Informacje praktyczne

Londyn przydatne informacje

Najważniejsze informacje dotyczące podróży do Londynu

I. Jak dostać  się do Londynu –

  • samolot tanich linii lotniczych Ryanair – lotnisko Stansted
  • samolot tanich linii lotniczych Wizzair – lotnisko Luton
  • polskie linie lotnicze PLL LOT, British Airways – lotnisko Heathrow
  • norweskie linie lotnicze norwegian.co – lotnisko Gatwick

Podczas kupowania biletu należy pamiętać, że cena obejmuje tylko bagaż podręczny, chyba że wybierzemy za dodatkową opłatą bagaż rejestrowany. Bardzo często można znaleźć bilety w bardzo atrakcyjnych cenach, jednak trzeba na bieżąco śledzić połączenia np. za pomocą wyszukiwarki lotów https://www.skyscanner.pl.


II. Transport z lotniska do Londynu

– z lotniska Stansted:

Bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem, ceny na pewno będą dużo niższe niż na lotnisku. Podróż z lotniska autobusem do centrum Londynu trwa około godziny. Jeśli wybierzemy pociąg to dotrzemy w zaledwie 20 minut. Oczywiście oprócz wymienionych powyżej form transportu możemy wziąć taxi, lub wynająć auto, jednak musimy liczyć się wtedy z wysokim rachunkiem.


III. Gdzie spać w Londynie

Londyn jest bardzo drogim miastem, jednak oferuje on bardzo dużą bazę noclegową. Jeśli nie zależy nam na luksusach to spokojnie możemy znaleźć miejsce noclegowe w pierwszej strefie gdzie znajduje się większość zabytków i atrakcji. Ja zawsze używam serwisu airbnb do wyszukiwania noclegów.

IV. Komunikacja miejska w Londynie

Niestety komunikacja miejska w Londynie nie należy do najtańszych. Przed wyjazdem warto zrobić dokładny plan zwiedzania aby wybrać odpowiednią formę transportu.

Dla osób, które przylatują do Londynu na kilka dni najlepszym pomysłem jest zaopatrzenie się odrazu w specjalną kartę Oyster Card. Jest to przedpłatowa karta, którą możemy nabyć w automacie na stacji metra lub w punktach informacji turystycznej.

Za wydanie karty pobierany jest depozyt w wysokości £5, który jest nam zwracany podczas oddawania karty (pamiętajmy aby na karcie nie było więcej niż £10). Karta Oyster Card działa we wszystkich środkach komunikacji miejskiej.

Posługując się metrem, należy przyłożyć kartę do czytnika zarówno przy wejściu jak i przy wyjściu. Jeśli nie przyłożymy karty przy wyjściu możemy stracić część pieniędzy podczas kolejnej podróży metrem. Zwiedzając Londyn na pewno nie opłaca się kupować biletu dziennego, kosztuje on aż £12.

Podczas zwiedzania Londynu warto chociaż raz przejechać się słynnym czerwonym piętrusem.


V. Ceny przykładowych zabytków i atrakcji Londynu

  • The Shard – Odłamek – £29,95
  • Katedra św. Pawła – £18
  • Pałac Westminsterski – £22
  • London Eye – £23,45
  • Rejs statkiem –  £18,5

Wymienione powyżej ceny zmieniają się bardzo dynamicznie. Aby kupić bilet w atrakcyjnej cenie zróbmy to przed wyjazdem na stronie https://www.londonpass.com/london-attractions/.


VI. Darmowe zabytki i atrakcje Londynu

Darmowe muzea:

  • Muzeum Nauki (Science Museum) – muzeum w całości poświęcone naukom ścisłym, znajdziemy tu modele samolotów, aut. Na pewno spodoba się zarówno dzieciom jak i starszym osobom.
  • Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum – interaktywne muzeum gdzie możemy dotykać eksponatów oraz uczestniczyć w różnych eksperymentach np. w trzesięniu ziemi. Wspaniała rozrywka dla całej rodziny.
  • British Museum – jest jednym z największych muzeów na świecie. Zawiera ponad 7 mln eksponatów prezentujących historię starożytną.
  • Galeria Narodowa (National Gallery) – muzeum dla wielbicieli malarstwa, znajdziemu tu obrazy min. Vincenta van Gogha, Rembrandta, Leonardo da Vinci.
  • Tate Modern – Galeria ta znajduje się w dawnym budynku elektrowni bankside. Tate Modern przedstawia głównie sztukę współczesną oraz awangardową.
  • Imperial War Museum – Muzeum Wojny zawierające niesamowite eksponaty z okresów wojennych np. czołgi, samoloty, różne bronie itp.
  • Royal Air Force Museum London – muzeum przedstawiające ponad 100 zabytkowych samolotów.
  • Bank of England Museum – znajduje się w dzielnicy City, przedstawia historię brytyjskiego banku centralnego.

Darmowe atrakcje:

  • Borough Market – najstarszy brytyjski market, oferujący pięknie wyeksponowane warzywa, owoce oraz różne smakołyki. W weekend słynni kucharze gotują tu niesamowite potrawy używając ciekawych składników.
  • Leadenhall market – piękny zadaszony rynek pochodzący z XIV w. Znajdziemy tu restauracje, puby itp. Warto przyjść pod wieczór, gdy całość jest podświetlona.
  • Sky Garden – jest to taras widokowy w samym centrum Londynu. Inaczej mówiąc to alternatywa dla drogiego wjazdu na taras widokowy wieżowca The Shard. Aby wejść za darmo należy dokonać rezerwacji na oficjalnej stronie https://skygarden.london/booking, podczas której zostaniemy poproszeni o podanie dokładnej daty oraz godziny wejścia.
  • The Scoop – londyński amfitear oferujący darmowe pokazy, seanse filmowe itp. Posiada ponad 800 miejsc, wystarczy wejść i usiąść.

VII. Londyn – informacje dla osób niepełnosprawnych.

Londyn jest jednym z najbardziej dostosowanych miast jakie zwiedziłem w ostatnim czasie. Zarówno atrakcje jak i komunikacja miejska stoi na bardzo wysokim poziomie.

Bilet na samolot oraz transport z lotniska do centrum Londynu.

Podczas kupowania biletu na samolot pamiętajmy, że oprócz darmowego bagażu podręcznego osoba niepełnosprawna może wziąć ze sobą dwa wózki inwalidzkie (np. jeden aktywny manualny plus elektryczny jeśli ktoś ma taką potrzebę).

Tak jak pisałem na początku postu aby dotrzeć do centrum Londynu mamy do wyboru autobusy różnych firm oraz pociąg.

Wszystkie formy transportu z lotniska do centrum Londynu są dostępne dla osób niepełnosprawnych. W trakcie kupowania biletu należy poinformować o swojej dysfunkcji. Ja korzystałem zarówno z autobusu Terravision jak i pociągu Stansted Express. Dla osoby niepełnosprawnej zdecydowanie polecam Stansted Express.

Do pociągu bez problemu osoba poruszająca się na wózku wjedzie samodzielnie. Niezależnie czy poruszamy się na małym wózku aktywnym czy np. skuterze. Wymiary drzwi – 1200 mm x 700 mm, rampa natomiast wytrzymuje obciążenie do 300 kg. Stansted Express dojeżdża do stacji tj. Liverpool Street, Tottenham Hale oraz Stratford (przesiadka na stacji Tottenham Hale).

EasyBus oferuje przewóz osób niepełnosprawnych jednak tylko w przypadku jeśli dana osoba może korzystać z miejsca siedzącego w busie. EasyBus nie przewozi na wózkach, wózek jest traktowany jako bagaż.

Znalezienie w pełni dostosowanego noclegu na pewno nie będzie stanowić żadnego problemu.

Niezależne czy będziemy szukać miejsca w hotelu na booking.com czy u prywatnej osoby np. za pomocą serwisu airbnb (wynajem za pomocą serwisu airbnb).

Poruszanie się po Londynie było dla mnie samą przyjemnością.

W każdym miejscu gdzie byłem znajdowały się bardzo równe chodniki, przy przejściach dla pieszych zawsze były obniżenia. W niektórych dzielnicach występowały za wysokie progi. Do każdego muzeum, pubu czy restauracji bez najmniejszego problemu mogłem wjechać wózkiem. Restauracje w dzielnicy Chinatown nie zawsze były na poziomie zero.

Będąc w Londynie nie spotkałem się z sytuacją aby jakaś atrakcja, sklep, restauracja lub muzeum nie były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie wymienione przeze mnie zabytki i atrakcję są w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Komunikacja miejska również zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie.

Każdy autobus ma wysuwaną rampę, jest ona idealnie wysuwana do poziomu chodnika. Anglicy bardzo przestrzegają prawa, jeśli w danym autobusie są osoby na wózkach, to kierowca nie wpuści nas do autobusu.

Podczas moich wszystkich pobytów w Londynie zawsze bezpiecznie przemieszczałem się za pomocą autobusu. Jedyny minus to troszkę stroma rampa do autobusu.

Sytuacja odnośnie metra także według mojej opinii jest bardzo dobra.

Niestety nie wszystkie stacje metra w Londynie są dostosowane, jednak należy pamiętać, że jest to najstarsze metro na świecie – pierwszy przejazd odbył się w 1863 roku.

Jeśli dobrze zapoznamy się mapą metra to spokojnie osoba niepełnosprawna może zwiedzić Londyn tylko i wyłącznie za pomocą tej formy transportu. Firma TFL udostępniła specjalną stronę gdzie można pobrać mapę w formacie pdf i dokładnie ją przeanalizować. Mapa ta zawiera dokładny opis metra uwzględniający dostępność dla osób niepełnosprawnych (windy brak schodów itp.).

LINK DO STRONY Z MAPAMI METRA

LIND DO MAPY METRA W PDF