Zwiedzanie Wenecji w jeden dzidń
Wyprawy

Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień. Informacje praktyczne. Co zobaczyć

Wenecja to prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Swój niepowtarzalny klimat oraz urok zawdzięcza bardzo specyficznej budowie. Całe miasto zostało zbudowane na wodzie, a dokładnie na drewnianych palach. Wenecja składa się z 118 wysp, transport pomiędzy wyspami odbywa się za pomocą wodnych tramwajów tzw. vaporetto. Przekonaj się, że zwiedzanie Wenecji w jeden dzień jest wykonalne, odkryj najciekawsze miejsca oraz atrakcje Wenecji.

Gdzie zaparkować samochód w Wenecji?

Najtańszym oraz w mojej opinii najlepszym parkingiem jest tzw. Tronchetto Parking znajdujący się przy ulicy Isola Nova del Tronchetto. Miejsce pewne, tanie (21 euro/24h) oraz co najważniejsze dojście do najbliższego parkingu tramwaju wodnego (People Mover) to zaledwie kilka minut spaceru. Tramwaj wodny płynie w stronę Piazzale Roma oraz Piazza San Marco. Najlepiej dopłynąć do głównego placu – Plac św. Marka i z tego miejsca rozpocząć zwiedzanie Wenecji.

Jak poruszać się po Wenecji?

Wenecja jako jedyne miasto na świecie jest wyłączona z ruchu samochodowego. Autem można dojechać wyłącznie na obrzeża miasta i tam je pozostawić. Dalej pozostaje nam zwiedzanie Wenecji na piechotę, taksówką wodną, tramwajem wodnym tzw. vaporetto lub za pomocą gondoli.

Najtańszym rozwiązaniem jest powolne zwiedzanie Wenecji na piechotę w połączeniu z vaporetto. Bilet 24 h na tramwaj bez ograniczeń kosztuje około 7 euro. Za pomocą tramwaju wodnego dostaniemy się w najciekawsze miejsca Wenecji i na pobliskie wyspy.

Drugi sposób na zwiedzanie Wenecji to słynny rejs gondolą, niestety musimy liczyć się z dużymi kosztami. Cena rejsu jest bardzo wysoka (100 euro za 30 min, jest ustalana administracyjnie przez władze i nie ma możliwości negocjacji z gondolierem).

Ostatnia możliwość to wybór taksówki wodnej. Do dyspozycji mamy malutkie łódeczki i ekskluzywne motorówki. Za zwykły rejs taksówką po Canale Grande zapłacimy około 130 euro.

Najlepsze i najtańsze rozwiązanie na zwiedzanie Wenecji to spacer plus rejsy vaporetto.

zwiedzanie Wenecji w jeden dzień
Wenecja w oddali

Zwiedzanie Wenecji w jeden dzień – Plac świętego. Marka.

Plac św. Marka na pewno zrobi na każdej osobie wrażenie. Nie bez powodu Napoleon Bonaparte nazwał plac najładniejszym salonem Europy. W tym miejscu znajdują się najważniejsze zabytki Wenecji.

Bazylika św. Marka

Jest najpiękniejszą świątynią jaką widziałem we Włoszech. Bazylika przedstawia bardzo ciekawy styl architektoniczny – romańsko-bizantyjski z elementami gotyku. Gdy tylko spojrzymy na bazylikę świętego Marka to odrazu zauważymy wiele zdobień pochodzących z Bliskiego Wschodu.

Dzięki takiej mieszance stylów świątynia ta zrobi ogromne wrażenie na każdej osobie. Jest to miejsce obowiązkowe podczas zwiedzania Wenecji. Pamiętajmy o dużych kolejkach do wejścia, najlepiej odrazu po przypłynięciu na Plac św. Marka zacząć zwiedzanie Bazyliki.

Bazylika świętego Marka
Bazylika św. Marka, miejsce obowiązkowe podczas zwiedzania Wenecji w jeden dzień

Pałac Dożów

Gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Obecnie znajduje się tu muzeum Museo dell’Opera. Oprócz muzeum możemy zwiedzać pomieszczenia pałacowe. Większość z nich jest pięknie udekorowane freskami m.in. Veronesego. Na samo zwiedzanie pałacu należy przeznaczyć miniumum 2 h.

Podczas zwiedzania Pałacu Dożów natrafimy na Most Westchnień. Most ten łączy wschodnią ścianę Pałacu z budynkiem dawnego więzienia. Wiele osób przybywających do Wenecji po raz pierwszy słysząc Most Westchnień ma skojarzenia z romantyzmem. Pamiętajmy, że nazwa pochodzi od smutnych westchnień więźniów, którzy przechodzili przez niego do sali sądowej. Przechodząc przez most ostatni raz mieli okazje spojrzeć przez okienko na tętniącą życiem Wenecje.

Campanille – dzwonnica św. Marka

wysoka na 90 metrów, wybudowana w latach 1903 – 1912. Jest to najlepszy punkt widokowy na całą Wenecje. Warto wspomnieć, że na sam szczyt wjeżdża się windą, bilet kosztuje około 8 euro.

Przez stulecia wieża nie raz była narażona na różnego rodzaju kataklizmy i tak w roku 1745 uderzenie pioruna było decydującym momentem. Niestety od tego wydarzenia wieża zamieniała się powoli w ruinę. W roku 1902 uległa kompletnemu zniszczeniu. Dzięki determinacji Wenecjan została odbudowana na wzór starej wieży.

Dzwonnica świętego Marka
dzwonnica św. Marka – świetny punkt widokowy
Wenecja w jeden dzień
  • Wieża zegarowa – Torre dell’Orologio została wybudowana w latach 1496 – 1506. Co ciekawe oprócz godziny możemy zobaczyć również pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku. Wieża zegarowa to również kolejny punkt widokowy. Niestety aby wejść na sam szczyt, należy pokonać wiele krętych i wąskich schodów.
Wieża zegarowa w Wenecji
  • Prokuracje na placu św. Marka. Dwa pałace Procuratie Vecchcie oraz Procuratie Nuove, pierwszy z nich starszy znajduje się z lewej strony wieży zegarowej. Drugi wybudowany później położony jest dokładnie na przeciwko. Budynki najładniej prezentują się w nocy, kiedy się efektownie podświetlone.

Chwila relaksu w Cafe Florian.

Po intensywnym początku dnia każdemu przydałaby się chwila odpoczynku przy espresso oraz ciastku.

Na Placu świętego Marka znajdziemy wiele drogich kawiarni. Ja polecam wszystkim skosztowanie pysznej kawy w najstarszej kawiarni we Włoszech Cafe Florian, położonej przy Piazza San Marco 57. Od ponad 300 lat to unikatowe miejsce tworzy historię, tutaj gościły takie osobistości jak Giacomo Casanova, Johann Wolfgang von Goethe, Ernest Hemingway, Lord Byron, Charles Dickens, Giuseppe Verdi.

Niestety za chwilę relaksu przy kawie z widokiem na Plac świętego Marka zapłacimy bardzo dużo. Cena w moim odczuciu jest adekwatna do miejsca oraz jakości oferowanych napoi oraz przekąsek. To zabytkowe miejsce w połączeniu z profesjonalna obsługą kelnerską oraz orkiestrą grająca na żywo przenosi nas w czasie. Na pewno krótkie chwile spędzone w Cafe Florian zapamiętacie na zawsze.

Kolejnym miejscem, którego nie wolno pominąć podczas zwiedzania Wenecji w jeden dzień jest most Rialto wraz z kanałem – Canale Grande.

Most Rialto to najstarszy most łączący brzegi Canale Grande, został wybudowany w 1591 roku. Zazwyczaj most ten był bardzo zatłoczony przez turystów. Próba zrobienia ładnego zdjęcia na Canale Grande graniczyła z cudem. Pandemia covid 19 zrobiła swoje i teraz bez problemu możemy delektować się widokiem z mostu. Najlepsza pora na zwiedzanie mostu Rialto to czas o zachodzie słońca. Widoki z mostu na Canale Grande są niezwykle malownicze, można długo stać wpatrując się na pływające gondole oraz vaporetto.

zwiedzanie Wenecji w jeden dzień - Canale Grande
Canale Grande Wenecja o zachodzie słońca.

Jak już nacieszmy się fenomenalnym widokiem oraz odwiedzimy pobliskie sklepy to koniecznie kupmy bilet na taksówkę wodną vaporetto. Podróż za pomocą vaporetto po Canale Grande to prawdziwy raj dla wielbicieli architektury, kanał ma prawie 4 kilometry długości, a zabytkowe budowle które zobaczymy po drodze pamiętają czasy Republiki Weneckiej.

Canale Grande w nocnym obiektywie

Najlepiej dopłynąć za pomocą vaporetto do głównego placu i tam zakończyć zwiedzanie Wenecji w jeden dzień.

Gdy zdecydujemy się pozostać w Wenecji na jedną dobą, odkryjemy niepowtarzalne piękno Wenecji. Nocne spacery bez tłumów, wszystko wygląda jeszcze lepiej. Szczególnie gdy kilkugodzinni turyści opuszczą Wenecje, a mieszkańcy powoli zaczną zapełniać swoje ulubione restauracje oraz kawiarnie.

Rejs gondolą

Wenecja poranny spacer

Wenecja o poranku
zwiedzanie Wenecji
sklep z maskami w Wenecji
Wenecja oferuje oczywiście setki innych atrakcji oraz zabytków. Jednak musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy oby na pewno warto biegać w obłędzie aby zaliczyć kolejne miejsca, mając do dyspozycji zaledwie jeden dzień w Wenecji.

Moim zdaniem nie warto na siłę zaliczać jak najwięcej zabytków. Lepiej zaplanować kolejną wycieczkę do Wenecji i odkryć na spokojnie piękne wyspy jak Murano, Burano czy Lido.

Ja podczas mojego jednodniowego pobytu znalazłem niedrogi, kameralny hotel w centrum Wenecji. Hotel Al Pieve znajdował się przy ulicy Rugagiuffa, oferował wygodne pokoje z łazienką oraz bardzo smaczne i różnorodne śniadanie. Co najważniejsze hotel posiadał pokoje dostępne dla osób niepełnosprawnych.