc tu nie pomińmy wspaniałego pokazu delfinów.   
 • Muzeum Nauki im. Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe) – budynek przypominający z zewnątrz szkielet dinozaura, wewnątrz znaleźć można bardzo ciekawe muzeum przedstawiające nowe technologie. Wystawy, które się w nim odbywają przypominają nam również o środowisku naturalnym, każda osoba zwiedzająca może uczestniczyć w różnych eksperymentach.
 • Pałac Sztuki im. Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía) –  w tym miejscu odbywają się przeróżne spektakle, koncerty, zarówno wewnątrz budynku jak i zewnątrz. Sam budynek jest bardzo duży ma kształt owalny.
 • L’Umbracle – oprócz parkingu samochodowego dla gości, znajduje się tu również punkt widokowy, który jest obsadzony różnymi gatunkami roślinności.
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji (Ciudad de las Artes y las Ciencias)
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji

Valencia Bioparc

Jest to bardzo nietypowe zoo, ponieważ projektanci podczas budowy postarali się aby zwierzęta żyły w jak najbardziej naturalnym środowisku. Nie znajdziemy tu krat za którymi przebywają zwierzęta jak to jest w innych ogrodach zoologicznych. Całość została sprytnie zaplanowana, tak że każde zwierze mamy właściwie na wyciągnięcie ręki, jednak nie przekraczając granicy bezpieczeństwa. Zwierzęta są odgrodzone za pomocą różnych skał lub po prostu jest wydrążony tunel uniemożliwiający im wyjście. Powierzchnia Valencia Bioparc to 100 tysięcy m2, zgromadzonych jest tu wiele gatunków zwierząt. Całe zoo jest podzielone na strefy tj. sawanna, Madagaskar i Afryka. Na zwiedzenie musimy przeznaczyć około trzech godzin.

Valencia Bioparc
Valencia Bioparc
Valencia Bioparc
Valencia Bioparc

Dzielnica Carmen

Dzielnica ta stanowi część starówki Walencji, jednak jest ona zdecydowanie spokojniejsza niż okolice Katedry. Zwiedzanie El Carmen warto rozpocząć od Torres de Serranos (bliźniacze wieże obronne wybudowane w latach 1392-1398). Znajdziemy tu typowe hiszpańskie bary, restauracje ze wspaniałą kuchnią (paella z kurczakiem, królikiem lub owocami morza). Dzielnicę tą najlepiej zwiedzać wieczorem, wtedy też większość lokali jest otwarta. Dla miłośników nocnego życia dzielnica oferuje wiele dyskotek i ciekawych klubów.

Torres de Serranos
Torres de Serranos
Torres de Serranos
Torres de Serranos

Plaża Malvarossa

Najładniejsza plaża w Walencji o szerokości aż 100 m, długość natomiast to 1 km. Wzdłuż plaży ciągnie się szeroka promenada obsadzona palmami. W miejscu tym bez problemu wynajmiemy różny sprzęt wodny, osoby niepełnosprawne mają ułatwiony dostęp do morza. Plaża ta posiada tzw. błękitna flagę (spełnia wysokie wymogi dotyczące czystości oraz pełnej infrastruktury jak prysznice, toalety, przebieralnie, wypożyczalnie leżaków). Jeśli zgłodniejemy to przy plaży znajdują się różne bary oferujące przekąski.

Plaża Malvarossa
Plaża Malvarossa
Plaża Malvarossa
Plaża Malvarossa

Inne Ciekawe miejsca niedaleko Walencji

Jeśli będziemy mieć czas oraz auto do dyspozycji warto wybrać się do pobliskich miejscowości. Pierwszą z nich jest tzw. Cullera oddalona około 40 km od Walencji. Znajduje się tu cudowna plaża, nieoblegana przez turystów (podczas mojego pobytu na plaży przebywało kilkanaście osób). W Cullera oprócz fajnej plaży warto zwiedzić zamek – Castell del Cullera. Wjeżdżając na sam szczyt góry oprócz widoku na morze oraz miejscowości zobaczyć można odbudowany zamek.

Cullera
Cullera
Castel del Cullera
Castel del Cullera
plaża Cullera
plaża Cullera
Cullera
Cullera

Kolejna miejscowość to Benidorm. Jest to typowe miejsce nastawione na turystów. W miejscowości tej znajdują się dwie plaże o łącznej długości 5 km (Levante i La Poniente). Posiadają one pełną infrastrukturę, również wzdłuż plaży Levante ciągnie się bulwar z wieloma knajpkami. Według mojej opinii Benidorm jest typowym przykładem jak można oszpecić piękne wybrzeże Costa Blanca. Brzydkie hotelowce stojące odrazu przy plaży, naprawdę nieciekawy widok. Jeśli jednak jesteśmy z dziećmi na wakacjach to Benidorm oferuje wiele atrakcji jak np. Terra Mitica lub duży aquapark. Również miejscowość ta jest idealna do uprawiania różnych sportów np. długie alejki dla biegaczy wzdłuż wybrzeża.

Benidorm
Benidorm
Benidorm
Benidorm