Informacje praktyczne

Florencja – przydatne informacje

Florencja jak zwiedzać i dobrze zaplanować wyjazd.

Florencja stolica renesansu, w tym poście dowiesz się najważniejszych informacji min.:

 • jaki transport najlepiej wybrać aby dostać się do Florencji,
 • gdzie znaleźć tani nocleg,
 • czy warto korzystać z komunikacji miejskiej,
 • jakie są ceny biletów głównych zabytków,
 • informacje dla osób niepełnosprawnych – dostosowanie zabytków, atrakcji itp.

Transport do Florencji – samolot, autobus a może własnym samochodem?

Do Florencji niestety nie latają żadne tanie linie lotnicze. Jedynym rozwiązaniem jest lot z Warszawy do Pizy liniami Ryanair, a potem przejazd autobusem do Florencji. Taka forma transportu jest jednak skomplikowana i nie jest wcale tania. Przelot do Pizy można oczywiście znaleźć już za niecałe 200 złotych w dwie strony jednak trudno jest zawsze dopasować wolny czas do taniego biletu.

Ciekawą alternatywą dla samolotu jest wybór autobusu jadącego bezpośrednio do Florencji, odjeżdża on z wielu miejscowości w Polsce. Koszt przejazdu w dwie strony to około 400 zł, czas przejazdu to 23 godziny.

Gdy jedziemy w większą ilość osób najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest podróż własnym autem. Koszt paliwa w dwie strony jadąc z centralnej Polski wynosi około 1000 zł, na winiety natomiast trzeba przeznaczyć 250 zł.


Nocleg we Florencji najlepiej wynająć po południowej stronie rzeki Arno, w pobliżu np. Piazza San Spirito lub Piazza del Carmine. Dzielnica ta znacznie rzadziej jest odwiedzana przez turystów, dlatego też znajdują się tutaj dużo tańsze noclegi niż w samym centrum. Również tu znajdziemy typowe tanie włoskie trattorie nie nastawione na bogatych turystów.


Główne zabytki Florencji, ceny biletów.

Zabytki we Florencji są skupione bardzo blisko siebie dlatego też nie ma najmniejszego sensu korzystać z komunikacji miejskiej. Wszędzie możemy dojść piechotą nie męcząc się. Jednak aby dobrze zwiedzić Florencje koniecznie musimy mieć zrobiony bardzo dobry plan dnia. Inaczej będziemy chodzić wokół zatłoczonych uliczek i tak naprawdę nie zwiedzimy nic. Trzeba pamiętać również, że do każdego głównego zabytku są długie kolejki, w których czasami trzeba stać nawet ponad godzinę.


Jeśli bardzo lubimy muzea, wnętrza kościołów oraz różne wystawy najlepiej kupić tzw. Firenze Card. Koszt niestety takiej karty jest drogi – 72 euro, karta ta jest ważna przez 72 godziny i upoważnia do zwiedzenia 72 miejsc. Jeśli nie jesteśmy pasjonatami wystaw malarskich i chcemy zobaczyć tylko podstawy nie warto jej kupować.

Moja lista najważniejszych płatnych zabytków:

 • Palazzo Pitti – cena biletów są zróżnicowane w zależności od ilości wybranych galerii od 6 do 16 euro,
 • Galeria Uffizi – jeśli kupimy przy kasie zapłacimy jedynie 6,5 euro,  płacąc online wcześniej to koszt już 16,5 euro, cena również może się zmieniać jeśli w danym momencie są dodatkowe wystawy,
 • Baptysterium – 4 euro,
 • kopuła katedry – 8 euro,
 • dzwonnica Giotto – 6 euro,
 • Bazylika Santa Maria Novella – 2,5 euro

Informacje dla osób niepełnosprawnych.

Transport do Florencji dla osoby niepełnosprawnej nie jest łatwy ze względu na brak bezpośrednich lotów tanich linii lotniczych. Ja absolutnie nie polecam lotu  np. z Warszawy do Pizy a potem jechanie autobusem lub pociągiem do Florencji. Włochy to nie Anglia ani Szwajcaria :), często w Italii można się spotkać z niedziałająca windą w metrze czy brakiem rampy do pociągu. Jednak gdy się już zdecydujemy na taki wariant to warto przemyśleć czy nie wynająć auta na lotnisku w Pizie. Przykładowy koszt wynajmu auta typu VW GOLF na cztery dni to 450 złotych plus paliwo 100 zł.


Ja zawsze wybieram transport własnym autem gdy odległość docelowa nie przekracza 1800 km. Jeśli mamy taką możliwość to ta opcja wypada najlepiej. Jedynie co musimy zrobić to znaleźć dostosowany nocleg przy trasie. Obecnie większość moteli posiada dostosowane pokoje dla niepełnosprawnych. Szukając spania warto skorzystać ze strony booking.com. We Florencji nie brakuje również miejsc do parkowania dla osób niepełnosprawnych, jedyny minus to wąskie ulice.


Dostosowanie zabytków, atrakcji i noclegów dla niepełnosprawnych.

We Florencji nocleg najlepiej zarezerwować na parterze. Do większości wind w kamienicach wózek się nie mieści lub do windy prowadzą schody. Jest to bardzo często spotykane, np. gdy winda dojeżdża do pewnego momentu i dalej trzeba wejść po schodach. Ja niestety nie znalazłem noclegu z odpowiednią windą, ponieważ żadna z osób wynajmujących nie gwarantowała, że zmieszczę się do windy. Dlatego szukając noclegu na stronie AirBnb należy zaznaczyć parter.


Florencja jak każde zabytkowe włoskie miasto ma bardzo nierówne chodniki, z wysokimi progami. Poruszanie się na wózku jest niewygodne, nie ma żadnych obniżeń. Sytuacja natomiast jest dużo lepsza w ścisłym centrum przy głównych placach –  Piazza della Signoria itp. Poruszanie się na wózku może bardzo szybko zmęczyć ponieważ cały czas trzeba być zajętym analizowaniem podłoża. Często chodniki są na tyle wąskie, że trzeba iść ulicą jednak nie stanowi to żadnego problemu.

Florencje najlepiej zwiedzać na piechotę, wszędzie jest bardzo blisko. Wejście nawet na wzgórze Michała Anioła nie powinno nikogo zmęczyć. Większość restauracji jest na poziomie zero. Co innego jeśli chcielibyśmy  wejść do środka, wtedy zazwyczaj musimy pokonać wysoki próg . Gdy będziemy szukać dostosowanej łazienki najlepiej udać się do muzeów lub hoteli. Niestety w przeważającej ilości  włoskich trattorii ubikacje znajdują się w piwnicy lub są one po prostu za małe aby wjechać wózkiem.

Wszystkie zabytki we Florencji są bardzo dobrze dostosowane dla niepełnosprawnych, każde muzeum czy kościół posiada windę lub podjazd. Jedynym miejscem gdzie nie wejdziemy to dzwonnica Giotto oraz góra kopuły. Odnośnie cen biletów trudno jest mi coś napisać ponieważ będąc we Florencji wszędzie wszedłem za darmo z dwoma osobami. Było to napewno związane ze strasznym natłokiem turystów oraz zakręceniem wpuszczających.