Wyprawy

Wiedeń czyli najlepsze miasto do życia według rankingu Mercer.

Wiedeń czyli najlepsze miasto do życia według rankingu Mercer.

Każdego roku w 231 metropoliach na świecie przeprowadzany jest ranking uwzględniający jakość i komfort życia w danym mieście. Wiedeń w 2017 roku ósmy raz z rzędu wygrał jako miasto, które oferuje najlepsze warunki do życia. Otrzymał on bardzo wysokie noty min. za odpowiedni klimat polityczny, społeczny i ekonomiczny. Wiedeń również w rankingu Mercer był chwalony za dostęp do wielu atrakcji tj. kina, opery, teatry, restauracje itp. Stolica Austrii oceniona została również wysoko dzięki niezliczonej ilości terenów zielonych (280 parków publicznych), co rzadko jest spotykane w tak dużych miastach.

Zwiedzając Wiedeń najlepiej jest wypożyczyć rowery (tu znajdziesz dokładny opis jak wynająć rower), ponieważ odległości we Wiedniu pomiędzy różnymi zabytkami czy atrakcjami są dosyć spore. Oczywiście można się poruszać się za pomocą metra lub autobusów, jednak wtedy na pewno mniej zwiedzimy i będziemy zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów. Na zwiedzanie stolicy Austrii proponuje przeznaczyć trzy dni.

Wiedeń co zwiedzić (dzień pierwszy) 

Przeznaczamy go na dokładne zwiedzenie śródmieścia tzw. Innere Stadt, które obejmuje centrum oraz najstarszą część Wiednia. Główne zabytki tej dzielnicy:

Katedra św. Szczepana

Katedra ta jest jedną z największych świątyń europejskich. Została ona wybudowana między 1300-1510 r. Jej całkowita długość wynosi 107,2 m szerokość 34,2 m. Jeśli chcemy zobaczyć piękny widok na Wiedeń musimy wejść po 343 stopniach na wieże południową, wysokość jej to aż 136,44 m.

Następnie dojdziemy do najbardziej eleganckiej ulicy Wiednia – Graben. 

Znajduje się tu wiele restauracji, drogich sklepów, tu warto odpocząć na chwilę w jednej z wiedeńskich kawiarni. W tym miejscu również zobaczyć można piękną Kolumnę morową oraz kościół Św. Piotra.

Kolumna morowa

Monumentalna budowla przedstawiającą Trójcę Świętą. Znajduje się ona na placu Graben. Została wzniesiona dzięki Lepoldowi I, w podzięce bogu za zakończenie zarazy.

Kościół św. Piotra (Peterskirche)

ciekawa barokowa świątynia Wiednia, jej obecna budowa rozpoczęła się w roku 1701. Na przestrzeni wielu lat była ona wiele razy przebudowywana.

Kolejnym punktem dnia będzie największy pałac władców Austrii – Hofburg.

Hofburg

Wejście do pałacu znajduje się od strony Placu św. Michała. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania Wiednia. Będąc tu na pewno poczujemy imperialną atmosferę, jaka panowała za czasów Habsburgów. Zwiedzając Hofburg mamy do dyspozycji nie tylko olbrzymie zbiory malarskie, tu znajdziemy świetne kawiarnie, restauracje, kolorowe parki i place z dorożkami konnymi. Po zwiedzeniu wnętrza pałacu warto wejść do galerii Albertina oraz Austriackiej Biblioteki Narodowej.

Albertina

Tu znajdziemy cenne zbiory grafik Durera oraz szkice Klimta, a także arcydzieła modernizmu (Monet, Picasso, Baselitz). Oprócz pięknych zbiorów można zwiedzić sala paradne.

Austriacka Bibliotek Narodowa

Jest największa biblioteka Austrii licząca około 11 milionów różnych książek, zbiorów itp. W bibliotece wyróżnia się szczególnie barokowa Sala Reprezentacyjna. Została ona wybudowana w XVIII wieku. Długości sali wynosi prawie 80 m., natomiast wysokość to aż 20m. Góra zdobi przepiękna kopuła pomalowana we freski. Sala ta jest uznawana za najładniejszą z sal bibliotecznych na świecie. 

Gdy już zwiedzmy najważniejsze zabytki, dobrym pomysłem jest obejście dookoła Innere Stadt. Centrum otacza okazały bulwar tzw. Ringstrasse o łącznej długości 5,2 km. Po drodze będziemy mijać przepiękne budowle min:

  • Wiedeńska Opera Państwowa – pierwszy tego typu budynek przy Ringu
  • Muzeum Historii Sztuki
  • Teatr Zamkowy
  • Uniwersytet Wiedeński – z lat 1873-1894
  • Parlament
  • Nowy Ratusz wzorowany na ratuszu w Brukseli

Wiedeń co zwiedzić (dzień drugi).

Najlepiej poświęcić cały dzień na zwiedzenie całego kompleksu Pałacu Schonbrunn, który się znajduje w 13. dzielnicy Wiednia – Hietzingu.

Odległość od centrum do pałacu wynosi około 8 km, dlatego też tego dnia warto wynająć rowery, które znajdują się w pobliżu Katedry św. Szczepana i nie tylko. Do Pałacu prowadzi cały czas szeroka ścieżka rowerowa, niestety trochę pod górkę.
Pałac Schonbrunn – czyli dawna letnia rezydencja rodziny cesarskiej. Budynek ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został on wybudowany w XVII-XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I.
Dla zwiedzających jest udostępnionych 45 komnat z 1411. We wszystkich wnętrzach dominuje kolor biały, zdobią je przepiękne ornamenty pozłacane 14-karatowym złotem. W pięknych salach w stylu rokoko zobaczyć można także czeskie lustra kryształowe i piece fajansowe. Jeden z pokoi tzw. Pokój Milionowy jest uważany za najładniejszy z wnętrz rokokowych na świecie.

Pałac Schonbrunn
Oprócz cudownego Pałacu Schonbrunn koniecznie trzeba zobaczyć otaczający go parkowy krajobraz, Gloriette oraz Palmiarnie.

Wiedeń co zwiedzić (dzień trzeci).

Rozpoczynamy od zwiedzania dzielnicy Landstrasse gdzie znajduje się barokowy pałac Belweder, oraz dzielnicy po drugiej stronie Dunaju tzw. DONAUSTADT.

Belweder został zaprojektowany przez architekta Johann Lucas von Hildebrandt dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Ta piękna budowla dzieli się na tzw. dolny i górny Belweder. Między nimi znajduje się fantastyczny ogród francuski, który przyozdabiają posągi sfinksów. Belweder powstał w latach 1714 – 1716, natomiast Belweder Górny w okresie 1720 – 1722. Górny Belweder posiada największą na świecie kolekcje dzieł Gustava Klimta (Pocałunek, Judyta), dolny Belweder to natomiast komnaty mieszkalne i reprezentacyjne księcia Eugeniusza.

Po zwiedzeniu Belwederu znów wsiadamy na rowery i jedziemy do dzielnicy Donaustadt – DONAU CITY.

Znajduje się tu kompleks budynków należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu oraz pawilon wystawowy Austria Center Vienna. Przy UNO-City możemy odpocząć w bardzo dużym parku wśród zieleni, a także wjechać windą na sam szczyt Donauturm (Wieża Donau), skąd zobaczymy piękny widok na cały Wiedeń.

Wracając po południu z DONAU CITY jedziemy z powrotem w stronę dzielnicy Leopoldstadt.

Tu spędzimy wieczór w jednym z najstarszych wesołcyh miasteczek tzw. Prater.

Miasteczko zostało założone w 1766 roku dzięki Józefowi II Habsburgowi, podarował on wtedy ten teren jak publiczne miejsce do odpoczynku. Oferuje ponad 250 różnych atrakcji, od karuzeli łańcuchowej (wysokość 177 m.) po Madame Tussauds (muzeum figur woskowych). Najbardziej charakterystycznym punktem Prateru jest tzw. diabelski młyn, który został wybudowany w 1897 roku. Nawet jeśli nie lubimy korzystać z atrakcji parków rozrywki tj. Prater to jednak warto tu przyjść i przejść się po jednym z najstarszych parków rozrywki.

Najważniejsze informacje dotyczące komunikacji miejskiej w Wiedniu, wyborze miejsca noclegowego itp. znajdziesz tu Wiedeń planowanie podróży.