Neapol zwiedzanie, najlepsza kawa i pizza we Włoszech.
Neapol położony jest w południowych Włoszech, nad zatoką Neapolitańską. Jest trzecim co do wielkości miastem Włoch po Rzymie i Mediolanie. Neapol to tętniące życiem miasto u podnóża Wezuwiusza, oferujące niezliczoną ilośc zabytków, najlepszą pizze oraz kawę.
Historyczne centrum Neapolu tzw. Centro Storico jest największe w Europie – powierzchnia to aż 1700 hektarów. Od czasów Średniowiecza Neapol uznawany był za jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy (dokładne informacje historyczne dostępne na Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Neapol .)
Zwiedzanie Neapolu w weekend jest jak najbardziej wykonalne, nie warto jednak dokładnie planować zwiedzania Neapolu. Sztywne trzymanie się planu zwiedzania Neapolu tylko popsuje odkrywanie prawdziwego uroku jaki oferuje Neapol.
Neapol zwiedzanie – kawa, pizza i historia.
Zwiedzanie Neapolu najlepiej rozpocząć od głównego placu – Piazza del Plebiscito. Jest to największy plac Neapolu o powierzchni ponad 25 tyś m2.
Najbardziej charakterystycznymi budowlami są Pałac Królewski oraz bazylika San Francesco di Paola. Bazylika znajduje się po zachodniej stronie placu, przypomina bardzo rzymski Panteon.
Kolejne miejsce to położony w pobliżu plac Piazza Trieste e Trento u zbiegu głównych ulic tj. Via Toledo, Via Chiaia oraz Via San Carlo.
W tym miejscu warto wypić kawę aby nabrać sił na dalszą eksplorację Neapolu.
Dwie kawiarnie, które mogę polecić to słynna kawiarnia Gambrinus oraz Caffè del Professore .
Gambrinus to najstarsza neapolitańska kawiarnia, która została założona w 1861.
Przez wiele lat była miejscem spotkań elity: Gabriele d’Annunzio, wybitnych europejskich pisarzy, takich jak Aleksander Dumas czy Oscar Wilde. Wszystkie kawy smakują wyśmienicie. Ceny wcale nie są wysokie jak na tak ekskluzywne miejsce.
Caffè del Professore to zabytkowy bar założony w 1996 roku przez Nunzio Termini, profesora chemii, którego pasją była kawa.
Termini zaczął eksperymentować z różnymi mieszankami kawy, aby znaleźć idealny smak, a ostatecznie stworzył mieszankę Caracolito, która stała się znakiem rozpoznawczym kawy.
Caffè del Professore słynie z wysokiej jakości kawy i przyjaznej atmosfery. Kawiarnia jest popularnym miejscem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów i oferuje szeroki wybór kaw, w tym espresso, cappuccino i latte. Moim zdaniem jedno z najlepszych espresso jakie piłem podczas wszystkich podróży.
Via Chiaia – najdroższa, najbardziej prestiżowa dzielnica miasta.
Jest tu czysto, elegancko wręcz jak nie w Neapolu. Tu znajdziemy znane sklepy marek tj:. Chanel, Armani, Prada czy Gucci. Gran Caffe’ Cimmino – to miejsce polecam każdemu, kto chce skosztować najbardziej znany neapolitański deser pastiera z owczym serem ricotta oraz cornetto Cimmino – delikatne i chrupkie ciasto francuskie z kremem i wiśniami.
Gdy już wypijemy słynną kawę oraz zjemy deser, warto kierować się główną ulicą Via Toledo do tzw. Funicolare centrale, która zawiezie nas do zamku – Castel Sant’Elmo.
Kolejka znajduje się przy małym placyku Duca d’Aosta. Warto wspomnieć, że kolejka jest w pełni dostosowana dla osób niepełnosprawnych.
Castel Sant’Elmo położony jest w luksusowej dzielnicy Vomero. Dzielnica ta jest pięknie położona na wzgórzu, skąd rozpościera się najlepszy widok na Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusz.
Dla większości zwiedzających główną atrakcją zamku będzie fenomenalny widok na Neapol.
Sam zamek posiada niezwykłą historię, pierwsze wzmianki pochodzą z VII wieku. Na samym początku, w miejscu gdzie znajduje się obecnie twierdza istniał erem tzw. klasztor pustelniczy. Dopiero XIV wieku klasztor został przekształcony w zamek.
Zamek Sant’Elmo: Pożegnanie z widokiem i powrót do starego miasta
Po nasyceniu oczu zachwycającą panoramą Neapolu z tarasu zamku Sant’Elmo, możemy zjechać wygodnie taksówką do tętniącego życiem starego miasta.
Szybki przejazd przez wąskie i strome uliczki taksówką po Neapolu może okazać się atrakcją, którą zapamiętamy na długie lata.
Z taksówki najlepiej wysiąść na Piazza Carita.
Piazza Carita znajduje się przy słynnej ulicy handlowej Neapolu – Via Toledo. Powoli zbliżamy się do głównego punktu dnia, czyli degustacji podobno najlepszej pizzy na świecie.
Aby dotrzeć do słynnej pizzerii Gino e Toto Sorbillo spacer najlepiej rozpocząć od Piazza Dante w kierunku Via’ Port Alba.
Po przekroczeniu bramy miejskiej znajdziemy się w samym sercu tzw. Centro Starico.
Samo stare centrum Neapolu jest największe w Europie, tu prawdopodobnie można zjeść najlepszą pizzę oraz wypić wyjątkową kawę.
Czy oby na pewno Gino e Toto Sorbillo to najlepsza pizzeria w Neapolu? Tego nie wiem, jednak warto spróbować gdy już jesteśmy w Neapolu.
Pizzeria znajduje się przy ulicy Via dei Tribunali 32, obok pizzerii znajdziemy setki innych, które również oferują wyśmienitą pizze. Niech każdy sam zdecyduje, która pizzeria zasługuje na pierwsze miejsce.
W pobliżu pizzerii znajdziemy Popiersie Pulcinelli. To niewielkie dzieło sztuki jest już kultowym miejscem na mapie Neapolu. Ucieleśnia wszystkie cechy neapolitańczyków jak humor, żywotność i pomysłowość.
Na zakończenie pierwszego dnia zwiedzania Neapolu proponuje tętniącą życiem dzielnicę hiszpańską tzw. Quartieri Spagnoli.
Moim zdaniem dzielnica hiszpańska jest bardzo autentycznym miejscem w Neapolu. Tu tętni życie w każdym zakamarku.
W labiryncie wąskich uliczek mieszają się zapachy: świeżo upranego prania, pysznego jedzenia z domowych kuchni i gwarnych targów oferujących bogactwo owoców i warzyw.
Co chwile z bocznej uliczki wyłania się skuter, a na stromych schodach dzieciaki z zapałem grają w piłkę.
Wieczorem natomiast dzielnica hiszpańska zamienia się w miejsce imprez młodych Neapolitańczyków.
Wśród wielu barów jakie można znaleźć ja proponuje wszystkim bar Tony Spritz znajdujący się przy ulicy Vico Tre Regine 7. Będąc w Neapolu nie możesz przegapić dzielnicy hiszpańskiej. Życie nocne trwa tu rana, a młodzi Neapolitańczycy wciąż wiedzą, jak się bawić bez telefonu i dużej ilości alkoholu.
Na wielu blogach można przeczytać, że dzielnica hiszpańska jest miejscem niebezpiecznym. Jest to absolutna bzdura, ja podczas wielu pobytów czułem się niezwykle bezpiecznie, również mieszkańcy dzielnicy byli bardzo uprzejmi oraz pomocni.
Neapol zwiedzanie w weekend – dzień drugi.
Drugie dzień zwiedzania Neapolu warto poświęcić na dzielnicą położoną na wybrzeżu czyli San Ferdinando.
Castel dell’Ovo – Neapolitańska perełka na wyspie.
Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny, to majestatyczna warownia usytuowana na malowniczej wyspie Megaride w Neapolu. Historia zamku sięga VI wieku p.n.e., kiedy to na wyspie Megaride Grecy z Cumae założyli osadę. Z czasem na jej miejscu Rzymianie wznieśli willę, która w V wieku n.e. została przekształcona w fortecę.
Już sam jego widok z nadmorskiej promenady zapiera dech w piersiach, a bogata historia i imponujące mury skrywają mnóstwo tajemnic.
Spacerując po murach zamkowych możemy podziwiać panoramę Zatoki Neapolitańskiej, Wezuwiusza i pobliskiego Castel Nuovo. Na terenie zamku znajdują się również muzea, wystawy i restauracje.
Legenda o magicznym jajku
Nazwa zamku wiąże się z legendą o Wergiliuszu, rzymskim poecie, który miał być w posiadaniu magicznego jajka. Według legendy jajko to miało chronić Neapol przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Po śmierci Wergiliusza jajko ukryto w fundamentach zamku, gdzie miało strzec go przez wieki.
Castel Nuovo: Neapolitańska twierdza z bogatą historią.
W sercu Neapolu, na Piazza Municipio, wznosi się majestatyczny Castel Nuovo, znany również jako Maschio Angioino. Ta imponująca warownia, zbudowana w XIII wieku, przez wieki była świadkiem burzliwej historii miasta i rezydencją królów Neapolu.
Początki warowni
Castel Nuovo został wzniesiony w latach 1279-1282 z rozkazu Karola I Andegaweńskiego, króla Neapolu. Zamek miał chronić miasto od strony morza i stać się symbolem potęgi Andegawenów. Pierwotnie zbudowany na planie nieregularnego czworokąta, z czterema wieżami i fosą, Castel Nuovo imponował swoją siłą i majestatem.
Castel Nuovo dzisiaj
Obecnie Castel Nuovo jest jednym z najważniejszych zabytków Neapolu i popularną atrakcją turystyczną. W jego murach mieści się Museo Civico, prezentujące bogatą kolekcję rzeźb, obrazów i artefaktów historycznych.
Warto wiedzieć:
- Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach 9:00-19:00.
- Wstęp kosztuje 6 euro dla dorosłych i 3 euro dla dzieci.
- Na terenie zamku znajduje się sklep z pamiątkami i kawiarnia.
- Z tarasu zamku roztacza się panoramiczny widok na Neapol i Zatokę Neapolitańską.
Castel Nuovo to nie tylko imponujący zabytek, ale też symbol bogatej historii Neapolu. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać jego przeszłość, podziwiać imponującą architekturę i zanurzyć się w wyjątkowej atmosferze.
San Carlo Theatre
Tuż obok zamku znajduje się Teatro San Carlo, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych teatrów operowych w Europie. Nawet jeśli nie mamy czasu na obejrzenie opery lub baletu, warto zajrzeć do jego wnętrza, aby podziwiać bogato zdobioną salę widowiskową.
Galleria Umberto I
Na zakończenie dnia proponuje spacer po Galleria Umberto I. Ta elegancka galeria handlowa pochodzi z XIX wieku, znajdują się tu liczne sklepy, kawiarnie i restauracje, a także imponująca kopuła ze szklanymi witrażami.
Neapol i okolice – dwa dni to za mało!
Neapol zachwyca turystów mnogością atrakcji i zabytków. Setki kościołów, muzeów, pałaców i placów kuszą bogatą historią i kulturą. W okolicach miasta czekają kolejne perełki: malownicza wyspa Capri, urokliwa Ischia i majestatyczny Wezuwiusz.
Dwa dni to zdecydowanie za mało, by w pełni doświadczyć Neapolu i jego okolic. Choć kusząca może być wizja zobaczenia Wezuwiusza, Pompejów i Katakumb w tak krótkim czasie, rzeczywistość szybko zweryfikuje plany. Zwiedzanie tych miejsc w pośpiechu nie pozwoli na poznanie ich bogatej historii i unikalnej atmosfery.
Jeśli chcesz poczuć prawdziwy klimat Neapolu, zanurz się w jego gwarnych uliczkach, spróbuj lokalnej kuchni i poczuj energię tego tętniącego życiem miasta. Wybierz kilka kluczowych atrakcji, które najbardziej Cię interesują i poznaj je bez pośpiechu.
Pamiętaj, że Neapol to miasto, do którego chce się wracać. Pozostaw niedosyt i zaplanuj kolejną podróż, by odkryć kolejne jego sekrety.
Przydatne wskazówki:
- Skup się na priorytetach: Zastanów się, które miejsca najbardziej Cię interesują i zaplanuj zwiedzanie wokół nich.
- Wybierz odpowiedni transport: Komunikacja miejska w Neapolu jest rozbudowana, ale korki mogą wydłużyć podróż. Moim zdaniem nie ma sensu korzystanie z komunikacji miejskiej. Bez problemu Neapol zwiedzimy na piechotę wspomagając się taxi.
- Zarezerwuj bilety online: Unikaj kolejek i kup bilety do muzeów i innych atrakcji online.
- Poczuj klimat miasta: Spaceruj po ulicach, spróbuj lokalnej kuchni i porozmawiaj z mieszkańcami.
Neapol czeka na Ciebie! Nie spiesz się i odkryj jego magię.
Nocleg w Neapolu w samym centrum. 100 metrów do głównego placu, winda w budynku.
https://www.airbnb.pl/rooms/27461066?guests=1&adults=1&s=67&unique_share_id=1829290b-790e-4d96-b069-8978baafdfbc
Przed wyjazdem do Neapolu warto zobaczyć mój filmik, który nagrałem podczas pobytu. Ukazuje główne dzielnice oraz place.