Informacje praktyczne

Liguria i Cinque Terre – najważniejsze informacje

W tym poście dowiesz się min:

  • gdzie znaleźć nocleg w miejscowości Camogli
  • czy miejscowość ta jest przyjazna osobom niepełnosprawnym
  • jak najlepiej zwiedzić Park Narodowy Cinque Terre
  • Cinque Terre dla osób niepełnosprawnych i nie tylko

NOCELG

Jeśli chcemy zwiedzić trochę miast Ligurii w tym Park Narodowy Cinque Terre dobrym pomysłem jest wynajęcie dłuższego noclegu w małej miejscowości tj. np Camogli.

Nie jest to bardzo znana miejscowość dlatego też ceny wynajmu są niższe niż w wypadku zamieszkania w jednym z miasteczek Cinque Terre. Trzeba jednak pamiętać, że często w tego typu miejscowościach minimalny okres wynajmu to tydzień. Ja polecam wszystkim  sprawnym osobon nocleg https://www.airbnb.pl/rooms/8644425. Mieszkanie to znajduje się na parterze, w opisie jest niby zaznaczone „udogodnienia dla osób niepełnosprawnych”, jednak moim zdaniem wiele osób może mieć trudności podczas pobytu w nim. Gdy osoba niepełnosprawna chciałaby wynająć w pełni dostosowane mieszkanie to polecam trochę droższe https://www.airbnb.pl/rooms/14710151.

JAK DOTRZEĆ DO CINQUE TERRE

Sposobów dotarcia jest wiele, zaczynając od samolotu tanich lini lotniczych, a kończąc na własnym samochodzie. Jeśli wybierzemy lot samolotem to z Warszawy dolecimy liniami Ryanair do Pizy, a stamtąd możemy dojechać pociągiem do pierwszej miejscowości Monterosso Al Mare. Ciekawym pomysłem jest wynajęcie auta na lotnisku w Pizie, wtedy łatwiej będzie nam znaleźć tańszy nocleg poza Parkiem Narodowym. Również zwiedzanie za pomocą auta jest dużo ciekawsze niż jazda pociągiem w wydrążonych tunelach. Jeśli za formę transportu wybierzemy pociąg to warto kupić Cinque Terre Card Train. Koszt tej karty to 16 euro, upoważnia ona do przejazdu pomiędzy La Spezia a Levanto, ważna jest jeden dzień. Dzięki niej skorzystać będziemy mogli również z autobusów, ścieżek dla pieszych (w tym Via dell’Amore) oraz za darmo odwiedzimy muzea Sciacchetrà w Manaroli i Muzeum Pamięci w Riomaggiore.

DOSTOSOWANIE MIEJSCOWOŚCI CAMOGLI DO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Miejscowość Camogli jest bardzo górzysta, aby zejść do plaży lub głównego centrum trzeba pokonać wiele krętych schodów. Jeśli będziemy chcieli szybko ominąć schody czeka nas z kolei bardzo stromy zjazd. Istnieje także możliwość dojścia po płaskim terenie do plaży i centrum, jednak trzeba przejść spory kawałek. Do 90% lokali wewnątrz jak i do ogródka letniego osoba poruszająca się na wózku może się dostać, również łazienki w restauracjach są duże. Przy porcie znajduje się publiczna dostosowana ubikacja.

JAK ZWIEDZAĆ CINQUE TERRE

Park Narodowy Cinque Terre można zwiedzać na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest podróż pociągiem z miejscowości Camogli do pierwszego miasteczka Cinque Terre – Monterosso Al Mare. Stamtąd albo na piechotę dojdziemy szlakami turystycznymi do reszty miejscowości, lub pociągiem możemy dojechać dalej. Warto zaznaczyć, że kolej nie jest dostosowana do osób niepełnosprawnych. Innym ciekawym sposobem jest rejs łodzią, wybór ten moim zdaniem dla osoby pełnosprawnej jest najlepszą decyzją. Podróż łodzią gwarantuje najlepsze widoki na wszystkie miasteczka Parku Narodowego Cinque Terre. Statek odpływa z Camogli, następnie przybija do miejscowości Vernazzy. Trzeci sposób to dojazd autem, jednak trzeba pamiętać, że droga do Cinque Terre nie należy do najłatwiejszych.

CINQUE TERRE INFORMACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dla osoby niepełnosprawnej polecam wybranie auta aby zwiedzić miasta Ligurii oraz Cinque Terre. Wbrew wielu opiniom, znalezienie parkingu w Cinque Terre nie stanowi problemu jeśli posiadamy europejską kartę parkingową osoby niepełnosprawnej. Policja jest bardzo uprzejma dla osób niepełnosprawnych, jeśli nie ma wolnego miejsca na kopercie, policja zawsze pozwala zaparkować w tzw. miejscu niedozwolonym. Ja będąc wiele razy w Cinque Terre nigdy nie otrzymałem mandatu za nieprzestrzeganie przepisów drogowych. Przychylność policji jest na pewno związana z trudnym dostępem do Parku Narodowego dla osób niepełnosprawnych.


Zwiedzanie Cinque Terre przez osoby niepełnosprawne nie należy do najłatwiejszych. Aby dostać się do głównego placu w każdej miejscowości trzeba pokonać naprawdę stromy zjazd. Dla osoby, która ma średnią siłę w rękach jest to niewykonalne. Co innego jeśli podróżujemy z jedną sprawną osobą, która pomoże nam zjechać i wjechać (będzie to dla niej bardzo męczące).

Ja będąc drugi raz w Cinque Terre, zabrałem ze sobą wózek elektryczny Blumil, dzięki niemu zwiedzanie odbyło się bez żadnego probelmu. Niestety za pierwszym razem zwiedzałem Cinque Terre na aktywnym wózku, mój kolega był wykończony wpychając mnie pod te stromizny (nawet osoba pełnosprawna jest zmęczona podczas wchodzenia).

Sytuacja odnośnie restauracji również nie jest idealna. Większość ogródków letnich jest na poziomie zero, jednak aby wejść do środka zazwyczaj trzeba pokonać wysoki próg lub wiele schodów (lokale znajdują się w starych małych kamienicach). Tak samo wygląda sytuacja jeśli byśmy chcieli wejść do sklepu z pamiątkami itp.

MIASTECZKA CINQUE TERRE, KTÓRE NAJŁATWIEJ JEST ZWIEDZIĆ PRZEZ OSOBĘ NIEPEŁNOSPRAWNĄ.

Osobie niepełnosprawnej odradzam zwiedzanie miasteczka Riomaggiore, zjazd jest na tyle stromy, że nawet mój kolega nie odważył się mnie zwieźć. Najlepsze trzy miejscowości dla osoby niepełnosprawnej to Monterosso Al Mare, Manarola oraz Vernazza. W  tych miasteczka osoba na wózku zobaczy zarówno morze, stare kamienice oraz główny rynek. W Manaroli znajduje się słynna „Droga miłości”, niestety jest ona w większości zamknięta. Jednak kawałek można zwiedzić nawet na wózku, w tej miejscowości również znajduje się duża ubikacja publiczna obok stacji pociągu. W Cornigli natomiast osoba na wózku nie dostanie się do morza – trzeba zejść po wielu schodach.

Park Narodowy Cinque Terre nie jest łatwym miejscem do zwiedzenia przez osoby niepełnosprawne. Ja jednak polecam wszystkim, mimo trudności jakie występują w tym miejscu.