Wyprawy

Budapeszt co warto zwiedzić w trzy dni?

Budapeszt – co warto zwiedzić?


Aby zwiedzić Budapeszt trzeba poświęcić na to minimum trzy dni. Stolica Węgier jest podzielona na dwie strony, Buda i Peszt. Zwiedzanie proponuje rozpocząć od strony Peszt.


Główne zabytki po stronie Peszt, które warto zwiedzić:

  • Parlament

Jest to jeden z głównych zabytków po stronie Peszt, wielki okazały budynek, którego budowa trwała od 1885 do 1904 roku. Jest imponujący zarówno na zewnątrz jak i w środku.                                                                                                                                                                   

parlament w Budapeszcie
parlament w Budapeszcie
sala_obrad_parlamentu
sala obrad parlamentu w Budapeszcie

Wejście do niego odbywa się w grupach z przewodnikiem (różne języki, np. grupa rosyjska, angielska, niemiecka itp). Polecam wejście do wnętrza, w końcu jest to jeden z najwiekszych parlamentów na świecie.

  • Bazylika świętego Stefana

Czyli kolejny zabytek po tej samej stronie Dunaju. Jest to największy kościół stolicy Węgier, który może pomieścić 8500 wiernych. Bazylika ta jest wybudowana w stylu neorenesansowym, została ona wzniesiona ku czci pierwszego króla Węgier – Stefana. Koniecznie trzeba wejść do środka, katedra jest piękna w każdym detalu. We wnętrzu można wjechać windą na samą górę kościoła, gdzie zobaczymy niesamowity widok na Budapeszt.

bazylika_swietego_stefana
Bazylika świętego Stefana
wnetrze_bazyliki
Wnętrze Bazyliki z potężną 96 metrową kopułą z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca.

Idąc dalej reprezentacyjną ulicą Budapesztu Andrassy Utca (tutaj znajduje się Gmach Opery węgierskiej oraz neorenesansowe budynki), dojdziemy do głównego placu Węgier.

  • Plac Bohaterów

Na środku widnieje Pomnik Tysiąclecia z archaniołem Gabrielem.

plac_bohaterow
Plac Bohaterów Budapeszt

Plac Bohaterów w Budapeszcie to jeden z największych i najbardziej ważnych placów Węgier. To tutaj odbywały się najważniejsze demonstracje węgierskie. Za nim przechodząc przez most dojdziemy do parku, który poprowadzi nas do największego w Europie kompleksu basenów i term.

Po tak emocjonującym dniu kończymy go popijając węgierskie piwo na głównej ulicy Vaci Utca planując zwiedzanie Budy.


Drugi dzień przeznaczamy na starą część Budapesztu tzw. Buda. Co warto zwiedzić po drugiej stronie Dunaju?

  • Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim.

wzgorze_zamkowe
Wzgórze Zamkowe

Istnieje wiele możliwości dotarcia na wzgórze.

Pierwsza z nich to wjechanie zabytkową kolejką zębatą Siklo, która łączy Stare Miasto ze Wzgórzem Zamkowym. Sama podróż kolejką trwa bardzo krótko, jednak trzeba poświęcić trochę czasu aby kupić bilety oraz dostać się do niej.

Innym sposobem jest po prostu spacer po lekkim wzniesieniu, lub schodami (ta forma wejścia nikogo nie powinna zmęczyć).

Trzeci sposób jest idealny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Idąc na lewo od zabytkowej kolejki idziemy kawałek pod górkę. Następnie po prawej stronie mamy do dyspozycji windę, która wjeżdża na sam szczyt.

Będąc już na szczycie zaczynamy zwiedzać kompleks budynków pałacowych wybudowanych około XIII wieku. Ja nie wchodziłem do środka, wystarczył mi niesamowity widok zarówno pięknego pałacu jak i architektury otaczającej go. Po drugiej stronie zamku znajduje się widowiskowa fontanna Macieja przedstawiająca sceny z polowań.

fontanna Macieja
fontanna Macieja

Ze wzgórza zamkowego rozciąga się także świetny widok na Budapeszt, bardzo dobrze widać z niego Parlament, Most Łańcuchowy a nawet kopułę Bazyliki świętego Stefana.

widok_ze_wzgorza_zamkowego
widok ze Wzgórza Zamkowego

Idąc na północ od Zamku Królewskiego dojdziemy do najładniejszego placu Budapesztu tzw. Placu świętej Trójcy. W tym miejscu znajduje się również Kościół świętego Macieja oraz otaczające go mury z Basztami Rybackimi. Wejście do wnętrza kościoła jest płatne, jednak polecam, bo robi wielkie wrażenie. Koniecznie też trzeba wejść na mury i zobaczyć widok na całe miasto.

Wzgórze Zamkowe najlepiej odwiedzić za dnia oraz przyjechać nocą, kiedy to cały Budapeszt jest podświetlony. W okolicy placu znajdują się dobre węgierskie restauracje, jednak nie są one zbyt tanie.

kolumna_morowa
kolumna Morowa
kosciol_swietego_macieja
Kościół św. Macieja

IMG_6232

Po zwiedzeniu Wzgórza Zamkowego i zjedzeniu węgierskiego obiadu, powoli idziemy w kierunku Góry Gellerta.

  • Góra Gellerta

Znajduje się ona na zachód od Wzgórza Zamkowego. Wiele osób dociera na wzgórze Gellerta za pomocą autobusu lub taxi. Góra Gellerta ma wysokość 235 m, znajduje się tam Cytadela oraz Pomnik Wolności. Wzgórze to jest właściwie w centrum Budapesztu dlatego też widok z niego jest fenomenalny, widać nawet całe Wzgórze Zamkowe, które jest  pięknie podświetlone.

widok_z_gory_gellerta
widok z Góry Gellerta
widok_z_gory_gellerta
widok z Góry Gellerta

Trzeci ostatni dzień naszej podróży po Budapeszcie rozpoczynamy od mostu Małgorzaty.

Most ten prowadzi do tzw. Wyspy Małgorzaty. Jest to sztucznie utworzona wyspa z trzech mniejszych wysp z okazji regulacji Dunaju. Znajdują się tam hotele, obiekty sportowe, ścieżki rowerowe itp. Jest to idealne miejsce na całodzienny odpoczynek wśród zieleni, ja jednak nie polecam zwiedzania jej będąc zaledwie trzy dni w Budapeszcie.

Idąc dalej na zachód bulwarem od mostu Małgorzaty będziemy mijać po kolei najważniejsze zabytki oraz mosty. Kolejnym mostem, który będzie po drodze jest najładniejszy most Budapesztu – Most łańcuchowyZostał on wybudowany w połowie XIX wieku, był pierwszym stałym połączeniem Budy i Pesztu, z czterech stron mostu czuwają olbrzymie lwy wykonane z kamienia.

mosta_lancuchowy
Most Łańcuchowy

Kolejnym punktem dnia będzie najsłynniejszy deptak Budapesztu – Vaci Utca, który biegnie równolegle do Dunaju. Znajduje się tam wiele typowych węgierskich restauracji, drogie markowe sklepy oraz butiki z pamiątkami. Tutaj też zrobimy przystanek siadając w jednej z kawiarni.

Idąc dalej wzdłuż Dunaju dojdziemy do Mostu Elżbiety. Został on zbudowany w latach 1897-1903, przez wiele lat wywoływał niemałą sensację ponieważ był jedynym mostem łańcuchowym na świecie o przęśle łączącym brzegi rzeki odległe aż 290 metrów.

most_elzbiety
Most Elżbiety

Za Mostem Elżbiety znajduje się targ Budapesztu tzw. Mercado Central gdzie najlepiej kupić pamiątki oraz typowe przysmaki węgierskie takie jak salami, ostra papryka itp.

Mercado Central
Mercado Central

Gdy już zrobimy zakupy, dalej idziemy wzdłuż Dunaju dochodząc do kolejnego mostu – Most Wolności. Został on wybudowany w tym samym okresie co most Elżbiety. Podczas mojego pobytu most był zamknięty dla ruchu samochodów, a na moście siedzieli ludzie w grupkach popijając różny alkohol.

most_wolnosci
Most Wolności

W ostani wieczór najlepiej jeszcze raz wjechać na Wzgórze Zamkowe, kiedy jest całe podświetlone, szczególnie Baszta Rybacka oraz Plac Świętej Trójcy.

IMG_5673

 kosciol_macieja

IMG_5668

Poza wymienionymi przeze mnie zabytkami, istnieje jeszcze wiele innych, jednak aby zobaczyć je wszystkie trzeba być więcej niż tylko trzy dni.

Po więcej szczegółów dotyczących ceny biletów, dostosowania do osób niepełnosprawnych zapraszam do linku na dole pod tytułem jak to zwiedzać. http://zwiedzajzemna.pl/przydatne-informacje-budapeszt/