Informacje praktyczne

Czym płacić za granicą?

Czym płacić za granicą? Kartą, a może gotówką? Jak nie tracić pieniędzy na przewalutowaniu?

Przed każdym wyjazdem zagranicznym zawsze zastanawiamy się ile wziąć ze sobą gotówki. Często słyszymy opinie, że najlepiej wybrać płatność kartą, zakładając wcześniej konto walutowe.

Na pytanie czym najlepiej płacić za granicą nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zarówno płacenie gotówką jak i kartą ma swoje wady i zalety.

W poście tym postaram się przedstawić wszystkie plus i minusy obu form płatności.

Czym płacić za granicą – karta.

Obecnie wiele banków oferuje darmowe konto walutowe. Do konta takiego podpięta jest również nasza karta, którą na co dzień używamy w Polsce. Nie ma więc potrzeby wyrabiana oddzielnej karty jak to bywało kiedyś.

Ja np. posiadam konto w ING BANKU ŚLĄSKIM, gdzie posiadam dwa konta (osobiste w pln. oraz walutowe w euro), z podpiętą kartą visa. Bank ten oferuje również konto w walutach tj. USD oraz GBP. Prowadzenie obu kont jest darmowe, za kartę bank nie pobiera także opłaty jeśli dokonamy płatności za minimum 300 zł w miesiącu.

Aby nie płacić za przewalutowanie podczas płatności, na naszym koncie walutowym muszą się znaleźć pieniądze w euro.

Są dwie możliwości aby pieniądze się tam znalazły. Pierwsza z nich znana wszystkim to wymiana złotówek w kantorze na euro, następnie wpłacenie wymienionych pieniędzy w oddziale banku. Druga opcja to skorzystanie z kantora internetowego.

Istnieje wiele kantorów internetowych, wśród najbardziej popularnych wymieniłbym:

WALUTOMAT, CINKCIARZ oraz INTERNETOWYKANTOR.


Co trzeba zrobić aby wymienić nasze pieniądze w kantorze internetowym?

Pierwszym krokiem jaki musimy zrobić to wybór kantoru, rejestracja, następnie przelanie pieniędzy z naszego konta osobistego na konto kantoru internetowego. W kolejnym kroku dokonujemy zamiany pieniedzy na stronie kantoru internetowego z pln np. na euro. Gdy już dokonamy wymiany naszych pieniędzy musimy je z powrotem przelać na nasze konto osobiste, jednak nie złotówkowe tylko na konto walutowe.

Wymiana pieniędzy w kantorze internetowym jest na pewno dużo szybsza i wygodniejsza. Nie musimy marnować cennego czasu aby iść do kantoru, a potem do naszego banku gdzie zapewne będziemy stać w kolejce aby wpłacić pieniądze.

Plusy płacenia kartą podpiętą do konta walutowego za granicą:

  1. Wygoda – nie ma chyba wygodniejszego sposobu niż płatność kartą. Płacenie odbywa się szybko, bezpiecznie, co najważniejsze nie musimy się męczyć z liczeniem pieniędzy z którymi nie mamy do czynienia na co dzień.
  2. Dostęp do dodatkowych pieniędzy w nieprzewidzianej sytuacji
  3. Brak prowizji przy płaceniu w sklepie, restauracji, a także na takich portalach jak AirBnb. Niestety nie posiadając konta walutowego opłacając np. nocleg na AirBnb itp. nasz bank pobiera prowizje i to niemałą. Również jeśli dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach to warto rozważyć konto walutowe, aby uchronić się przed prowizjami.
  4. Płacenie kartą jest bardziej bezpieczne niż gotówką. Bez wątpienia noszenie dużej ilości gotówki w portfelu nie jest zbyt mądrym pomysłem w obcym kraju. Dlatego też przy drobnych płatnościach lepiej i bezpieczniej używać karty.

Minusy płacenia kartą za granicą:

  1. Awaria banku – mając gotówkę zawsze uda nam się zapłacić, niezależnie czy będziemy chcieli kupić jogurt w sklepie, czy na autostradzie będziemy chcieli opłacić przejazd. Jeśli nasz bank będzie miał awarię nic nie zrobimy, nic nie kupimy, a na autostradzie spotkają nas same problemy.
  2. W wielu miejscach płatność kartą nie jest akceptowana – Podczas moich wszystkich wyjazdów spotkałem się naprawdę z wieloma miejscami gdzie akceptowaną formą płatności była wyłącznie gotówka.
  3. Większa rozrzutność – płacąc kartą nie odczuwamy jak szybko wydajemy pieniądze (chyba, że wszystko bardzo dokładnie przeliczamy i analizujemy).

Plusy płacenia gotówką za granicą:

  1. Gotówką zapłacimy wszędzie, za każdy produkt czy usługę. Nie ma miejsca na ziemi gdzie nie zapłacimy gotówką (od straganu z jedzeniem po kupno samochodu).
  2. Mamy większą kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi.
  3. Gotówka = prywatność

Jeśli podróżujemy do państw poza UE (szczególnie do tych odległych i egzotycznych jak np. Meksyk), to w takiej sytuacji najlepiej jest wymienić pieniądze na dolary w Polsce. Dopiero na miejscu należy wymienić dolary na oficjalną walutę. W przypadku Meksyku oficjalną walutą jest peso meksykańskie, którego nie kupimy w polskim kantorze. Podobnych sytuacji jest wiele: Egipt, Tajlandia, Dubaj, Chiny i wiele innych. 

Płacenie kartą i gotówką = optymalny wybór. 

Pamiętajmy zawsze przed wyjazdem zróbmy dokładną analizę ile zamierzamy wydać pieniędzy. Zawsze bierzmy pod uwagę nieprzewidziane sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas naszych wakacji.

Jeśli podróżujemy autem na pewno będziemy korzystać z płatnych autostrad. W zależności od kraju opłaty za autostradę wyglądają inaczej. Czasami wystarczy kupić wcześniej winietę, jednak bardzo często płacenie odbywa się przy wjazdach na autostradę. W takiej sytuacji opłatę możemy dokonać za pomocą karty lub gotówki, jednak jeśli nasz bank będzie mieć akurat awarie, a my nie będziemy posiadać odpowiedniej ilości gotówki zaczną się problemy.

Podczas moich wszystkich wyjazdów karta okazała się bardzo zawodna. Wiele razy na włoskich autostradach karta nie chciała działać, również w motelu nie mogłem zapłacić za nocleg (trzy różne karty odmówiły posłuszeństwa), można by wymieniać wiele sytuacji. Dlatego też optymalnym wyborem jest posiadanie połowy pieniędzy w gotówce i połowę na koncie walutowym.

Przed założeniem konta walutowego sprawdźmy wszystkie dostępne opcje aby nie ponosić dodatkowych kosztów za konto oraz kartę (najlepsze strony aby porównać konta http://www.topkontabankowe.pl,http://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych https://rekinfinansow.pl/najlepsze-konto-euro/).