Wyprawy

Londyn co zobaczyć w tym niesamowitym mieście?

Londyn jest trzecim co do wielkości miastem Europy po Moskwie i Stambule. Cała aglomeracja londyńska to aż 14 mln ludzi, wynik jest naprawdę oszałamiający.


W Londynie dokonuje się najwięcej operacji finansowych na świecie. Od 2006 roku jest największym centrum finansowym świata. Co warto podkreślić również Londyn ma bardzo zróżnicowanych mieszkańców według kraju pochodzenia (Polacy są na trzecim miejscu i stanowią około 2% populacji Londynu).


Czy w takim mieście można się nudzić?

Absolutnie nie, miasto to oferuje niezliczoną ilość atrakcji różnego rodzaju dla każdej osoby.

Ja byłem wiele razy w Londynie, poznałem to miasto bardzo dokładnie, jednak w tym poście nie będę opisywał wszystkiego co udało mi się zobaczyć tylko postaram się przedstawić najciekawsze miejsca i zabytki Londynu do zwiedzenia przez trzy dni.

Londyn na pewno nie jest miastem aby go zwiedzać w jeden dzień. Na spokojne zwiedzenie Londynu proponuje przeznaczyć trzy pełne dni. Wybierając się do Londynu musimy zdawać sobie sprawę, że jest to jedno z najdroższych miast w Europie.


Po przylocie do Londynu na lotnisko Stansted, będziemy musieli się dostać do centrum najlepiej za pomocą autobusu. Lotnisko to oferuje wiele połączeń autobusowych tj. easyBus, Terravision. Bilety najlepiej kupić z miesięcznym wyprzedzeniem (za bilet możemy zapłacić wtedy około £2).

Istnieje oczywiście wiele innych możliwości dotarcia do centrum, jednak autobus w mojej opinii wychodzi najtaniej (dla osoby niepełnosprawnej polecam w pełni dostosowany pociąg Stansted Express).


Gdy już dotrzemy do centrum Londynu, należy jak najszybciej zaopatrzyć się w specjalną kartą – Oyster Card, która znacząco obniży koszty poruszania się komunikacją miejską tj. metro i autobusy.

Kiedy najlepiej zwiedzać Londyn? Jest to bardzo trudne pytanie ponieważ Londyn zarówno w okresie letnim jak i w czasie św. Bożego Narodzenia prezentuje się pięknie. W poście tym przedstawię zdjęcia z mojego pobytu w sierpniu jak i w czasie świątecznym.


LONDYN CO ZOBACZYĆ W 3 DNI.

Pierwszy dzień rozpoczynamy od London Eye – zaraz obok Big Bena to najbardziej rozpoznawalny obiekt w Londynie. Wysokość diabelskiego młyna wynosi 135 metrów, posiada 32 klimatyzowane kapsuły. Rozpościera się z niego wspaniały widok na Londyn, jednak moim zdaniem jeszcze lepszą panoramę miasta zobaczymy z  tarasu widokowego wieżowca Shard. London Eye z daleka wygląda jakby stało w miejscu, jest to spowodowane bardzo wolną pracą linową kabin (około 0,8 km/h). Stacje metra – Waterloo, Westminster.

London Eye
London Eye

BIG BEN Z PAŁACEM WESTMINSTERSKIM


Symbol Londynu, siedziba brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów oraz urzędów z nimi związanych. Pałac ten został wybudowany z stylu neogotyckim. W 1987 wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety podczas moich wszystkich pobytów w Londynie nie zwiedziłem jego wnętrza. Z zewnątrz prezentuje się niesamowicie (wewnątrz pewnie też), na północnym krańcu znajduje się wieża Elizabeth Tower, zwana także jako Big Ben.

Big Ben
Big Ben
Big Ben
Big Ben

BUCKINGHAM PALACE


Słynne miejsce urzędowania królowej Anglii. Rezydencja położona jest w ścisłym centrum, otoczona parkami tj. Green Park oraz St Jame’s Park. Podczas moich pobytów w Londynie raz trafiłem na urodziny królowej, uroczystość wyglądała fantastycznie szczególnie parada konii wojskowych.

Buckingham Palace
Buckingham Palace
Buckingham Palace
Buckingham Palace
Urodziny królowej Elżbiety - Londyn
Urodziny królowej Elżbiety – Londyn

NATURAL HISTORY MUSEUM

Muzeum Historii Naturalnej – jedno z wielu bezpłatnych muzeów znajdujące się między Cromwell Road a Exhibition Road (Kensington). Jeśli starczy nam czasu to w pobliżu znajdują się także dwa inne muzea: Science Museum oraz Victoria & Albert Museum. Natural History Museum mieści się w pięknym neoromańskim budynku wybudowanym w 1881 roku. Całe muzeum jest podzielone na pięć stref:  botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia.


Natural History Museum
Natural History Museum

ST JAME’S PARK


Położony w dzielnicy Westminster, jest najstarszym parkiem, wchodzącym w skład królewskich parków w Londynie o łącznej powierzchni 23 ha.

St Jame's Park
St Jame’s Park

ZWIEDZANIE LONDYNU – DZIEŃ DRUGI

PICCADILLY CIRCUS


Znane wszystkim miejsce głównie z reklam świetlnych, które są umieszczone na jednym z rogów placu. Po środku placu stoi fontanna Erosa, na której przesiadują turyści z całego świata.

Piccadilly Circus
Piccadilly Circus
Piccadilly Circus
Piccadilly Circus
Piccadilly Circus
Piccadilly Circus

 

TRAFALGAR SQUARE


Najbardziej znany plac w Londynie. Swoją nazwę zawdzięcza zwycięstwu brytyjskiej Royal Navy w morskiej bitwie pod Trafalgarem (1805). W centralnym punkcie stoi kolumna Nelsona, północną ścianę placu zajmuje budynek National Gallery.

Trafalgar Square
Trafalgar Square
Trafalgar Square
Trafalgar Square

 

THE NATIONAL GALLERY – GALERIA NARODOWA


Jest to olbrzymia galeria znajdująca się na Trafalgar Square, prezentująca około 2300 zbiorów malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900. Wstęp do galerii jest bezpłatny, za wyjątkiem specjalnych wystaw. Artyści, których dzieła są tam wystawione, to między innymi: Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velasquez, Pierre-Auguste Renoir i wielu innych.

 

Galeria Narodowa
Galeria Narodowa

 

CHINATOWN


W każdym większym mieście bardzo często znajduje się tzw. „chińska dzielnica”. W Londynie Chińczycy zaczęli się osiedlać w XVIII wieku. Wtedy też chińscy marynarze powoli rozpoczęli budowę dzielnicy tworząc coraz więcej obiektów gastronomicznych, sklepów i punktów usługowych. W obecnej chwili w dzielnicy tej możemy zasmakować wspaniałej kuchni azjatyckiej (co najważniejsze odpowiedniej na każdą kieszeń). Oprócz wielu restauracji i bufetów na wynos możemy skorzystać ze słynnych masaży chińskich.

Chinatown
Chinatown

OXFORD STREET


Typowa ulica handlowa, skupiająca na długości 3 km ponad 300 sklepów. Znajdują się tu duże domy towarowe tj. (Selfridges, Marks&Spencer, John Lewis, Debenhams) oraz sklepy marek tj. (Zara, Gap, H&M itp). Tu znajdziemy znany pewnie wszystkim fanom zakupów sklep sieci Primark. W okresie świątecznym ulica ta jest pięknie oświetlona, również witryny sklepowe wyglądają ciekawie.

Oxford Street
Oxford Street
Oxford Street Christmas

 

ATRAKCJE LONDYNU – DZIEŃ TRZECI

KŁADKA WIDOKOWA MILLENIUM BRIDGE


Most ten został wybudowany wyłącznie dla pieszych, łączy on dzielnice Bankside z City of London. Szerokość mostu wynosi 4 metry, zaś jego wysokość w najwyższym punkcie sięga 13 metrów. Z kładki tej pięknie się prezentuje Katedra św. Pawła z górującą kopułą. W oddali natomiast zobaczyć można wieżowiec The Shard oraz most London Bridge. Konstrukcja mostu to głównie elementy stalowe, niektóre z nich były wykonywane w polskiej firmie Mostostal Zabrze.

Niedaleko Mostu Milenijnego znajduję się galeria sztuki Tate Modern, a dla wielbicieli Shakespeare – Shakespeare Globe.

Kładka widokowa Millenium Bridge
Kładka widokowa Millenium Bridge
Kładka widokowa Millenium Bridge
Kładka widokowa Millenium Bridge

 

 KATEDRA ŚW. PAWŁA W LONDYNIE


Katedra ta jest trzecią co do wielkości na świecie. Znajduje się ona w biznesowej dzielnicy Londynu – City. Powstawała na przełomie lat 1675-1710. Świątynia ta na pewno spodoba się wielu osobom zarówno wewnątrz ja i zewnątrz, szczególne wrażenie robi olbrzymia kopuła. Dla spragnionych galerii katedra oferuje bardzo znaną galerię Stone Gallery z widokiem na Tamizę, a także Galerie Szeptów (Whispering Gallery), do galerii prowadzi niestety około. 600 stopni. Będąc na kładce milenijnej można zrobić fenomenalne zdjęcie katedry, pod warunkiem, że nie będzie tłumów ludzi na niej.

Katedra św. Pawła Londyn
Katedra św. Pawła Londyn
Katedra św. Pawła Londyn
Katedra św. Pawła Londyn
Katedra św. Pawła Londyn
Katedra św. Pawła Londyn

 

 TOWER BRIDGE


Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Londynu. Most ten został ukończony w 1894, jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie statków oceanicznych do około 40,5 m wysokości powyżej poziomu wody. Cechą charakterystyczną są dwie wieże główne, połączone u góry dwoma pomostami – kładkami dla pieszych – zawieszonymi 34 m nad jezdnią i przeszło 44 m nad oznaczeniem górnego poziomu w rzece. Most ten reprezentuje styl wiktoriański. Tower Bridge jest prawdopodobnie najładniejszym mostem jaki do tej pory widziałem, szczególne wrażenie robi podczas podnoszenia przęseł. Trafienie jednak akurat na ten moment jest bardzo trudne (mi się na szczęście udało zobaczyć podniesione przęsła, wszyscy biegli jak oszaleli zobaczyć „otwarty” Tower Bridge).

Tower Bridge
Tower Bridge
Tower Bridge
Tower Bridge
Tower Bridge
Tower Bridge

 

 LONDON BRIDGE


Most łączący dzielnice Southwark i City of London. Architektonicznie nie wyróżnia go nic szczególnego, do czasu powstania Mostu Westminsterskiego w 1750 roku był on jedynym mostem nad Tamizą. Zwiedzając dzielnicę City oraz idąc w kierunku wieżowca The Shard, warto zrobić parę fotek z mostu.

London Bridge
London Bridge
Widok z London Bridge
Widok z London Bridge

THE SHARD – ODŁAMEK – NAJWYŻSZY WIEŻOWIEC LONDYNU


Obecnie najwyższy wieżowiec Londynu – 310 metrów. The Shard w dosłownym tłumaczeniu oznacza odłamek szkła, co dobrze odzwierciedla wygląd budynku. Między 68 a 72 piętrem został umieszczony taras widokowy. Jeśli już zdecydujemy się na odwiedzenie „Odłamka” to zróbmy to przed zachodem słońca. Londyn w bezchmurny dzień oglądany z takiej wysokości wygląda naprawdę niesamowicie. Niestety ta przyjemność nie jest wcale taka tania, podczas mojego pobytu w Londynie płaciłem aż £25. Na mnie The Shard zrobił  bardzo duże wrażenie, sam wjazd szybką windą był emocjonujący – 6 m/s.

Londyn co zobaczyć w trzy dni
The Shard
Winda The Shard -Odłamek
Winda The Shard -Odłamek

Jeśli chcesz się zapoznać z informacjami praktycznymi tj. komunikacja miejska w Londynie, darmowe atrakcje oraz wiele innych to zapraszam do linku https://zwiedzajzemna.pl/londyn-przydatne-informacje/