Rzym zwiedzanie
Wyprawy

Rzym co zobaczyć w dwa dni

Rzym jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie, znajduje się na trzecim miejscu po Londynie i Paryżu. Nie ma się co dziwić, Rzym to po prostu jedno wielkie muzeum, oferujące w każdym miejscu zabytkowe budowle z niezwykłą historią.

Jest to miasto również idealne do zwiedzania na piechotę (czasami warto wspomóc się metrem), niezależnie gdzie pójdziemy trafimy na piękne zabytki.

W poście tym przedstawie główne zabytki Rzymu do zwiedzenia w dwa dni. Dwa pełne dni aby zwiedzić Rzym to bardzo mało czasu, jednak nie każdy może sobie pozwolić na tygodniową wycieczkę do Rzymu.

Planując naszą podróż do Rzymu na pewno nie bierzmy pod uwagę okresu między czerwcem, a sierpniem. Bardzo wysokie temperatury występujące wtedy będą nie do zniesienia podczas zwiedzania zatłoczonego miasta. Optymalnym okresem aby zwiedzić tzw. Wieczne Miasto jest przełom od  marca do końca maja.

Główne zabytki oraz atrakcje Rzymu dzień pierwszy:


Wyruszamy z ulicy Via Urbana (tam miałem wynajęty apartament, bardzo dobra lokalizacja polecam), kierujemy się w stronę pierwszego zabytku Rzymu – Koloseum.

I. Koloseum

Najbardziej rozpoznawalny zabytek Rzymu, który przetrwał do dziś mimo trzęsień ziemi. Bilet najlepiej kupić tzw. łączony obejmujący zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum oraz Palatyn. Cena biletu to 12 euro, ważny jest dwa dni i pozwala na jednorazowe wejście do danego zabytku. W zależności w jakim okresie będziemy zwiedzać Rzym musimy liczyć się z bardzo długimi kolejkami, dlatego też lepiej przyjść wcześniej (Koloseum jest czynne od 8:30).

Koloseum to amfiteatr Flawiuszów, gdzie w starożytności odbywały się nie tylko walki gladiatorów ale również polowania na dzikie zwierzęta. Budowla ta ma kształt eliptyczny, wysokość to 48,5 m, powierzchnia areny natomiast to 3500 m².  W dawnych czasach amfiteatr mieścił według danych od 50 do 90 tyś. widzów. Zabytek ten jest prawdopodobnie najciekawszym jaki kiedykolwiek widziałem podczas moich podróży. Na zwiedzenie Koloseum proponuje przeznaczyć około godziny, warto podkreślić, że zabytek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Koloseum

Koloseum
Koloseum
Koloseum
Koloseum
Rzym zwiedzanie Koloseum

Po zwiedzeniu Koloseum kierujemy się w stronę Forum Romanum czyli najstarszego placu w Rzymie.

II. Forum Romanum i Palatyn

W tym miejscu mieszkańcy spotykali się podczas różnych uroczystości publicznych. Był to również bardzo ważny polityczny oraz religijny ośrodek starożytnego Rzymu. Niestety jeśli dobrze nie zapoznamy się z mapką to zwiedzanie wcale nie będzie proste. Moim zdaniem oznaczenia są marne, nie wiadomo dokładnie gdzie i dokąd po kolei iść.

Jest to idealne miejsce aby odpocząć i w spokoju wyobrażać sobie jak wyglądały codzienne wydarzenia Rzymian. Z Forum Romanum dojdziemy do wzgórza Palatyn, gdzie podobno wilczyca miała karmić Romulusa i Remusa – założycieli miasta. Ze wzgórza Palatyn można zrobić fenomenalne zdjęcia Koloseum, warto mieć ze sobą statyw. Ja na Forum Romanum i wzgórze Palatyn przeznaczyłem niecałe trzy godziny.

Rzym Forum Romanum

Forum Romanum
Forum Romanum
Palatyn
Palatyn
Łuk Konstantyna Wielkiego
Łuk Konstantyna Wielkiego
Łuk Konstantyna Wielkiego
Łuk Konstantyna Wielkiego


Kolejnym punktem dnia będzie Piazza Venezia, wraz ze wzgórzem Kapitolińskim.

III. Piazza Venezia

Plac Wenecki, czyli główny punk orientacyjny Rzymu, znajduje się u podnóża Kapitolu.

Plac Wenecki w Rzymie

Na wzgórzu znajdziemy piękny kompleks pałacowy zaprojektowany przez Michała Anioła Buonarrotiego. W trzech budynkach, które okalają wzgórze znajdują się najstarsze na świecie publiczne muzea tzw. Muzea Kapitolińskie. Kompleks Kapitoliński obejmuje kolekcja rzymskich posągów w tym najsłynniejsza Wilczyca Kapitolińska oraz konny posąg Marka Aureliusza.

Rzym - Kapitol

Muza Kapitolińskiego
Muza Kapitolińskiego

Na Placu Weneckim nie można pominąć również monumentalnego pomnika wykonanego z białego marmuru – Ołtarza Ojczyzny (Pomnik Wiktora Emanuela II, Vittoriano). Został on zaprojektowany według projektu Giuseppe Sacconiego, wysokość jego to 81 m, jest szeroki na 135 m, zajmuje powierzchnię 17 000 m². Z tyłu pomnika znaleźć można windę, która zawiezie nas na sam szczyt gdzie zobaczymy cudowną panoramę Rzymu.

Rzym - widok z Ołtarza Ojczyzny

Taras Widokowy - Ołtarz Ojczyzny
Taras Widokowy – Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny

Z Placu Weneckiego zmierzamy w stronę Panteonu, gdzie najlepiej zrobić przerwę siadając w jednej z trattorii na placu della Rotonda, delektując się widokiem na Panteon.

IV. Panteon

Panteon w Rzymie

Jest to jedna z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń (jedyny starożytny budynek, który przetrwał w całości). Panteon został wybudowany w 125 r. n.e. ku czci najważniejszych rzymskich bóstw. Świątynia ma okrągły kształt o średnicy 42,2 m i takiej samej wysokości. Do wnętrza prowadzą ciężkie 20 tonowe drzwi odlane z brązu. Będąc we wnętrzu zobaczymy piękną grę świateł dzięki wpadającemu światłu z jedynego otworu (tzw. oko – oculus) znajdującego się u góry kopuły (szerokość otworu 9m).


Gdy już zwiedzimy Panteon, warto pójść w stronę Piazza Navona.

V. Piazza Navona

Piazza Navona
Piazza Navona

Na placu tym znajdują się trzy fontanny, Fontanna Neptuna, Fontanna del Moro oraz najbardziej znana położona w centralnym punkcie placu tzw. Fontanna Czterech Rzek z wysokim obeliskiem. Fontanna ta symbolizuje cztery rzeki: Nil, Ganges, Dunaj oraz Rio de la plata.

Dookoła Piazza Navona usytuowane są trattorie, niestety w większości z nich oferowane jedzenie jest bardzo przeciętne. Właściciele często sprzedają mrożoną pizzę (informacja jest zaznaczona małym druczkiem), dlatego też jeśli chcemy zjeść oryginalna włoską kuchnie skręćmy lepiej w jedną z mniejszych uliczek.

Fontanna Neptuna Rzym
Fontanna Neptuna Rzym
Fontanna del Moro Rzym
Fontanna del Moro Rzym
Fontanna Czterech Rzek Rzym
Fontanna Czterech Rzek Rzym
Fontanna Czterech Rzek
Fontanna Czterech Rzek
Piazza Navona
Piazza Navona

Ostanim Punktem dnia będzie słynna Fontanna di Trevi.

VI. Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi jest najbardziej rozpoznawalną barokową fontanną na świecie.

Fontannę zaprojektował Nicola Salvi, a jej budowę w 1762 roku ukończył Giuseppe Pannini, była ona budowana przez trzy dekady. Ma 49,15 metra szerokości i 26,3 metra wysokości. Woda doprowadzona jest do niej z akweduktu wybudowanego w 19 r. p.n.e.

Warto w tym miejscu usiąść na dłuższą chwilę, rzadko można zobaczyć takie cuda architektury. Fontanna ta jest bardzo dobrym źródłem dochodów dla Rzymu, turyści wrzucają do niej monety, co według legendy ma oznaczać powrót do Rzymu (jedna moneta powrót do Rzymu, dwie monety szybkie zakochanie, natomiast wrzucenie trzech monet oznacza ślub). Co roku wyławia się z niej około 1,5 mln dolarów, pieniądze te są przeznaczane dla Caritasu oraz na utrzymanie zabytków.

Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi

Główne zabytki oraz atrakcje Rzymu dzień drugi:

Drugi dzień naszego pobytu w Rzymie będzie jeszcze bardziej intensywny, dlatego też warto wstać bardzo wcześnie. Zwiedzanie rozpoczynamy od Schodów Hiszpańskich.

I. Piazza di Spagna ze Schodami Hiszpańskimi

Schody Hiszpańskie w Rzymie

Schody znajdujące się na Piazza di Spagna, są najdłuższymi schodami w Europie oraz drugimi najszerszymi. Zostały wybudowane w latach 1723-1725. Co roku organizowany jest tu festiwal kwiatów – Festa della Primavera. Nad schodami góruje francuski kościół Trinita dei Monti. W okolicach Piazza di Spagna znajdują się słynne butiki najbardziej znanych włoskich projektantów.

Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie

Teraz gdy już zwiedliśmy Schody Hiszpańskie, najlepiej skierować się w stronę Tybru, gdzie dojdziemy do Zamku Świętego Anioła.

II. Castel San’t Angelo – Zamek Świętego Anioła

Wybudowany w latach 123-139 r. n.e., jako monumentalne mauzoleum cesarza Hadriana. Za czasów średniowiecza grobowiec został przerobiony na fortecę i przez bardzo długi czas był największym punktem obronnym Rzymu. Zwiedzanie Zamku Świętego Anioła jest płatne 10 euro, osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem wchodzi za darmo. W zamku zwiedzać można cele więzienne, muzeum broni oraz papieskie pomieszczenia mieszkalne. Zamek Świętego Anioła jest połączony z Watykanem tajemnym podziemnym korytarzem. Zwiedzając Zamek warto wejść na taras, gdzie zobaczymy piękna panoramę na Rzym oraz Bazylikę Św. Piotra.

Zamek Świętego Anioła Rzym
Zamek Świętego Anioła Rzym
Zamek Świętego Anioła Rzym
Zamek Świętego Anioła Rzym

III. Bazylika Świętego Piotra

Usytuowana na Placu Świętego Piotra jest drugą co do wielkości bazyliką na świecie, wybudowana została na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Wewnątrz najbardziej przykuwa uwagę monumentalna kopuła zaprojektowana przez Michała Anioła, jej średnica to prawie 60 m. waży około 14 tys. ton, wysokość natomiast wewnętrzna od posadzki to aż 117,5 m. Z tarasu widokowego kopuły rozpościera się prawdopodbnie najlepszy widok na Plac Świętego Piotra, niestety aby wejść na taras trzeba pokonać wiele schodów. Bazylika mieści 50 tyś osób, na placu przebywać może około 300 tyś osób. Świątynia jest otwarta dla zwiedzających od 7:00 do 19:00, wejście jest darmowe.

Bazylika Świętego Piotra
Bazylika Świętego Piotra

IV. Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie są z całą pewnością najważniejszymi i najbogatszymi muzeami na świecie, liczą ponad 70 tysięcy zbiorów, dlatego też przed wejściem należy dokładnie przemyśleć zwiedzanie aby nie zaczęło nas ono nudzić. Muzea te oferują liczną kolekcję rzymskiej sztuki klasycznej, obrazy Pinacoteca oraz niesamowite komnaty apartamentów Papieży Aleksandra VI Borgii oraz Juliusza II. Punktem numer jeden jest oczywiście Kaplica Sykstyńska, gdzie odbywają się wybory nowego papieża. Aby dokładnie zaplanować zwiedzanie proponuje zapoznać się z oficjalną stroną (niestety tylko po angielsku) – http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en.html


V. Piazza del Popolo

Piazza del Poppolo

Na zakończenie dnia najlepiej wybrać się na Piazza del Popolo (przez lata plac był miejscem publicznych egzekucji, ostatnią wykonano w 1826 roku.), następnie warto skierować się w górę  na Terrazza del Pincio – taras widokowy przy parku.

Widok z Terrazza del Pincio na Piazza del Popolo
Widok z Terrazza del Pincio na Piazza del Popolo

Najważniejsze informacje dotyczące planowania podróży do Rzymu znajdziecie pod tym linkiem:

https://zwiedzajzemna.pl/rzym-informacje-praktyczne/.